این مرد بیش از یک سال را با قلبی درون کوله پشتی اش سر کرده

پیوند عضو کار ساده ای نیست؛ نه برای تیم پزشکی و نه فردی که عضو پیوندی را دریافت می کند. نکته دیگر  اینکه به اندازه کافی اندام پیوندی برای بیماران محتاج وجود ندارد.

صرفا در خود ایالات متحده آمریکا، همین الان بالغ بر 121 هزار نفر هستند که در لیست انتظار برای دریافت عضو قرار دارند و روزانه نیز 22 نفر به خاطر نبود اندام های پیوندی جان خود را از دست می دهند.

برای بیماران قلبی اما، تکنولوژی شگفت انگیز تازه ای ارائه شده که می تواند تا زمان پیدا شدن قلب پیوندی و اهداکننده، بیمار را زنده نگه دارد. استان لارکین (که حالا 25 ساله است) بعد از آنکه حدودا 17 ماه را با یک قلب مصنوعی بیرونی سپری کرد، به تازگی مورد عمل پیوند قرار گرفته است.

وقتی لارکین و برادر بزرگ ترش نوجوان بودند، مبتلا به بیماری کاردیومیوپاتی خانوادگی شناخته شدند که در واقع به آرامی باعث از کار افتادن قلب می شود.

در دسامبر سال 2014 میلادی، قلب از کار افتاده لارکین از درون سینه اش خارج گردید و به عنوان اولین فرد ساکن در میشیگان ابزاری به نام  SynCardia Freedom Portable Driver را مورد استفاده قرار داد که در اصل ماشینی به وزن 6.12 کیلوگرم است و می تواند از هوای فشرده برای برعهده گرفتن وظیفه قلب که همانا پمپاژ نمودن خون در داخل بدن است استفاده نماید.

این دستگاه برای استفاده در شرایطی طراحی شده که قلب فرد به کلی از کار می افتد و دیگر وسایل و ابزارهایی که برای از کار افتادگی موقتی قلب طراحی شده اند، موثر واقع نمی شوند. خود دستگاه هم در داخل یک کوله حمل می گردد.

اما همانطور که در ابتدای این مطلب گفته شد، برادر بزرگ تر لارکین هم به قلب نیاز داشت که خوشبختانه توانست در سال 2015 مورد عمل پیوند قلب قرار بگیرد.

جاناتان هافت استادیار جراحی قلب دانشگاه میشیگان در این باره گفت: وقتی ما نخستین بار این دو برادر را در واحدهای آی سی یو بیمارستان ملاقات کردیم خیلی بیمار بودند.

ما دوست داشتیم جراحی پیوند قلب را روی آنها انجام دهیم اما تصور می کردیم زمان کافی برای این کار وجود ندارد. حالا خوشبختانه لارکین هم در ماه می امسال مورد پیوند قلب قرار گرفت.

لارکین در این باره گفت: اتفاقی که برای ما افتاد هیجانی مانند سوار شدن در ترن هوایی را درونمان ایجاد کرد. من دو هفته پیش این عمل را انجام دادم و احساس می کنم می توانم حالا با قلب جدیدم به پیاده روی بروم. می خواهم از فرد اهدا کننده عضو تشکر کنم و دوست دارم یک روز از خانواده های آنها قدردانی کنم. امیدوارم آنها هم دوست داشته باشند من را ببینند.

مطالب مرتبط

ساخت پلیمر رسانا برای ترمیم قلب آسیب دیده

دانشمندان دانشگاه ترینیتی دوبلین در ایرلند توانسته‌اند دستگاهی تولید کنند که بخش‌هایی از قلب که پس از سکته قلبی از کار می‌افتد را دوباره به کار گیرد. این دستگاه از شبکه پلیمر رسانا ساخته شده و توانایی برقراری ارتباط میان بخش‌های سالم قلب با بخش‌های از کار افتاده را دارد.زمانی که شخصی سکته قلبی می‌کند،... ادامه مطلب

سلول بنیادی موجود در ادرار، بیماران را از پیوند کلیه بی‌نیاز می‌کند

یکی از مشکلاتی که بیماران کلیوی دارند، پیدا کردن کلیه شخصی است که تمام و کمال با بدنشان سازگار باشد. از همین رو پیوند کلیه آخرین گزینه‌ای است که پزشکان به سراغش می‌روند. یکی از راه‌های دیگر برای درمان این بیماران، استفاده از سلول بنیادی است که خود نیازمند بیوپسی یا بافت‌برداری است. به صورت... ادامه مطلب

برای نخستین بار در دنیا: پیوند سلول های آزمایشگاهی قلب به بیماری در ژاپن

محققان ژاپنی برای نخستین بار سلول های ماهیچه قلب را که در آزمایشگاه کشت داده بودند با موفقیت به یک بیمار پیوند زدند؛ گامی بسیار بزرگ و ارزنده که انتظار می رود نیاز به پیوند قلب را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.دانشمندان دانشگاه اوزاکا برای پرورش سلول های عضله قلب نخست سلول های بنیادی... ادامه مطلب

رژیم غذایی با پروتئین بالا احتمال سکته قلبی را افزایش می‌دهد

بر اساس تحقیقاتی که در دانشکده داروسازی دانشگاه واشنگتن صورت گرفته، مشخص شده افرادی که از رژیم غذایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین استفاده می‌کنند، خطر سکته قلبی بیشتری دارند. دلیل این گرفتگی شریان‌های قلبی و مرگ سلول‌های ایمنی عنوان شده است.در این گزارش آمده است که با وجود مزیت‌های بالای رژیم پروتئین بالا... ادامه مطلب

اندازه‌گیری ضربان قلب نهنگ برای اولین بار: ۲ تپش در دقیقه

تیمی از محققان دانشگاه استنفورد برای نخستین بار نرخ ضربان قلب نهنگ را ثبت کرده اند. طی این پروژه اطلاعات جالبی در مورد این قابلیت های این پستاندار بزرگ در کنترل قلب و جریان خون به دست آمده است.نهنگ های آبی بزرگترین جاندارانی هستند که زمین به خود دیده است. طول این پستانداران گاهی به... ادامه مطلب

توسعه هوش مصنوعی که مرگ بیمار را پیش‌بینی می‌کند

محققان مرکز خدمات درمانی Geisinger در ایالت پنسیلوانیا آمریکا هوش مصنوعی را به گونه ای آموزش داده اند که با تحلیل نتایج نوار قلب بیماران، مرگ آن ها را در یک سال آینده پیش بینی می کند.پژوهشگران برای شناسایی الگوهایی که می توانند نشانه ای از مشکلات قلبی از جمله سکته قلبی و فیبریلاسیون دهلیزی... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟