ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

چین به دنبال ساخت ایستگاهی در اعماق ۳۰۰۰ متری دریاست

چین در حال شتاب دادن به تلاش های خود برای ساخت یک ایستگاه جدید است؛ اما نه در مدار زمین یا نزدیکی ماه، بلکه حدود ده هزار پا (بیش از ۳ کیلومتر) زیر سطح زمین ...

پیام ادیب
نوشته شده توسط پیام ادیب | ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ | ۰۸:۰۰

چین در حال شتاب دادن به تلاش های خود برای ساخت یک ایستگاه جدید است؛ اما نه در مدار زمین یا نزدیکی ماه، بلکه حدود ده هزار پا (بیش از ۳ کیلومتر) زیر سطح زمین و در بستر دریای جنوبی این کشور. این پلتفرم زیردریایی برای جستجو به دنبال منابع نفتی و گازی مورد استفاده قرار خواهد گرفت، اما به گزارش بلومبرگ ممکن است استفاده های نظامی نیز داشته باشد.

پروژه ی مذکور که در ارائه ای از سوی وزارت علوم چین به توصیف در آمده است، در طرح پنج ساله ی اقتصادی این کشور پیش بینی شده است و از بین ۱۰۰ اولویت برتر علم و فناوری دولت چین، در رتبه ی دوم قرار می گیرد.

رئیس جمهوری چین ماه گذشته در یک کنفرانس علمی گفت: «اعماق دریا ها گنج هایی در خود دارند که کشف نشده و توسعه نیافته باقی مانده اند و برای آنکه بتوان به این گنجینه ها دست یافت باید فناوری های اصلی مورد نیاز برای رسیدن به اعماق دریا، اکتشاف در اعماق آبها و توسعه در این محیط را تحت کنترل خود در بیاوریم».

تاریخ ساخت این پلتفرم بر بستر اقیانوس، محل و هزینه ی دقیق آن هنوز معلوم نیست اما مکان آن از اهمیتی حیاتی برخوردار است. بر سر آب های دریای جنوبی چین که یکی از راه های اصلی رفت و آمد دریایی در این ناحیه محسوب می شود، میان کشورهایی نظیر چین، ویتنام و فیلیپین کشمکش های فراوانی وجود دارد. چین بر بیش از ۸۰ درصد از آب های دریای جنوبی خود ادعای مالکیت کرده و در کنار بنادر و تأسیسات راداری، جزایر مصنوعی متعددی در این منطقه احداث کرده است. به این ترتیب ساخت یک ایستگاه زیردریایی در عمق آب های این ناحیه برای کمک به اکتشاف منابع و احتمالاً عملیات های نظامی، برای چین اهمیتی استراتژیک دارد.

زو لیپینگ، یکی از محققین ارشد امور جنوب شرق آسیا در آکادمی علوم اجتماعی چین در این زمینه به بلومبرگ گفته است: «توسعه و ساخت و ساز در اقیانوس ها استراتژی مهمی برای دولت چین محسوب می شود، اما ایستگاه زیردریایی مذکور در عمق اقیانوس علیه هیچ کشوری طراحی نشده است. پروژه ی چین عمدتاً استفاده ی غیر نظامی خواهد داشت، اما نمی توان احتمال وجود کاربردهای نظامی برای آن را رد کرد. بسیاری از کشور های جهان روی پروژه هایی در اعماق آب ها تحقیق کرده و می کنند، چین نیز یکی از این کشورهاست».

یکی از اهداف این ایستگاه زیردریایی، که هر بار تا یک ماه میزبان اعضای تیم های ساکن خود خواهد بود این است که به چین کمک کند تا سال ۲۰۳۰ به یک ابرقدرت فناوری در سطح جهان بدل شود. این اخبار چند ماه پس از آن منتشر می شوند که این کشور از برنامه اش برای ساخت «دیوار بزرگ زیردریایی» خبر داد. دیوار بزرگ چین در زیر دریا مجموعه ای از حسگر ها خواهد بود که به شناسایی زیردریایی های آمریکایی و روسی در دریای جنوبی چین کمک خواهند کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • بهداد
  بهداد | ۲۴ خرداد ۱۳۹۵

  یه سنگ از رو آب ول کنی میره میخوره کل پایگاهشون درب و داغون میشه .. پول مفت رسیده نمیدونن چکار کنن تازه به دوران رسیده های متقلب

 • حسین
  حسین | ۲۳ خرداد ۱۳۹۵

  ایرانم از صد طرح مملکتی چاپیدن پول مردم در دور دوم ملاک اصلی دولته
  اونا کجان واقعا ما کجاییم!

مطالب پیشنهادی