قرارداد خرید هواپیماهای آمریکایی نهایی شد، 100 فروند بوئینگ در راه ایران

قرارداد خرید هواپیماهای آمریکایی نهایی شد، 100 فروند بوئینگ در راه ایران

از میان ۲۵۰ فروند هواپیمای فعال در ناوگان حمل و نقل هوایی کشور، حدود ۲۳۰ دستگاه بسیار فرسوده شده اند و باید جایگزین شوند. این جمله مربوط به توضیحات رئیس سازمان هواپیمانی کشوری است که چند روز قبل مطرح شد.

با توجه به چنین نیازی و البته تجربه ترسناک خرید هواپیماهای روسی، هیچ تعجبی ندارد که حالا بعد از قرداد جنجالی ایرباس، نوبت به بوئینگ رسیده تا برای نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی ایران وارد میدان شود.

براساس اخبار جدید، حدود ۱۰۰ فروند هواپیمای بوئینگ کوچک و سایز متوسط از سری های ۷۳۷ و ۷۷۷ راهی خطوط هواپیمایی ایران خواهند شد تا نیاز به حمل ونقل داخلی تا حدودی مرتفع شود.

۷۳۷ یک هواپیمای نسبتا کوچک با تکنولوژی مربوط به دهه ۶۰ میلادی محسوب می شود که البته در رده خود یکی از محبوب ترین هواپیماها بین خطوط هواپیمایی بزرگ جهان است و با ظرفیت حمل حداقل ۱۳۰ مسافر برای تردد در مسیر های پر رفت و آمد و کوتاه کاربرد فراوانی دارد.

737-1

۷۷۷ در مقابل نمونه پیشرفته تری است که با توانایی حمل حداقل ۳۰۰ مسافر برای پرواز های برد متوسط کاربرد دارد و بر اساس تکنولوژی دهه ۹۰ میلادی ساخته شده است.

از حواشی این قرداد آنکه خزانه داری آمریکا در نهایت مجوز امضای این قرداد و فروش هواپیماهای جدید را به ایران صادر کرده است و همین نهاد نیز  تنها عامل به تعویق افتادن اجرای قراداد ایرباس محسوب می شود.

در واقع با توجه به رقابت ذاتی بین ایرباس و بوئینگ می توان اینگونه تفسیر کرد که مجوز خزانه داری آمریکا به اهرمی برای فروش محصولات بوئینگ به ایران تبدیل شده است و در صورت عدم وجود چنین نهادی، در واقع ایران می توانست بخش قابل توجهی از نیاز خود را از طریق ایرباس رفع کند.

به هرحال هر دو قرارداد به صورت فاینانس های مالی انجام می شود و هزینه خرید هواپیماها به شکل نقد از سوی ایران پرداخت نخواهد شد.

از دیگر تحولات چند روز اخیر صنعت هوانوردی می توان به صدور مجوز پرواز هواپیماهای هما در آسمان اتحادیه اروپا اشاره کرده که از سال ۲۰۱۰ لغو شده بود و حالا پس از بازرسی های فنی دقیق مسئولان مربوطه بار دیگر صادر شده است.

با توجه به موقعیت استراتژیک کشورمان و مزیت قیمت رقابتی، می توان آینده روشنی را برای خطوط هواپیمایی کشور تصور کرد، به این امید که در بلند مدت شاهد افزایش سهم ایران در حمل و نقل هوایی منطقه باشیم.

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato