متد سه قسمتی ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت برای داشتن جلساتی سازنده و پر بازده

جلسات، جزو بغرنج ترین مسائل حوزه ی کسب و کار به حساب می آیند؛ چه کسب و کار های کوچک و چه کسب و کار های بزرگ. حتی فکر کردن به جلسات بد، خسته کننده، بی حاصل و وقت گیری که زمان با ارزش شرکت کنندگان در آنها را می بلعند نیز آه از نهاد هر کسی بر می آورد. اما همین جلسات، در صورتی که درست برگزار شوند می توانند زادگاه ایده های فوق العاده، و پلتفرمی شگرف برای جمع آوری بازخور هایی حیاتی و ارزشمند باشند.

بسیاری از کسانی که حوزه ی کسب و کار و به خصوص شرکت های فناوری را دنبال می کنند، نادلا و تلاش هایش به عنوان مدیرعامل مایکروسافت را می ستایند. نادلا به تازگی در مصاحبه ای با وال استریت ژورنال به موضوعات مختلفی پرداخته است. او در میان سخنان خود به موضوع جلسات و ویژگی های یک جلسه ی خوب نیز اشاره کرده است که در ادامه شما را با این بخش از سخنان وی بیشتر آشنا می کنیم.

شیوه ی نادلا برای برگزاری جلسات این است: بیشتر گوش کنید، کمتر حرف بزنید، و وقتی زمانش فرا رسید قاطع باشید.

شاید انتظار متد عجیب و غریب تری را می کشیدید اما جالبی شیوه ی نادلا در همین مختصر و مفید بودنش است. اجازه دهید ببینیم چرا این شیوه تا این حد اثربخش واقع می شود:

بیشتر گوش کنید

گوش شنوا داشتن ویژگی منحصر به فردی است که این روزها به ندرت یافت می شود، به ویژه با این همه فناوری های مختلفی که نمی گذارند حواستان متوجه گفته های کسی باشد. در اکثریت قریب به اتفاق جلسات، گرداننده ی جلسه چندان به صحبت های مطرح شده در آن گوش نمی دهد که علت این امر در اغلب مواقع عدم برخورداری وی از آمادگی یا تمرکز کافی است.

کار رئیس یا تسهیلگر جلسه این است که آن را به سمت سازنده ترین نتیجه ی ممکن سوق دهد. این فرد نمی تواند بدون آنکه با دقت به صحبت های تک تک شرکت کننده ها گوش کند به این مهم دست یابد.

کمتر حرف بزنید

واضح است که کمتر حرف زدن، شرایط را برای بیشتر گوش کردن مهیا خواهد ساخت، اما نتایج آن به همین جا ختم نمی شود.

گرداننده ی یک جلسه اگر بتواند یاد بگیرد جلوی بیش از حد حرف زدن خود را بگیرد می تواند زمینه را برای تحقق موارد زیر مهیا کند:

  • دیگران فرصت بیشتری برای ابراز عقاید خود در اختیار خواهند داشت
  • می توان تفکر منطقی را از غلیان های احساسی جدا کرد
  • می توان برای متمرکز نگه داشتن گفتگو، سؤال های بهتری پرسید
  • وقت بیشتری برای فکر کردن وجود خواهد داشت

به یاد داشته باشید، هیچ کس هنگام حرف زدن چیزی نیاموخته است.

قاطع باشید

کمتر حرف زدن و بیشتر گوش کردن کار فوق العاده ای است، اما اگر نتوانید در انتهای جلسه بر اساس گفتگوهای انجام شده تصمیمات قاطعانه ای بگیرید، یعنی کارتان بی فایده بوده است. یک نکته ی دیگر را نیز به خاطر داشته باشید؛ اگر در پایان جلسه، وظیفه ی خاصی به کسی محول نشود جلسه ی شما هیچ نتیجه ای نخواهد داشت.

به انجام رساندن دو قدم اول، زمینه ی بهتری برای به انجام رساندن این قدم نهایی فراهم خواهد کرد.

نگران تصمیمی که می گیرید نباشید، حتی بهترین نیرو ها نیز گاهی اوقات تصمیمات بدی می گیرند. اگر برای تصمیمات خود معیاری داشته باشید می توانید از اشتباهات خود درس بگیرید و کنترل اوضاع دوباره در دست بگیرید و به سمت پیشرفت قدم بردارید.

به کار بستن توصیه های بالا

با وجود تغییرات استراتژیک عمده ای مثل خریداری لینکدین توسط مایکروسافت، به نظر می رسد نادلا واقعاً قصد دارد مایکروسافت را متحول کند و نوآوری را به دامان شرکتی که پیشتر به این ویژگی معروف بود بازگرداند. توصیه های نادلا را جدی بگیرید و ارزش جلسات خود را بالا ببرید، تا بتوانید کسب و کار خود را در مسیر درست هدایت کنید.

مطالب مرتبط

محققین می‌گویند کارمندان به دنبال محیط کاری دلباز هستند

زمانی که از کارمندان بپرسید بیشتر چه امکاناتی را برای محیط کاری خود می‌خواهند، ناخودآگاه ذهنتان به سمت اتاق‌های بازی می‌رود. با این حال برخلاف تصور شما، کارمندان «پنجره» و محیط کاری دلباز را به عنوان مهمترین امکانات داخل شرکت‌های خود برگزیدند که البته کمی ضد و نقیض است.بر اساس نظرسنجی شرکت CBRE در ایالات... ادامه مطلب

راهکار ساده برای بهبود فرهنگ شرکت: احساس ارزشمند بودن را در کارمندان تقویت کنید

متعهد کردن کارمندان، یکی از عوامل مهم در موفقیت شرکت هاست. کارمندان متعهد، بیشتر کار کرده و حلال مشکلات هستند و احتمال وفادار ماندن طولانی مدت آنها بالا می رود. اما چطور می توان کارمندان را به شرکت متعهد کرد؟تحقیق جدیدی که در ژورنال Journal of Positive Psychology منتشر شده، نشان می دهد «حس ارزشمند... ادامه مطلب

رؤیاهای بر باد رفته؛ ۱۳ استارتاپ که رنگ ۲۰۲۰ را ندیدند

اغلب اوقات در رسانه ها از استارتاپ هایی سخن به میان می آید که توسط چند جوان کاربلد و مشتاق راه اندازی شده و پله های ترقی را یکی پس از دیگری پیموده اند اما به ندرت سراغ آنهایی می روند که در مسیر راه اندازی کسب و کارهای نوپا شکست خورده اند. هرچند اشتیاق... ادامه مطلب

سه گام ضروری برای نه گفتن در محیط کار که باید یاد بگیرید

اگر تاکنون در شرایطی قرار گرفته‌اید که بر خلاف میل باطنی خود به کسی جواب مثبت داده باشید، احتمالا با خود فکر می‌کنید که چطور یاد بگیرم که «نه» بگویم بی آنکه آدم رک و بی‌ادبی جلوه کنیم. در این مقاله سعی شده در ۳ حرکت به شما آموزش نه گفتن داده شود.بعضا برای هر... ادامه مطلب

چرا نباید زندگی را در کار خلاصه کرد؟

حدود یک سوم زندگی ما به کار کردن اختصاص دارد و مدت زمان زیادی هم برای ورود به دنیای کار آماده می شویم. به لحاظ تاریخی، کسی کار را برای معنا بخشیدن و هدفمند کردن زندگی در نظر نمی گرفت. انسان ها صرفاً کار می کردند تا گرسنه نمانند. معنا و هدف در زندگی از... ادامه مطلب

برای بهبود کار و زندگی از این ۴ مدل آشفتگی ذهنی دوری کنید

این روزها در عصر اطلاعات به سر می بریم که علی رغم مزایای فراوان، خالی از ایراد هم نیست. کافی است موبایلتان را بردارید تا در معرض حجم عظیمی از اطلاعات و داده ها قرار گیرید که بخش زیادی از آن دردی از شما دوا نمی کنند. اگر بخش مفید داده ها را سیگنال در... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟