متد سه قسمتی ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت برای داشتن جلساتی سازنده و پر بازده

جلسات، جزو بغرنج ترین مسائل حوزه ی کسب و کار به حساب می آیند؛ چه کسب و کار های کوچک و چه کسب و کار های بزرگ. حتی فکر کردن به جلسات بد، خسته کننده، بی حاصل و وقت گیری که زمان با ارزش شرکت کنندگان در آنها را می بلعند نیز آه از نهاد هر کسی بر می آورد. اما همین جلسات، در صورتی که درست برگزار شوند می توانند زادگاه ایده های فوق العاده، و پلتفرمی شگرف برای جمع آوری بازخور هایی حیاتی و ارزشمند باشند.

بسیاری از کسانی که حوزه ی کسب و کار و به خصوص شرکت های فناوری را دنبال می کنند، نادلا و تلاش هایش به عنوان مدیرعامل مایکروسافت را می ستایند. نادلا به تازگی در مصاحبه ای با وال استریت ژورنال به موضوعات مختلفی پرداخته است. او در میان سخنان خود به موضوع جلسات و ویژگی های یک جلسه ی خوب نیز اشاره کرده است که در ادامه شما را با این بخش از سخنان وی بیشتر آشنا می کنیم.

شیوه ی نادلا برای برگزاری جلسات این است: بیشتر گوش کنید، کمتر حرف بزنید، و وقتی زمانش فرا رسید قاطع باشید.

شاید انتظار متد عجیب و غریب تری را می کشیدید اما جالبی شیوه ی نادلا در همین مختصر و مفید بودنش است. اجازه دهید ببینیم چرا این شیوه تا این حد اثربخش واقع می شود:

بیشتر گوش کنید

گوش شنوا داشتن ویژگی منحصر به فردی است که این روزها به ندرت یافت می شود، به ویژه با این همه فناوری های مختلفی که نمی گذارند حواستان متوجه گفته های کسی باشد. در اکثریت قریب به اتفاق جلسات، گرداننده ی جلسه چندان به صحبت های مطرح شده در آن گوش نمی دهد که علت این امر در اغلب مواقع عدم برخورداری وی از آمادگی یا تمرکز کافی است.

کار رئیس یا تسهیلگر جلسه این است که آن را به سمت سازنده ترین نتیجه ی ممکن سوق دهد. این فرد نمی تواند بدون آنکه با دقت به صحبت های تک تک شرکت کننده ها گوش کند به این مهم دست یابد.

کمتر حرف بزنید

واضح است که کمتر حرف زدن، شرایط را برای بیشتر گوش کردن مهیا خواهد ساخت، اما نتایج آن به همین جا ختم نمی شود.

گرداننده ی یک جلسه اگر بتواند یاد بگیرد جلوی بیش از حد حرف زدن خود را بگیرد می تواند زمینه را برای تحقق موارد زیر مهیا کند:

  • دیگران فرصت بیشتری برای ابراز عقاید خود در اختیار خواهند داشت
  • می توان تفکر منطقی را از غلیان های احساسی جدا کرد
  • می توان برای متمرکز نگه داشتن گفتگو، سؤال های بهتری پرسید
  • وقت بیشتری برای فکر کردن وجود خواهد داشت

به یاد داشته باشید، هیچ کس هنگام حرف زدن چیزی نیاموخته است.

قاطع باشید

کمتر حرف زدن و بیشتر گوش کردن کار فوق العاده ای است، اما اگر نتوانید در انتهای جلسه بر اساس گفتگوهای انجام شده تصمیمات قاطعانه ای بگیرید، یعنی کارتان بی فایده بوده است. یک نکته ی دیگر را نیز به خاطر داشته باشید؛ اگر در پایان جلسه، وظیفه ی خاصی به کسی محول نشود جلسه ی شما هیچ نتیجه ای نخواهد داشت.

به انجام رساندن دو قدم اول، زمینه ی بهتری برای به انجام رساندن این قدم نهایی فراهم خواهد کرد.

نگران تصمیمی که می گیرید نباشید، حتی بهترین نیرو ها نیز گاهی اوقات تصمیمات بدی می گیرند. اگر برای تصمیمات خود معیاری داشته باشید می توانید از اشتباهات خود درس بگیرید و کنترل اوضاع دوباره در دست بگیرید و به سمت پیشرفت قدم بردارید.

به کار بستن توصیه های بالا

با وجود تغییرات استراتژیک عمده ای مثل خریداری لینکدین توسط مایکروسافت، به نظر می رسد نادلا واقعاً قصد دارد مایکروسافت را متحول کند و نوآوری را به دامان شرکتی که پیشتر به این ویژگی معروف بود بازگرداند. توصیه های نادلا را جدی بگیرید و ارزش جلسات خود را بالا ببرید، تا بتوانید کسب و کار خود را در مسیر درست هدایت کنید.

مطالب مرتبط

۳ عنصر حیاتی جلب مشارکت که برای بالا بردن عملکرد تیمی می توان مورد استفاده قرار داد

کسب و کار شما زمانی به موفقیت می رسد که تمام اجزای تشکیل دهنده ی آن به درستی در کنار یکدیگر قرار بگیرند. یک ایده، یک طرح، فرصت بازار و به طور قطع یک تیم فوق العاده. داشتن تیمی فوق العاده برای رسیدن به موفقیت حیاتی است. این را می توان به صورت غریزی نیز دریافت... ادامه مطلب

نکاتی کاربردی برای افزایش نظم و ارتقاء بهره وری در فعالیت های روزانه

بهره وری به معنی انجام دادن کار با سرعتی بیشتر و در زمان کمتر است. به جرأت می توان گفت یکی از مهم ترین نیازهای دنیای پر سرعت امروز، بهره وری بیشتر در ساعات کاری خواهد بود. سه نکته زیر در افزایش نظم و بهره وری به شما کمک خواهند کرد. زمان انسان ها در چند کاره بودن ضعیف... ادامه مطلب

راه های ساده برای استفاده مفید از زمان

مدیریت زمان در سازمان ها کار چندان ساده ای نیست اما گاهی با ایجاد تغییراتی کوچک می توان سرعت بسیار بیشتری به فعالیت ها داد و زمان را بهتر مدیریت کرد. در این مقاله تصمیم داریم به 7 استراتژی که می توان به خوبی از آنها برای استفاده بهتره از زمان بهره گرفت اشاره کنیم. بایستید زمانی که کسی... ادامه مطلب

سه اشتباهی که موجب کاهش بهره وری در کار و زندگی می شوند

همه ما مایل هستیم در هر روزِ زندگی خود، بیشترین کار را در کمترین زمان انجام دهیم و در واقع بهترین میزان بهره وری را در فعالیت هایمان داشته باشیم. ولی برخی رفتارها می توانند کارایی مان را تحت تأثیر منفی قرار دهند. جالب تر اینکه همین رفتارها ممکن است از دید کارفرمایان یا مدیران... ادامه مطلب

گزارش مالی مایکروسافت؛ ویندوز و اکس باکس سربلند، سرفس و موبایل رو به افول

مایکروسافت طی سه ماهه ابتدایی سال 2017 (برابر با فصل سوم سال مالی 2017 این شرکت)، درآمدی 22.1 میلیارد دلاری کسب کرده که سود خالص شرکت از این میزان، 4.8 میلیارد دلار بوده. درآمد و سود حاصل، هر دو نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته رشد داشته اند و محصولات ابری و بخش آفیس... ادامه مطلب

دیوار بلند چین برای شرکت های فناوری سیلیکون ولی؛ آوردگاه آرمان ها و منافع

شرکت های سیلیکون ولی در کل به تسخیر پهنه ی جغرافیایی وسیع آمریکا رضایت نمی دهند و اکثراً تمرکزشان درنوردیدن مرز های کشور های جهان است و به قول خودشان سعی می کنند از «دنیا» مکان بهتری بسازند. اما با توجه به آن که پر جمعیت ترین کشور جهان لشکری از شرکت های مشابه و... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x