مسابقه عجیب Pikes Peak 2016؛ از رکورد شکنی تسلا تا پیروزی قهرمان لمانز 2016

مسابقه عجیب Pikes Peak 2016؛ از رکورد شکنی تسلا تا پیروزی قهرمان لمانز 2016

مسابقه عجیب Pikes Peak 2016؛ از رکورد شکنی تسلا تا پیروزی قهرمان لمانز 2016

در هفته ای که گذشت مسابقات Pikes Peak International Hill Climb در مسیر پر پیچ و خم کوهستان های کلرادو برگزار شد.

این مسابقات تمام آمریکایی دارای ۲۰ کیلومتر مسافت است که رانندگان برای رسیدن به خط پایان باید ۱۵۶ پیچ را بپیمایند.

آغاز این مسیر کوهستانی تا پایان آن ۱.۴۴۰ متر ارتفاع دارد که این مسابقه را به جدالی سخت برای خودروسازان مطرح جهان تبدیل می کند.

where-eagles-roam-blake-fuller-and-his-tesla-model-s-gun-for-a-record_5

این مسابقات از سال ۱۹۱۶ شروع به کار کرد و تا حال حاضر هر ساله برگزار می شود.

نکته جالب حضور خودروهای مختلف در این مسابقات است، از خودروهای کلاسیک و اسپرت گرفته تا خودروهای رالی، مسابقات لمانز و حتی خودروهای الکتریکی فرمول ای در مسابقات حضور دارند.

Tesla-Pic

امسال نیز مانند سالیان گذشته این رویداد بزرگ و خبرساز با حضور بزرگان موتوراسپرت برگزار شد.

از رکورد داران مسابقات امسال تسلا مدل اس است که توانست رکورد خودروهای تمام الکتریکی را بهبود ببخشد.

تسلا با نمونه بهینه سازی شده P90D توانست طول مسیر مسابقه را در ۱۱ دقیقه و ۴۸ ثانیه طی کند. این رکورد پیش از این در دستان موتور سیکلت Zero بود.

tesla-model-s-k1-speed-credit-344_1

مدل مسابقه ای خودروی فوق پیشرفته تسلا برای حضور در این مسابقات مورد بهینه سازی قرار گرفته است.

در این خودرو کیسه های هوا، سیستم ناوبری و پخش خودرو و بعضی از قطعات غیرضروری حذف شده بودند تا مهندسان تسلا بتوانند ۳۶۳ کیلوگرم وزن آن را کاهش دهند.

البته با تمام این تلاش ها تسلا مدل اس هنوز ۱۸۱۴ کیلوگرم وزن داشت، ولی با وجود قابلیت های فنی بالا توانست رکوردی جدید در کلاس خودروهای الکتریکی تولید انبوه ثبت کند.

30-norma-m20-rd-limited-romain-dumas
خودرو قهرمان مسابقات لمانز آقای دوماس که از پیشرانه هوندا سود می برد

در کلاس آزاد، قهرمان مسابقات ۲۴ ساعته لمانز یعنی آقای دوماس توانست به عنوان قهرمانی برسد.

این راننده فنی مسافت ۲۰ کیلومتری مسابقه را در عرض ۸ دقیقه و ۵۱ ثانیه و ۴۴۵ صدم ثانیه طی کرد و به میانگین سرعت ۱۳۰ کیلومتر در ساعت رسید.

خودرویی که دوماس با آن رانندگی می کرد یک خودروی پروتوتایپ به نام Norma بود که به پیشرانه هوندا مجهز شده بود و با وزن حدود ۶۵۰ کیلوگرم نزدیک به ۶۵۰ اسب بخار توان را از طریق یک گیربکس پیشرفته در اختیار هر چهار چرخ قرار می داد.

30-norma-m20-rd-limited-romain-dumas-takes-the-win
دوماس با خودروی خود Norma توانست به مقام اول کلاس آزاد دست پیدا کند

در کلاس خودروهای الکتریکی ارتقا داده شده خودروی افسانه ای آکورا توانست به مقام دوم دست پیدا کند. لازم به ذکر است این کلاس به خودروهایی اختصاص دارد که به تولید انبوه نرسیده اند و فقط برای این مسابقات مورد بهینه سازی قرار می گیرند.

902-acura-nsx-james-robinson

آکورا با خودروی کانسپت NSX 4-Motor در این مسابقات حضور پیدا کرده بود. این خودروی زیبا و تا دندان مسلح توانست در عرض ۹ دقیقه و ۰۶ ثانیه مسیر مسابقه را طی کند.

NSX به کمک سیستم چهار چرخ متحرک خود توانست به میانگین سرعت ۱۲۷ کیلومتر در ساعت برسد که رقمی قایل توجه است. البته این آکورا در ظاهر شبیه به خودروهای نسل قبل NSX می باشد اما در باطن به خودرویی کاملا الکتریکی تبدیل شده است.

دو خودروی آکورا NSX 2017 نیز در مسابقات حضور داشتند که به مقام قابل توجهی دست نیافتند. ولی آکورای مشکی رنگ توانست به مقام دوم دست پیدا کند.

902-acura-nsx-james-robinson (1)

باید ذکر کنم که مسابقات  Pikes Peak یکی از مسابقات مطرح در جهان است و دومین مسابقه اتومبیل رانی قدیمی در ایالات متحده آمریکا می باشد.

جالب است بدانید که مسابقات امسال با شکوه تر از سال های پیش برگزار شد زیرا سال ۲۰۱۶ مصادف با سالگرد ۱۰۰ سالگی این مسابقات معتبر اتومبیلرانی بود و قهرمانی دوماس که چند هفته قبل نیز با تیم پورشه در مسابقات لمانز به پیروزی دست یافته بود، به خاص شدن این مسابقه افزود.

acura-nsx-time-attack-1-and-2-vehicles (1)

جالب است بدانید در این رقابت ها برخلاف بسیاری مسابقات دیگر، محدودیت فنی خاصی برای مشخصات خودروهای اعمال نمی شود و تیم ها می توانند براساس کلاس بندی های مختلف، خودرو خود را ارتقاء دهند.

رکورد این مسابقات در سال ۲۰۱۳ توسط راننده افسانه ای رالی، سباستین لوب پشت فرمان پژو ۲۰۸ T16 ثبت شد و با اختلاف فاحشی نسبت به رکود دوم (مربوط به مسابقه ۲۰۱۶) برتری دارد.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل