ناسا برای تحقیق در مورد یک سیاره کوچک آنسوی پلوتو ماموریت نیوهورایزنز را افزایش داد

روز گذشته تیم نیو هورایزنز تاییده رسمی دال بر تخصیص بودجه اضافی از سوی ناسا را دریافت کرد تا کاوش در فضا را با استفاده از سفینه خود که اخیرا از پلوتو بازدید کرده ادامه دهد.

در جریان این بازه زمانی اضافه، که قرار شده تا سال 2021 ادامه پیدا کند، نیو هورایزنز پرواز دیگری را به دور یک جرم آسمانی در مرز منظومه خورشیدی انجام خواهد داد و داده هایی ارزشمند را از ده ها جرم آسمانی در اعماق فضا به دست می آورد.

اما هدف اصلی این فضاپیما 2014 MU69 نام دارد که در اصل نوعی جرم یخی با قطر حدودی 32 تا 42 کیلومتر است که در کمربند کوپیتر قرار گرفته (منظور توده عظیم اجرام آسمانی در حاشیه ای ترین قسمت منظومه خورشیدی است).

اما این صخره فضایی حدودا 160 میلیون کیلومتر آنطرف تر از پلوتو به دور خورشید می گردد و به همین خاطر چندین سال طول می کشد که نیو هورایزنز خود را به آنجا برساند.

این فضاپیما قرار است در تاریخ یکم ژانویه 2019 به موقعیت مورد نظر برسد و پروازی مانند آنچه روی پلوتو انجام داد را بر فراز آن صورت دهد. اما این بار قرار شده که سفینه در فاصله کمتری نسبت به سیاره هدف به پرواز درآید.

همانطور که گفته شد، این تنها جرم آسمانی نخواهد بود که نیوهورایزنز قصد دارد در جریان ماموریت خود به مطالعه و تحقیق در مورد آن بپردازد چراکه در جریان سفر خود به سمت هدف، فضاپیما با حدودا بیست شی دیگری که در کمربند کوپیتر قرار گرفته اند مواجه می شود.

در میان این اجرام آسمانی می توان به Eris اشاره کرد، دومین سیاره کوتوله بزرگ بعد از پلوتو که در این ناحیه قرار دارد. جان اسپنسر یکی از اعضای تیم نیوهورایزنز و از دانشمندان موسسه تحقیقاتی ساوت وست در بولدر کولورادو در این باره گفت: اگر روی زمین بودیم صرفا می توانستیم از مسافتی زیاد از این سیاره کوتوله عکس بگیریم. حالا اما به لطف نیو هورایزنز از زاویه ای منحصر بفرد به آن نگاه خواهیم کرد.

خوشبختانه برای انجام این ماموریت نیاز به کسب آمادگی خاصی نیست و کارهای ضروری پیشتر انجام گرفته اند. در ماه های نوامبر و اکتبر، سفینه مورد بحث چهار مانور اصلاحی را انجام داد تا در مسیر صحیح به سمت این سیاره قرار بگیرد و جالب است بدانید این مانورها در حالی انجام شدند که تیم نیوهرایزنز هنوز نمی دانستند آیا تاییده ناسا برای تمدید مهلت ماموریت را دریافت می کنند یا خیر.

سال گذشته وقتی فضاپیمای نیوهرایزنز به عنوان نخستین سفینه از روی پلوتو عبور کرد تاریخ ساز شد. در 14 جولای سال 2015، این فضاپیما در مسافت 1250 کیلومتری از سیاره کوتوله خود قرار گرفت و حجم بالایی از داده و تصاویر را از سطح این سیاره به زمین مخابره کرد.

آگهی استخدام

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟