جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

ناسا برای تحقیق در مورد یک سیاره کوچک آنسوی پلوتو ماموریت نیوهورایزنز را افزایش داد

روز گذشته تیم نیو هورایزنز تاییده رسمی دال بر تخصیص بودجه اضافی از سوی ناسا را دریافت کرد تا کاوش در فضا را با استفاده از سفینه خود که اخیرا از پلوتو بازدید کرده ادامه دهد.

در جریان این بازه زمانی اضافه، که قرار شده تا سال 2021 ادامه پیدا کند، نیو هورایزنز پرواز دیگری را به دور یک جرم آسمانی در مرز منظومه خورشیدی انجام خواهد داد و داده هایی ارزشمند را از ده ها جرم آسمانی در اعماق فضا به دست می آورد.

اما هدف اصلی این فضاپیما 2014 MU69 نام دارد که در اصل نوعی جرم یخی با قطر حدودی 32 تا 42 کیلومتر است که در کمربند کوپیتر قرار گرفته (منظور توده عظیم اجرام آسمانی در حاشیه ای ترین قسمت منظومه خورشیدی است).

اما این صخره فضایی حدودا 160 میلیون کیلومتر آنطرف تر از پلوتو به دور خورشید می گردد و به همین خاطر چندین سال طول می کشد که نیو هورایزنز خود را به آنجا برساند.

این فضاپیما قرار است در تاریخ یکم ژانویه 2019 به موقعیت مورد نظر برسد و پروازی مانند آنچه روی پلوتو انجام داد را بر فراز آن صورت دهد. اما این بار قرار شده که سفینه در فاصله کمتری نسبت به سیاره هدف به پرواز درآید.

همانطور که گفته شد، این تنها جرم آسمانی نخواهد بود که نیوهورایزنز قصد دارد در جریان ماموریت خود به مطالعه و تحقیق در مورد آن بپردازد چراکه در جریان سفر خود به سمت هدف، فضاپیما با حدودا بیست شی دیگری که در کمربند کوپیتر قرار گرفته اند مواجه می شود.

در میان این اجرام آسمانی می توان به Eris اشاره کرد، دومین سیاره کوتوله بزرگ بعد از پلوتو که در این ناحیه قرار دارد. جان اسپنسر یکی از اعضای تیم نیوهورایزنز و از دانشمندان موسسه تحقیقاتی ساوت وست در بولدر کولورادو در این باره گفت: اگر روی زمین بودیم صرفا می توانستیم از مسافتی زیاد از این سیاره کوتوله عکس بگیریم. حالا اما به لطف نیو هورایزنز از زاویه ای منحصر بفرد به آن نگاه خواهیم کرد.

خوشبختانه برای انجام این ماموریت نیاز به کسب آمادگی خاصی نیست و کارهای ضروری پیشتر انجام گرفته اند. در ماه های نوامبر و اکتبر، سفینه مورد بحث چهار مانور اصلاحی را انجام داد تا در مسیر صحیح به سمت این سیاره قرار بگیرد و جالب است بدانید این مانورها در حالی انجام شدند که تیم نیوهرایزنز هنوز نمی دانستند آیا تاییده ناسا برای تمدید مهلت ماموریت را دریافت می کنند یا خیر.

سال گذشته وقتی فضاپیمای نیوهرایزنز به عنوان نخستین سفینه از روی پلوتو عبور کرد تاریخ ساز شد. در 14 جولای سال 2015، این فضاپیما در مسافت 1250 کیلومتری از سیاره کوتوله خود قرار گرفت و حجم بالایی از داده و تصاویر را از سطح این سیاره به زمین مخابره کرد.

مطالب مرتبط

تلاش محققان برای کنترل لیزری تلسکوپ‌های فضایی با ماهواره‌های کوچک

تلسکوپ های فضایی مجهز به آینه های بزرگ چند متری و متشکل از قطعات جداگانه نقش مهمی در اکتشافات اخترشناسی دارند. اگرچه راکت های قدرتمند امکان انتقال تلسکوپ های بزرگ به فضا را می دهند اما مدیریت آنها چالش های خاص خود را دارند. یکی از این مشکلات به لزوم ثبات فوق العاده مربوط می شود... ادامه مطلب

کاوشگر اینسایت ناسا اولین مریخ لرزه را ثبت کرد

مریخ نورد «اینسایت» ناسا که آذرماه سال گذشته برای کاوش بر روی سطح این سیاره فرود آمده بود، اولین مریخ لرزه را ثبت و گزارش کرد. این اولین قدم مهم در ماموریت کاوشگر اینسایت برای شناخت لایه های درونی مریخ است. البته اینطور که به نظر می رسد لرزش مذکور چندان قوی نبوده تا بشود از... ادامه مطلب

پشتیبانی ناسا از تکنولوژی معدن کاوی سیارک ها و مدل سازی سطح ماه

ناسا نه تنها برنامه دارد تا سال 2024 به ماه بازگردد، بلکه می خواهد زمینه ی حضور مستمر انسان در این قمر را نیز فراهم کند تا بتوان از آن به عنوان پایگاهی برای اکتشافات فضایی و خصوصا سفر به مریخ استفاده کرد. ناسا برای این کار نیاز به ایده های جدید دارد، مانند آن... ادامه مطلب

ناسا برای اولین بار موفق به پرورش گیاه در ایستگاه فضایی بین المللی شد

در ادامه موفقیت های ماه آگوست ناسا در حوزه پرورش گیاه، این سازمان قصد دارد که برای اولین بار به پرورش یک کلونی متشکل از گل های خانواده «زینیا» در ایستگاه فضایی بین المللی بپردازد. تلاش ناسا برای پرورش گل، در راستای پژوهشی درباره اثرات ریزگرانی (Microgravity) روی حیات گیاهان انجام می شود. روش پرورش گیاهان... ادامه مطلب

ستاره شناسان با هدف پیداکردن حیات فرازمینی به دنبال اولین ماه فراخورشیدی هستند

ستاره شناسان در هفته جاری با هدف پیدا کردن نخستین ماه فراخورشیدی در جهان، تلسکوپ هابل را به سمت یک سامانه ستاره ای در فاصله 4 هزار سال نوری از زمین نشانه رفته اند. گفتنی است ماه فراخورشیدی یک شئ طبیعی است که برگرد یک سیارهٔ فراخورشیدی در خارج از منظومهٔ شمسی می چرخد و تائید وجود... ادامه مطلب

ناسا امیدوار به نجات کاوشگر از توفان مریخ؛ فرصت از دست می رود؟

ناسا پس از گرفتاری کاوشگر فرصت در توفان مریخ اطلاعاتی از شرایط آن را منتشر کرده است. در هفته های اخیر کاوشگر فرصت که به تحقیق در سطخ سیاره سرخ می پردازد در توفان شدیدی گرفتار شده بود و به سکوت ارتباطی فرو رفته بود. این شرایط موجب مسدود شدن نور دریافتی توسط پنل های خورشیدی... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x