کشف آسیب پذیری امنیتی دیگری در کامپیوترهای لنوو

کشف آسیب پذیری امنیتی دیگری در کامپیوترهای لنوو

یک پژوهشگر به نام «دیمترو اولکسیک» (Dmytro Oleksiuk) ادعا می کند که یک آسیب پذیری امنیتی جدی در کامپیوترهای توسعه یافته از سوی لنوو و احتمالاً سایر سازندگان PC یافته که به شخص حمله کننده اجازه می دهد تا ساده ترین پروتکل های امنیتی ویندوز را دور بزند.

بر اساس آنچه وی در Github نوشته، فریم‌ور یا سفت افزار درایور برای کامپیوترها، آسیب پذیر بوده و صرفاً از منابع اینتل کپی و پیست شده است. آنطور که «TheRegister» خبر می دهد، این یک باگ مرتبط به UEFI است که از افزوده اطلاعات یا تغییر داده های قبلی جلوگیری می کند، Secure Boot را غیر فعال کرده و حتی قادر به دور زدن «Virtual Secure Mode» در نسخه سازمانی ویندوز ۱۰ می شود.

آقای «اولکسیک» عقیده دارد که شاید محصولات سایر سازندگان کامپیوترهای شخصی نیز از این باگ برخوردار باشند، چرا که کدهای مشکل دار از منابع اینتل دریافت شده اند و شاید سایر تولید کنندگان PC نیز دست به چنین کاری زده باشند.

لنوو در این میان اشاره می کند که به مشکل آگاه بوده و تلاش داشته با «اولکسیک» پیش از انتشار این خبر، ارتباط برقرار کند ولی موفق نبوده. این شرکت اشاره می کند که «حالت مدیریت سیستم» که باگ در آن وجود دارد، توسط یک توسعه دهنده نرم افزار بایوس به لنوو تحویل داده شده. در نتیجه این احتمال وجود دارد که سایر سازندگان نیز از همان شرکت نرم افزار بایوس خود را تهیه کرده باشند.

البته این تئوری نیز از سوی اولکسیک مطرح شده که شاید این مشکل، به عنوان یک آسیب پذیری ساده در محصولات لنوو قرار نگرفته و یک «درب پشتی» عمدی برای دسترسی به اطلاعات کاربران بوده است.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato