اتوپایلوت تسلا بازهم حادثه آفرید؛ سازمان NHTSA پرونده را بررسی می کند

سیستم رانندگی خودکار تسلا که با نام اتوپایلوت شناخته می شود، این روزها زیر تیغ انتقادات فراوان قرار گرفته است.

ماجرا از آنجا شروع شد که چند وقت پیش در سانحه ای تسلا مدل S با یک تریلی برخورد کرده و راننده آن بر اثر شدت جراحات وارده جان سپرد.

این تصادف که در حالت اتوپایلوت رخ داده در محافل خبری سر و صدای زیادی به پا کرده و حتی باعث ورود سازمان امنیت ملی ترافیک اتوبان های آمریکا (NHTSA) به ماجرا شده است.

tesla-model-x-w600

بعد از این تصادف منجر به مرگ که در 30 ژوئن رسانه ای شد، هر از گاهی انتقاداتی از سوی مالکان خودروهای تسلا مطرح شده است.

در آخرین مورد یکی از اعضای کلوب تسلا موتورز ادعا کرده که مدل X دوست او هنگام استفاده از حالت اتوپایلوت در نیمه شب، از مسیر خود منحرف شده و به گارد ریل برخورد کرده است.

طبق گفته های این شخص، هنگام حادثه که در جاده ای در مونتانا رخ داده تسلا مدل X با سرعتی بین 56 الی 60 مایل در ساعت در حال حرکت بوده است. اگر چه سمت راست خودرو در برخورد با گارد ریل آسیب شدیدی دیده اما سرنشینان در سلامت کامل به سر می برند.

autopilot-crash 1

با وجود این موارد، تسلا به طور واضح و شفاف به رانندگان خودروهای خود توصیه کرده که هنگام استفاده از حالت اتوپایلوت، برای حفظ کامل کنترل نباید دست های خود را از روی فرمان خودرو بردارند.

همچنین رانندگان نباید از این سیستم در جاده ها و مسیرهایی که فاقد خط جدا کننده وسط هستند، استفاده کنند. گفتنی است که تصادف اخیر مربوط به مدل X در جاده ای یک بانده و بدون خطوط راهنما رخ داده است.

TESLA-7

سیستم های رانندگی خودکار که توسط سازندگان مختلف توسعه می یابد، با وجود پیشرفته بودن هنوز خالی از اشکال و کامل نیستند؛ یقینا چندین سال زمان نیاز است تا با اعتماد کامل بتوان هنگام تردد در یک جاده فرعی در نیمه شب، کنترل خودرو را به سنسورها و سیستم های کمکی سپرد.

اما روز گذشته کمپانی تسلا با بررسی داده ها در پاسخ به این حادثه اعلام کرد که  راننده مدل X در چندین مورد قوانین و شرایط استفاده از حالت اتوپایلوت را زیر پا گذاشته است.

از جمله اینکه در جاده ای فاقد خط وسط و در سرعت بالا این گزینه را فعال کرده و قبل از لحظه وقوع حادثه به مدت دو دقیقه دست های او فرمان را لمس نکرده است؛ علاوه بر اینها با بدتر شدن وضعیت جاده به راننده اخطار داده شده و از وی درخواست شده که کنترل خودرو را در اختیار بگیرد، اما وی از این کار خودداری کرده و در نهایت منجر به تصادف با گارد ریل شده است.

مطالب مرتبط

3.7 لیتر در صد کیلومتر؛ معجزه مهندسی در قالب نسل جدید مزدا 3

نزدیک شدن به زمان عرضه نسل جدید قوای محرکه هیبریدی شرکت مزدا که به SkyActiv-X معروف بوده و گفته می شود مصرف سوخت بسیار کمی دارد، نشریات خارجی را وا داشته تا تمرکز خود را بر روی میزان مصرف سوخت این قوای محرکه بگذارند.حال نشریه لهستانی AUtoCentrum به سراغ یکی از اولین نمونه های عرضه... ادامه مطلب

آخرین تغییرات قیمت در بازار خودرو؛ از رکود بهاری تا زمزمه های افزایش قیمت تابستانی

بازار خودرو ایران اساسا از دو منظر قابل بررسی است، نخست این زاویه که مشتریان به دلیل کمبود منابع مالی و مسائل اقتصادی چند سال اخیر از بازار خودرو روی برگردانده اند و دوم هم از زاویه نیاز غالب ایرانیان به خودروهای بهتر و تمایل مشتریان به خرید نمونه های مدرن و به روز که... ادامه مطلب

روش منحصر به فرد مزدا برای تغییر عملکرد موتور درون سوز

جرقه کنترل شده به وسیله متراکم سازی که به صورت اختصاری (SPCCI) خوانده می شود، یکی از مبهم ترین مفاهیم در زمینه مشتعل کردن سوخت از زمان نیکولاس اتو در 150 سال پیش است. اما دلیل این ابهام چیست؟ مشتعل کردن بنزین به همان صورت موتورهای گازوئیلی (دیزلی) بدون استفاده از جرقه یکی از مسائل... ادامه مطلب

همه چیز در مورد تست تصادف خودرو ها- بخش دوم

در ادامه مطلب مربوط به بررسی جزییات تست تصادف خودرو ها که شب گذشته منتشر شده است، در قسمت دوم و پایانی این مطالب به بررسی مجموعه آزمایشات جدید اجباری در موسسات تست تصادف معتبر در سطح جهان می پردازیم.آزمایش‌ های جدید مخصوص سیستم‌ های کمکی و مدرن خودرو های امروزیموسسه IIHS در تلاش است... ادامه مطلب

آشنایی با موتورهای آدیاباتیک؛ فناوری ای قدیمی که می توانست دنیا را نجات دهد

موتور اصلی ترین بخش هر خودرو است که وظیفه دارد سوخت موجود در باک را از طریق سوزاندن و ایجاد انفجارهای کوچک به انرژی مکانیکی تبدیل کند. سوزاندن بنزین یا هر سوخت دیگری، گرما تولید می کند. در واقع آنچه که چرخ های خودرو را به حرکت در می آورد، همین گرمایی است که از... ادامه مطلب

نفس های آخر؛ چرا تسلا روز به روز به پایان حیات خود نزدیک می شود؟

تسلا با معرفی نسل اول رودستر در سال 2008، چشم اندازی جدید برای صنعت خودرو ترسیم کرد. رودستر که بر مبنای لوتوس الیزه شکل گرفته بود، اولین خودروی برقی تولید انبوه جهان به شمار می رفت و می شد به راحتی از آن در امور روزمره استفاده کرد.از آن زمان تاکنون تسلا مدام رو به... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x