اسپیس اکس برای دومین بار موفق شد فالکون 9 خود را بر روی زمین فرود بیاورد

لحظاتی پیش شرکت فضایی SpaceX راکت فالکون 9 خود را از کیپ کاناورال ایالت فلوریدا به فضا پرتاب کرد، و برای بار دوم موفق شد این راکت را به سلامت در منطقه فرود 1 بر زمین بنشاند. این منطقه فرود، محلی است که کمپانی فوق در «کیپ» اجاره کرده. بدین ترتیب، دومین فرود موفقیت آمیز اسپیس اکس بر روی زمین نیز رقم خورد، و تعداد راکت هایی که پس از پرتاب به فضا صحیح و سالم به خانه بر می گردند، به عدد 5 رسید.

در سال جاری، این اولین بار است که شرکت پیشرو فضایی یاد شده اقدام به نشاندن راکت های خود بر روی زمین می کند. در شش پرتاب قبلی، SpaceX تلاش کرد تا راکت های خود را بر روی سکوی شناور در اقیانوس بنشاند؛ طبق اظهارات این کمپانی، فرود آمدن راکت بر روی سکوی شناور در مقایسه با فرود روی زمین، سوخت بسیار کمتری را نیاز خواهد داشت.

می دانیم که اگر راکت در زمان پرتاب به شتاب فوق العاده ای نیاز داشته باشد، مثلاً زمانی که مقصد آن مدارهای بالایی زمین بوده یا بار زیادی را با خود حمل کند، سوخت بسیار زیادی را در زمان بلند شدن مصرف خواهد کرد. در نتیجه سوخت باقی مانده برای فرود آمدن روی سطح زمین کمتر از حد نیاز خواهد بود.

malltina

در این وضعیت تنها گزینه ممکن، فرود بر روی سکوهای شناور است. اما در آخرین مأموریت این شرکت، شرایط پرواز به گونه ای بوده که آنها توانستند فالکون 9 را با موفقیت بر روی سطح زمین بنشانند.

با کسب این موفقیت، تعداد فرودهای پیروزمندانه اسپیس اکس به عدد 5 رسید؛ یعنی اینکه ظرفیت پایگاه کیپ کاناورال برای نگهداری این موشک ها تکمیل شده. کمپانی یاد شده راکت های فرود آمده خود را در مجتمع پرتاب 39A نگهداری می کند. این مجتمع از مرکز فضایی کندی متعلق به ناسا اجاره شده، و تنها می تواند 5 موشک فالکون 9 را نگه دارد. پس زمانی که راکت امروز این شرکت نیز به مرکز فوق منتقل شود، دیگر فضایی باقی نخواهد ماند.

علاوه بر مشکل نگهداری فالکون های فرود آمده، این مرکز باید فضای کافی را برای نگهداری راکت بزرگ بعدی SpaceX نیز فراهم سازد. این موشک که Falcon Heavy نام دارد، در مرکز 39A در حال ساخت است.

فعلاً این کمپانی می تواند برخی از راکت هایش را به مرکز تست در مک گرگور در ایالت تگزاس منتقل نماید. اما «هانس کونیزمان» یکی از معاونین ارشد SpaceX می گوید این شرکت به دنبال تأمین فضای ذخیره سازی بیشتر در کیپ کاناورال است. او اضافه می کند:

دقیقاً نمی دانم چه گزینه هایی پیش رویمان قرار دارد؛ اما تیم ما بر روی این موضوع کار می کند. احتمالاً آشیانه های دیگر در مجاورت مرکز کنونی مناسب باشند.

در همین راستا شرکت فوق اعلام کرد که در پاییز سال جاری اقدام به پرتاب دوباره یکی از موشک های فالکون 9 خواهد نمود. «ایلان ماسک» اشاره کرد در ماه سپتامبر یا اکتبر امسال، اولین نمونه از پرتاب مجدد فالکون 9 را شاهد خواهیم بود. برای این عملیات استثنایی، راکتی انتخاب شده که در ماه آوریل برای اولین بار به سلامت بر روی سکوی شناور فرود آمده است.

مطالب مرتبط

روسیه به دنبال تولید راکت فضایی چند بار مصرف با قابلیت انجام ۱۰۰ پرتاب

موفقیت‌های خیره کننده «اسپیس ایکس» در توسعه راکت‌های چند بار مصرف باعث انقلابی در صنعت فضایی شده و آژانس‌های فضایی مختلف به دنبال توسعه مدل‌های مشابه هستند. پیش از این «آژانس فضایی اروپا» از طرح‌های برای دستیابی به فناوری مشابه خبر داده بود و حالا روسیه هم از پروژه توسعه راکتی پرده برداشته که به... ادامه مطلب

اسپیس‌اکس برنده شد؛ پرتاب ماهواره‌های نظامی آمریکا در کنار ULA

وزارت دفاع آمریکا در قراردادی به ارزش چند میلیارد دلار شرکت‌های اسپیس‌اکس و United Launch Alliance را برای پرتاب ماهواره‌های نظامی آمریکا انتخاب کرد.اسپیس‌اکس و ULA موفق شدند با کنار زدن رقبایی همچون «نورثروپ گرامن» و «بلو اریجین» ارسال ماهواره‌های وزارت دفاع آمریکا در بازه پنج ساله (۲۰۲۲ تا ۲۰۲۷) را بر عهده بگیرند. طبق... ادامه مطلب

پرتاب و فرود موفق پروتوتایپ راکت استارشیپ [تماشا کنید]

دو روز پس از بازگشت فضانوردان ناسا به زمین، اسپیس ایکس نسخه آزمایشی نسل آینده راکت خود یعنی استارشیپ را با موفقیت آزمایش کرده و این نمونه اولیه توانسته تا ارتفاع ۱۵۰ متری پرواز کند.اسپیس ایکس به دنبال استفاده از استارشیپ برای ماموریت‌های طولانی مانند ارسال انسان به ماه و مریخ است و ارتفاع نسخه... ادامه مطلب

از پرواز تا بازگشت اژدها؛ اسپیس ایکس چگونه با کرو دراگون تاریخ سازی کرد؟

یکی از مهم‌ترین ماموریت‌های فضایی امروز با موفقیت به پایان رسید و فضانوردان ناسا که تقریبا دو ماه پیش پس از نزدیک به یک دهه از خاک ایالات متحده آمریکا به سمت ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) فرستاده شده بودند، با کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس به زمین رسیدند.در سال‌های گذشته فعالیت‌ شرکت‌های خصوصی در حوزه... ادامه مطلب

واکنش مصر به ادعای تازه ایلان ماسک در مورد مشارکت فضایی‌ها در ساخت اهرام ثلاثه

«ایلان ماسک» بنیان‌گذار شرکت‌های موفق تسلا و اسپیس اکس، در جدیدترین پست توییتری‌اش ادعا کرده که «به وضوح اهرام ثلاثه مصر را بیگانگان ساخته‌اند». در همین راستا وزارت تعاون و ارتباطات بین‌المللی کشور مصر نیز رسما از ماسک دعوت کرده تا به این کشور سفر کرده و البته بیشتر مطالعه کند.سال‌های زیادی است که تئوری... ادامه مطلب

بازگشت موفق فضانوردان ناسا با کپسول کرو دراگون [تماشا کنید]

ماموریت تاریخی کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس تقریبا پس از دو ماه با موفقیت به پایان رسید و فضانوردان ناسا به زمین رسیدند.دیروز کپسول شرکت اسپیس ایکس همراه با دو فضانورد ناسا، «باب بهنکن» و «داگ هارلی» از ایستگاه فضایی بین‌الملللی (ISS) جدا شد و پس از تقریبا ۲۰ ساعت، این افراد به زمین رسیدند تا اولین ماموریت... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟