یک سال بعد از ویندوز ۱۰؛ نگاهی بر تجربیات کسب شده توسط مایکروسافت

تا چند روز دیگر، مایکروسافت «Anniversary Update» یا همان بروز رسانی بزرگ سالانه اش را برای ویندوز ۱۰ ارائه خواهد کرد. این سومین بروز رسانی مایکروسافت برای ویندوز ۱۰ در یک سال اخیر به حساب می آید. همین یک جمله آخر را مقایسه کنید با مایکروسافتی که دو سال پیش با آن آشنایی داشتید. واضح تر که به مسئله نگاه کنید، می بینید که بیشتر آنچه در یک سال اخیر در ردموند رخ داده، تا چند سال پیش برای خود مایکروسافت قابل تصور هم نبود.

اما بیایید این بار نگاهی به نسخه دهم از ویندوز داشته باشیم و ببینیم که مایکروسافت، چطور به نقطه کنونی در زمینه پشرفت ویندوز ۱۰ رسیده است.

ویندوز اینسایدر؛ طرحی که همه چیز را تغییر داد

«تری میرسون» (Terry Myerson) زمانی که بحث ویندوز اینسایدر به میان می آید، به شدت برانگیخته شده و با هیجان سخن می گوید: «طرح اینسایدر، هرآنچه در حال انجامش بوده ایم را دست خوش تغییر کرده. نوع توسعه ویندوز و نحوه تعامل با کاربران و مشتریان و همچنین طرفداران به شکل کامل دگرگون شده.»

بلیط هواپیما

حق با اوست. در گذشته مایکروسافت سال ها زمان صرف توسعه و تولید ویندوز در خفا می کرد تا اینکه در نهایت تعداد کاربران بسیار محدودی، آن را برای آزمایش دریافت می کردند. ویندوز ۱۰ از اساس این روش را تغییر داده است. هر کسی می تواند نام نویسی کرده و جزیی از این برنامه باشد و گاهی حتی چند بار در یک هفته، پیش نمایش بیلدهای جدید را دریافت نماید.

ویندوز ده همچنین از یک مکانیزم سالم برای انتقال بازخورد برخوردار است و به کاربرانش اجازه می دهد ویژگی هایی که از نظرشان جالب می آید را درخواست کرده و یا باگی را گزارش کنند. مایکروسافت به خوبی موفق شده با ویندوز ۱۰، اشتباهات خود در ویندوز ۸ را جبران کند. حالا از یک طرف رابط کاربری کمتر و به شکل بهتری خود را به نمایش می کشد در حالی که سیستم جمع آوری بازخورد نیز بهبود یافته است.

«ویندوز به عنوان یک سرویس»

Announcements-from-Microsoft-Build-Live-Stream-Microsoft-Build-2015-573799

یکی از مهمترین تغییراتی که با «ویندوز به عنوان یک سرویس» اعمال شده است، اتکا به داده های ارسالی ناشناس از سوی کاربران است. مایکروسافت به این شکل می تواند داده های کاربران را بدون اینکه آنها را شناسایی کند، مورد تحلیل قرار داده و تشخیص دهد که چه زمان سیستم عامل اش با ضعف و توقف کارکرد رو به رو شده است.

چنین هدفی، قابل تایید است چرا که مایکروسافت پیش از این به علت ارائه بسته های امنیتی زیاد مورد انتقاد قرار می گرفت. حال ولی همین کمپانی موفق شده تا داده هایی را از سوی کاربران در لحظه دریافت کرده و علت توقف سیستم و هنگ کردنش را تشخیص دهد. به همین شکل، توانایی مایکروسافت می تواند به سرعت مشکل را شناسایی کرده و آن را حل کند. البته تنظیمات پیش فرض ویندوز ۱۰، گزارشاتی که به دست مایکروسافت می رسد را در بالاترین سطح خود قرار داده که البته برخی انتقادها را نیز به همراه داشت.

در مصاحبه اخیرش، «یوسف مهدی»، یکی از معاونین ارشد مایکروسافت گفته بود که گوش دادن به پیام کاربر، بزرگترین درسی است که ما تا کنون دریافت کرده ایم. وی همچنین اشاره می کند که پس از انتشار ویندوز ۱۰، برخی در مورد سیاست های حریم شخصی کاربران اعتراض داشتند: «در حال حاضر احساس مناسبی در خصوص سیاست های حریم شخصی داریم. انتظار ندارم روزی از راه برسد که همه کاربران آن را عالی بدانند. با این حال همیشه دریافت بازخوردها وجود خواهد داشت و افراد می توانند به این شکل نظرات خود را به ما منتقل کنند.»

نسخه 1511 از راه رسید

به نوعی می توان گفت که یکی از بزرگترین بروز رسانی هایی که برای ویندوز ۱۰ انجام شد نسخه 1511 آن بود. این نسخه در نوامبر ۲۰۱۵ از راه رسید و بیشتر تمرکز خود را روی بهبود شرایط برای کسب و کارها قرار داد. با این حال، همانگونه که ذکر شد یک بروز رسانی بزرگ بود که توسط سرویس Windows Update به کاربران تحویل داده شد.

برای کاربران عادی، این نسخه از سیستم عامل مذکور توانست تعداد زیادی از باگ ها را رفع کرده و ویژگی های تازه ای را نیز به ارمغان آورد. حال این در زمانی است که تنها چهار ماه از عرضه اولیه نسخه نهایی ویندوز سپری شده بود.

بیشتر ویژگی های تازه، تمرکزی تجاری داشتند. مایکروسافت در نسخه Windows Update را در اختیار نسخه های تجاری ویندوز هم گذاشت و به همین صورت، سازمان ها را تحریک کرد تا از آن استقبال بیشتری به عمل آورند.

01-delay-updates-gpo

اکنون «میرسون» می گوید: «نسبت پذیرش سازمانی برای ویندوز ۱۰، پس از نسخه ۱۵۱۱ به شدت بالاتر رفت.» وی همچنین اشاره می کند که وزارت دفاع ایالات متحده نیز این سیستم عامل را در چهار میلیون سیستم دسکتاپ خود برگزیده است و این دستاوردی بسیار بزرگ برای اهالی ردموند به شمار می رود.

در حال حاضر البته هنوز هم تعداد کسب و کارهایی که به ویندوز ۱۰ روی آورده اند، چندان بالا نیست و علت این موضوع، محافظه کارتر بودن سازمان ها از کاربران عادی است. بیشتر این شرکت ها تمایل ندارند به راحتی ویندوز ۷ را به دست فراموشی بسپارند.

مشکلات سرفس و سرگشتگی اکوسیستم سخت افزاری مایکروسافت

در اکتبر گذشته، زمانی که تنها چند ماه از عرضه نسخه نهایی ویندوز ۱۰ سپری شده بود، مایکروسافت از دو دستگاه پرچمدار سری سرفس پرده برداشت. تنها چند روز از تحویل اولین سفارشات گذشته بود که صاحبان سرفس بوک، اشاره به باگ های بزرگی در این لپ تاپ کردند. مشکل بیشتر از جایی شروع شد که مایکروسافت نمی توانست ایراد را پیدا کند و چند ماهی طول کشید تا با ارائه برخی درایورها، قسمتی از مشکلات را رفع نماید.

surface-book-surface-pro-4-w-logo--1280_full

ایراداتی که پیش از این در موردشان نوشته ایم، تنها مختص سرفس بوک نبود و در سرفس پرو ۴ هم دیده می شد. هر دو دستگاه طراحی شده بودند تا تبدیل به ویترین هایی زیبا برای ویندوز ۱۰ شوند. بیشتر کاربرانی که ایرادات را تجربه کرده بودند را می شد جز اولین کاربرانی که دستگاه ها را خریده بودند دسته بندی کرد. البته بخشی از مشکل را هم می شد به گردن پردازنده های اسکای لیک اینتل انداخت چرا که دستگاه های دیگر از سایر سازندگان نیز با ایرادات اینچنینی دست به گریبان بودند. یکی از بزرگترین مشکلات، نرفتن سیستم به حالت Sleep بود و کاربر زمانی که به سراغ سرفس بوک خود بر می گشت، متوجه می شد که باتری دستگاه به اتمام رسیده و باید دوباره آن را به شارژ متصل کند.

در این میان، میرسون اشاره می کند که سازندگان مختلف بیش از ۱۵۰۰ گجت مبتنی بر ویندوز ۱۰ توسعه داده اند. این آمار رنگارنگ را هم می توان نقطه ضعفی برای پلتفرم ویندوز دانست و همچنین نقطه قوت اش. از این جهت که مایکروسافت به این شکل مجبور می شود تا از هزاران نوع پیکربندی مختلف سخت افزار پشتیبانی کرده و به مشکلات کاربران آنها پاسخ دهد.

آپدیت رایگان، پیشرفت چشمگیر کاربران

در ماه های بعد از انتشار نسخه نهایی ویندوز ۱۰، مایکروسافت از هر فرصتی استفاده کرد تا تعداد بالای کاربران ویندوز ۱۰ را به رخ رقبا بکشد. این شرکت تنها یک ماه بعد از انتشار نسخه نهایی، بیانیه داد که ۷۵ میلیون کاربر، نسخه جدید سیستم عامل را نصب کرده اند.

در ژانویه ۲۰۱۶، تعداد دستگاه های مجهز به ویندوز ۱۰، به رقم ۲۰۰ میلیون رسید. در ماه مه، همین عدد روی ۳۰۰ میلیون دستگاه متوقف شد. مایکروسافت یک ماه مانده به پایان زمان فرصت آپدیت رایگان (۲۹ جولای)، خبر داد که تعداد دستگاه های مجهز به ویندوز ۱۰، به ۳۵۰ میلیون عدد رسیده.

کمتر از یک سال و ۳۵۰ میلیون دستگاه مبتنی بر یک سیستم عامل؛ با هر مقیاسی که حساب کنید، مایکروسافت عالی کار کرده. بیشتر این دستگاه ها متعلق به کاربران عادیست، نه کسب و کارها و میرسون می گوید که رتبه رضایتمندی مشتری، در بالاترین حد تاریخ مایکروسافت است. اما چه می شود زمانی که بروز رسانی رایگان متوقف شود؟

پایانی بر موبایل های ویندوزی

ویندوز ۱۰ موبایل، یکی از اعضای بی چون و چرای دنیای ویندوز در مایکروسافت است. روی همان هسته و همان کد توسعه یافته و توانایی اجرای اپلیکیشن های یکپارچه و یونیورسال را نیز داراست. در این میان مایکروسافت اشاره می کند که پس از ارائه Anniversary Update برای کامپیوترهای شخصی، سپس آن را برای ویندوز ۱۰ موبایل هم منتشر خواهد کرد.

microsoft lumia 950 (32)

مشکل اینجاست که تعداد موبایل های مجهز به ویندوز ۱۰ بسیار پایین بوده و به طور کلی، علاقه عمومی به این سیستم عامل رفته رفته کمتر هم می شود. این در حالیست که خود ساتیا نادلا نیز در ماه مه عنوان کرد که شرکت متبوعش تصمیم دارد تا تمرکز خود را در بحث موبایل، بر نقطه ای قرار دهد که با سایرین متمایز است. این قسمت، سازمان ها و کسب و کارها هستند.

چند ماهی از این سخن مدیر عامل مایکروسافت سپری می شود ولی هنوز هم خبری از این ابزارهای مختص کسب و کارها نیست. این در حالیست که انتظار می رفت امسال سرفس فون هم معرفی شود ولی توسعه این محصول نیز به طور کلی زیر سایه یک علامت سوال بزرگ رفته است.

در این شرایط، تلاش مایکروسافت در زمینه ارائه اپلیکیشن ها برای سایر پلتفرم ها به شکل فزاینده ای افزایش داشته و چندین اپلیکیشن مختلف را برای iOS و اندروید ارائه نموده.

ویندوز ۱۰ فقط برای کامپیوترها نیست

اگرچه وضعیت موبایل ها در مایکروسافت مشخص است و در آینده ای نه چندان دور باید انتظار مرگ این قسمت را کشید ولی سایر سخت افزارهای ارائه شده از سوی ردموند، فروش مطلوبی دارند.

حالا ویندوز ۱۰ در Xbox One نیز حضور دارد و آپدیت سالانه را نیز دریافت خواهد کرد. اما سخت افزاری که همه به آن با دیده‌ی تحسین می نگرند، هولولنز است که آن هم از ویندوز ۱۰ استفاده می کند. در مورد این محصول ولی سوالاتی اساسی مطرح است. اینکه آیا چنین هدستی می تواند برای مایکروسافت یک درآمد ثابت و پایدار ایجاد کند؟ و البته اینکه چه مدت طول خواهد کشید تا مایکروسافت بتواند هزینه ای که برای این محصول صرف کرده را به نقطه سر به سر برساند؟

«ویندوز ۱۰ را دریافت کن»؛ بخش آزار دهنده مایکروسافت

مایکروسافت به دنبال راه و روشی بود تا میلیون ها کاربر کامپیوترهای واجدشرایط را به آغوش ویندوز ۱۰ بکشاند، آن هم به صورت رایگان. در چند ماه ابتدایی، پیغام های مایکروسافت حالتی آزاردهنده پیدا می کردند. سپس شرایط اندکی بدتر شد و پیام های اپلیکیشن Get Windows 10 بیشتر شدند و برخی کاربران نیز گزارش کردند که ویندوز قدیمی آنها، به شکل خودکار چند گیگابایت از فایل های مورد نیاز برای آپدیت را دریافت کرده، بدون اینکه کاربر اطلاعی داشته باشد.

رفتار اپلیکیشن Get Windows 10 در سال اول به شکل دائم تغییر می کرد و هیچ گاه هم راهکاری ساده برای رد کردن پیشنهاد آپدیت رایگان ارائه نمی داد.

خوشبختانه، کار اپلیکیشن Get Windows 10 در ۲۹ جولای به اتمام می رسد و مشکلات مربوط به آن نیز برای همیشه به دست فراموشی سپرده خواهند شد.

هدف یک میلیاردی؛ جاده ای پر پیچ و خم برای ویندوز ۱۰

در آوریل ۲۰۱۵، «تری میرسون» بیان کرد که ویندوز ۱۰ در بازه زمانی دو الی سه سال می تواند در یک میلیارد دستگاه فعال حضور پیدا کند. اکنون خبر می رسد که برنامه ریزی ها درست پیش نرفته و شرکت مورد اشاره نمی تواند در بازه زمانی سه ساله، ویندوز ۱۰ را در ۱ میلیارد دستگاه جای دهد.

علت اصلی، کاهش تقاضا برای موبایل های هوشمند ویندوزی بود. مایکروسافت اینطور حساب کرده بود که تا سال ۲۰۱۸، دست کم ۲۰۰ میلیون موبایل مجهز به ویندوز ۱۰ را نیز به فروش خواهد رساند.

Microsoft-Nadella-e1427298577564-1940x1091-w1200

این اتفاقیست که به حقیقت پیوستن آن مستلزم یک معجزه بزرگ است. از سوی دیگر، کامپیوترهای شخصی نیز با کاهش تقاضا رو به رو شده اند. ظهور این دو عامل، موجب شده تا مایکروسافت نتواند به هدفی که سال گذشته تعیین کرده بود دست یابد.

مایکروسافت در بیانه ای رسمی که آن را در هفته پیش منتشر کرد می گوید:

«ویندوز ۱۰ شروعی بسیار عالی داشت و حالا در بیش از ۳۵۰ میلیون دستگاه نصب شده که به شکل ماهانه فعال هستند. این سیستم عامل بالاترین رتبه در زمینه رضایتمندی مشتری را از آن خود کرده. ما از پیشرفتی که تا کنون داشته ایم، کاملاً احساس رضایت می کنیم. اما با توجه به تغییراتی که در کسب و کار موبایل ما رخ داده، زمان رسیدن به ۱ میلیارد دستگاه فعال بیشتر از سال ۲۰۱۸ خواهد بود. در سال پیش رو، در مورد پیشرفت تعداد کاربران هیجان زده هستیم و می خواهیم رضایتمندی آنها در خصوص استفاده از ویندوز را بالاتر ببریم.»

میرسون و تیمش، کاملاً اطمینان دارند که می توانند ویندوز ۱۰ را به یک میلیارد دستگاه برسانند ولی بسیار بعید به نظر می رسد که این هدف، تا سال ۲۰۱۸ و طبق برنامه ریزی های قبلی محقق شود.

مطالب مرتبط

اجرای کدهای زبان برنامه ‌نویسی سوییفت و فلاتر در ویندوز ممکن شد

اپل و گوگل ابزارهایی جدید را برای توسعه برنامه‌های ویندوز ۱۰ در اختیار توسعه دهندگان قرار دادند. پشتیبانی زبان برنامه‌نویسی «سوییفت» و فریمورک «فلاتر» گوگل از ویندوز کار را برای برنامه‌نویسان بسیار ساده خواهد کرد.سوییفت به دولوپرها امکان توسعه برنامه برای سیستم‌های عامل iOS, macOS, watchOS, tvOS، لینوکس و پلتفرم‌های z/OS را می‌دهد. پروژه سوییفت که... ادامه مطلب

مایکروسافت مجوز انحصاری استفاده از مدل پردازش زبان GPT-3 را کسب کرد

مایکروسافت در قرارداد جدید با شرکت OpenAI پروانه انحصاری استفاده از مدل پردازش زبان GPT-3 در محصولاتش را اخذ کرد.OpenAI نسخه بتای نسل سوم مدل پردازش زبان خود به نام GPT-3 را تیر ماه امسال به صورت محدود منتشر کرد. این برنامه مبتنی بر هوش مصنوعی از قابلیت‌های فوق العاده بالایی برخوردار است که یکی... ادامه مطلب

مایکروسافت از پلتفرم سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای شناسایی تهدیدات بیولوژیکی رونمایی کرد

مایکروسافت اعلام کرد سیستم Premonition که بوسیله سنسورها و ربات‌ها حشرات ناقل بیماری مثل پشه‌ها را مطالعه کرده و در مورد شیوع بیماری‌های واگیردار هشدار می‌دهد، به زودی به شکل محدود آزمایش خواهد شد.مایکروسافت می‌گوید هدف از طراحی Premonition راه اندازی سیستمی برای نظارت بر بیماری‌های واگیردار است که مثل یک سیستم هواشناسی عمل می‌کند.... ادامه مطلب

سرقت اطلاعات ده‌ها میلیون کاربر اپ بینگ به خاطر امنیت پایین سرور مایکروسافت

اخیرا چندین ترابایت اطلاعات کاربران اپ موبایل بینگ از یک سرور به سرقت رفته و کاربران تمام پلتفرم‌ها را در معرض خطر قرار داده است.بینگ یک موتور جستجوی متعلق به مایکروسافت است و اطلاعات موجود در این سرور باز مربوط به کاربران اپ موبایل بینگ در iOS و اندروید می‌شود. این سرور بیش از ۶.۵... ادامه مطلب

مایکروسافت با سرویس «اژور اوربیتال» ماهواره‌ها را به شبکه ابری متصل می‌کند

مایکروسافت به تازگی از سرویس جدیدی به نام «اژور اوربیتال» رونمایی کرده که ماهواره‌ها را به صورت مستقیم به شبکه رایانش ابری این کمپانی متصل می‌کند.این سرویس ابتدا به صورت یک پیش نمایش خصوصی در اختیار برخی از مشتریان این غول نرم افزاری قرار می‌گیرد. این کمپانی با برنامه‌های خود می‌خواهد سرویس «ایستگاه زمینی» سرویس‌های... ادامه مطلب

نسخه بتا مروگر مایکروسافت اج ماه آینده برای لینوکس منتشر می‌شود

در جریان کنفرانس بیلد ۲۰۲۰ مایکروسافت وعده داده بود که تا پایان سال جاری، کاربران لینوکس می توانند از مرورگر مایکروسافت اج بر پایه کرومیوم استفاده کنند. اکنون به نظر می‌رسد حدود یک ماه دیگر این وعده عملی شده و نسخه بتا مرورگر اج بر پایه کرومیوم منتشر خواهد شد.مایکروسافت توضیح کاملی در مورد ویژگی‌های... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟