آمار ماه ژوئن NPD؛ اکس باکس وان باز هم شکست خورد

با وجود این که حدود هفت ماه از سال ۲۰۱۶ می گذرد اما همچنان اکس باکس وان نتوانسته در فروش ماهیانه آمریکای شمالی از رقیب دیرینه خود جلو بزند. شاید کم تر کسی فکر می کرد چنین اتفاقی بیافتد. چون نسل گذشته همین روند را برای پلی استیشن ۳ شاهد بودیم و کنسول سونی به خوبی اکس باکس ۳۶۰ در منطقه آمریکای شمالی نمی فروخت.

بر اساس آماری که گروه NPD پیرامون فروش ماه ژوئن ارائه داده، پلی استیشن ۴ بار دیگر توانسته به سلطنت خود ادامه داده و اکس باکس وان را با تخفیفات گسترده اش کنار بزند. با ما و گزارش NPD از ماه ژوئن همراه باشید تا بیشتر به این موضوع بپردازیم.

فروش سخت افزاری

xbox-one-s-vs-xbox-one

همان طور که پیشبینی می شد، فروش سخت افزاری افت شدیدی پیدا کرد و درآمد این بخش با ۴۲ درصد کاهش نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته [ژوئن ۲۰۱۵] به ۱۵۱ میلیون دلار رسید. طبیعتا خیلی از علاقه مندان به برند اکس باکس منتظر هستند تا اکس باکس وان اسلیم به بازار عرضه شود. بنابراین دست نگه داشته اند. بد نیست بدانید یکی از موضوعاتی که می تواند فروش ضعیف تر این ماه کنسول نسل هشتمی مایکروسافت را توجیه کند، به همین مسئله باز می گردد.

از سوی دیگر قیمت پلی استیشن ۴ همچنان ۳۵۰ دلار بوده و با وجود گزارشات، سونی هنوز کاهش قیمت به کنسول خود نزده است. همان طور که می دانید اکس باکس وان هم اکنون ۲۷۹ دلار قیمت دارد. شایعات پیرامون پلی استیشن نئو هم به خودی خود می تواند بازیکن ها را از خرید پلی استیشن ۴ دست باز بزند.

نکته جالب اینجاست با وجود عملکرد ضعیف کنسلول های نسل هشتم نسبت به گذشته، همچنان شاهد اختلاف بالایی میان آن ها و پلتفرم های نسل هفتم هستیم. سی و دو ماه از عرضه پلی استیشن ۴ و اکس باکس وان می گذرد. اگر همین بازه زمانی را برای اکس باکس ۳۶۰ و پلی استیشن ۳ هم حساب کنیم، کنسول های نسل هشتم توانسته اند ۴۰ درصد بیشتر از پیشینیان خود بفروشند. در ادامه می توانید فروش سخت افزاری این ماه را ببینید.

پلی استیشن ۴ - ۲۳۴.۵ هزار دستگاه [نسبت به ماه گذشته ۱۳.۱ درصد افزایش فروش داشت]
اکس باکس وان - ۲۱۱.۹ هزار دستگاه [نسبت به ماه گذشته ۹۷.۹ درصد افزایش فروش داشت]
وی یو - ۳۴.۶ هزار دستگاه [نسبت به ماه گذشته ۳۶.۶ درصد افزایش فروش داشت]
اکس باکس ۳۶۰ - ۱۵.۹ هزار دستگاه
پلی استیشن ۳ - ۸.۲ هزار دستگاه

فروش نرم افزاری

Overwatch

اگر اخبار بازی های ویدیویی را دنبال کنید، حتما می دانید NPD گزارشات پیرامون فروش سخت افزاری ماه ژوئن را هفته گذشته به انتشار رساند اما خبری از فروش نرم افزاری نبود. علت اصلی این موضوع به نسخه های دیجیتالی بازی ها باز می گردد. از این به بعد نسخه های دیجیتالی هم در فروش عناوین ملاحظه می شود. البته همچنان بعضی کمپانی ها علاقه ای به ارائه بعضی داده های دیجیتالی خود نشان نداده اند.

از دیدگاه فروش نرم افزاری، باز هم شاهد کاهش نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته بودیم و درآمد این بخش با ۲۰ درصد کاهش به ۳۲۲ میلیون دلار رسید. مهمترین عنوانی که در ماه ژوئن امسال منتشر شد LEGO Star Wars: The Force Awakens بود که آن هم قائله را به اوورواچ و جی تی ای ۵ باخت. در صورتی که ژوئن پارسال عنوان بزرگ بتمن آرخام نایت را داشتیم. بر اساس گفته Liam Callahan، تحلیل گر NPD، هم بتمن در ماه ابتدایی انتشار خود، پنج برابر بیشتر از لگو استاروارز فروخته بود.

اگر تمامی این قطعه های پازل را کنار هم قرار دهید، بهتر می توانید عملکرد ضعیف فروش بخش نرم افزاری را درک کنید. بالاتر گفتیم بعضی کمپانی ها علاقه ای به ارائه داده های دیجیتالی ندارند. منظور از این «بعضی» سونی، بتسدا و مایکروسافت بود. چون آن ها از دادن آمار فروش نسخه های دیجیتالی آنچارتد ۴، دووم و ماینکرفت سر باز زدند.

این ماه اوورواچ توانست با کنار زدن رقبا صدر جدول را به دست بیاورد. ساخته بلیزارد در حالی توانسته به این مهم دست یابد که فروش نسخه های پی سی از Battle.net ملاحضه نشده است. در نهایت بد نیست بدانید مجموع فروش سخت افزاری و نرم افزاری نسبت به سال گذشته با ۲۵ درصد کاهش درآمد به ۶۲۵ میلیون دلار رسید. پرفروش ترین عناوین این ماه را می توانید در ادامه مشاهده کنید.

Overwatch
GTA V
Lego Star Wars: The Force Awakens
DOOM
Mirror’s Edge: Catalyst
Uncharted 4
NBA 2K16
Call of Duty: Black Ops III
Destiny: The Taken King
Minecraft

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟