همکاری یوروپل، اینتل و کسپرسکی برای مقابله با باج گیری در فضای سایبری

همکاری یوروپل، اینتل و کسپرسکی برای مقابله با باج گیری در فضای سایبری

پلیس اروپا یا Europol روز دوشنبه اعلام کرد دو شرکت بزرگ اینتل و کسپرسکی با مقامات هلند وارد همکاری شده تا در کنار هم بتوانند رشد روزافزون باج افزارهای مورد استفاده توسط مجرمین سایبری را تحت کنترل درآورند.

این شرکت های بزرگ در کنار نیروی پلیس اقدام به راه اندازی پرتالی تحت عنوان «No More Ransom» کرده اند که در آن، اطلاعاتی در مورد خطرات باج افزارها به عموم مردم ارائه شده و همچنین قربانیان این حملات می توانند بدون نیاز به پرداخت وجه به تبهکاران، اقدام به بازیابی اطلاعات خود نمایند.

لازم به ذکر است باج افزار یا Ransomware با فعال شدن روی دستگاه قربانی، اقدام به سرقت و گروگیری داده ها کرده، و افراد یا شرکت ها برای دسترسی دوباره به اطلاعات خود مجبورند مبلغ مطالبه شده از سوی مهاجمین را پرداخت کنند. تحقیقات شرکت امنیتی کسپرسکی نشان می دهد حملات باج افزاری بین سال های ۲۰۱۵-۲۰۱۴ و ۲۰۱۶-۲۰۱۵ بیش از ۵ برابر افزایش یافته و از ۱۳۱۱۱۱ به ۷۱۸۵۳۶ مورد رسیده.

در همین راستا یکی از محققین امنیتی کسپرسکی می گوید با تن دادن مردم به خواسته های مجرمین، وضعیت اقتصادی تبهکاران زیرزمینی بهبود یافته و همین امر باعث می شود تعداد مجرمین و حملات از این نوع نیز افزایش یابد.

او ادامه داد:

ما تنها در صورتی می توانیم وضعیت را تغییر دهیم که تلاش هایمان در جهت مبارزه با باج افزارها را با یکدیگر هماهنگ سازیم.

همچنین «ویل وان گیمرت» از مقامات ارشد یوروپل در این حوزه اعلام داشت:

ما می خواهیم به افراد کمک کنیم تا کنترل فایل های خود را دوباره در دست بگیرند، ضمن اینکه آگاهی عموم مردم در زمینه نحوه مقابله با حملات باج خواهی و محافظت از تجهیزات دیجیتال در برابر باج افزارها را نیز افزایش می دهیم.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato