چالش «سطل آب یخ» اینترنت به کشفی مهم در زمینه پزشکی منجر شد

در فضای مجازی کم پیش نمی آید که برخی از موضوعات و فعالیت ها به پدیده ای در سراسر جهان تبدیل شوند و چالش «سطل آب یخ» نیز یکی از آنها بود که برای مدتی طولانی، مردم اقصی نقاط جهان و بسیاری از شخصیت های مشهور را درگیر خود کرد. این چالش که در راستای افزایش آگاهی در رابطه با بیماری «اسکلروز جانبی آمیوتروفیک» یا همان «ALS» پدید آمد، طی مدت کوتاهی سبب شد تا بیش از 100 میلیون دلار برای پیشبرد پروژه MinE جمع آوری شود.

اعضای پروژه MinE در حالی که دو سال از فراگیری چالش سطل آب یخ می گذرد، موفق به کشف ژنی شده اند که با بروز ALS در برخی از بیماران ارتباط دارد. بنابراین شاید بسیاری از مردم، ویدیوهای خالی کردن سطلی پر از آب یخ روی بدن خود  را صرفاً از جنبه سرگرم کنندگی در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته باشند، اما همین کار سبب شده تا محققان بتوانند به سرمایه لازم برای رسیدن به اهداف شان دست پیدا کنند. و حالا بعد از مدتی کوتاه، این محققان قادر به بررسی ژنوم 15 هزار بیمار مبتلا به ALS بوده اند تا ژن های مرتبط با آن را بیابند.

با این همه، باید افزود که بخش عظیمی از مبالغ اهدا شده به پروژه MinE، از طرف نهادها و سازمان های فعال در زمینه ALS بوده و بخش نسبتاً کمی از مبلغ 100 میلیون دلار نهایی، از طرف مردم به دست آمده است.

موبایلت

بسیاری در آن زمان نگران بودند که پیغام اصلی چالش سطل آب یخ، در میان هیجان مردم برای به اشتراک گذاشتن ویدیوهایشان گم شده است. و اگرچه شکی نیست که این پروژه جذب سرمایه بسیار موفقیت آمیز بود، اما می توان به جرئت گفت که بسیاری از مردم حتی نمی دانستند کاری که در حال انجامش هستند، به بیماری ALS ارتباط دارد. با این همه، کشف اخیر محققان ثابت می کند که موج به راه افتاده در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی، تاثیری شگرف در دستیابی به اهدافی والا داشته است.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟