لاک پشت در لباس خرگوش؛ 10 خودرو ظاهرا اسپرت اما واقعا کُند

لاک پشت در لباس خرگوش؛ 10 خودرو ظاهرا اسپرت اما واقعا کُند

حتما همگی داستان رقابت خرگوش و لاک پشت را شنیده اید که در آخر خرگوش بخاطر غرور کاذب خود شکست می خورد و لاک پشت با پشت کار توانست پیروز میدان شود.

البته شاید این داستان ربطی به مقاله ما نداشته باشد اما بی ارتباط هم نیست. همه این خودروها بخاطر غرور کمپانی سازنده به شتاب پایین و قدرت کم دچار شده اند، زیرا کمپانی های سازنده مطمعن بودند که بخاطر نام و نشان مشهور خود می توانند این خودروها را بفروشند.

این خودروها در ظاهر خودروهایی اسپرت هستند مانند خرگوش اما در باطن  عملکردی مانند لاک پشت دارند. در ادامه به معرفی این خودروها می پردازیم تا با آنها بیشتر آشنا شویم.

پورشه کاین

porsche-cayenne

با توجه به سابقه تاریخی شرکت پورشه، انتظاری که همه بینندگان از یک خودروی پورشه دارند خودرویی سریع و قدرتمند است. اما کاین با وجود چهره ای قدرتمند از این قضیه مستثنا است.

پورشه کاین در نمونه استاندارد دارای شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر ۷.۳ ثانیه است و می تواند به سرعتی برابر با ۲۲۸ کیلومتر در ساعت برسد، البته این سرعت توسط مهندسان پورشه محدود شده است.

نمونه استاندارد دارای موتور ۶ سیلندر خورجینی به حجم ۳.۶ لیتر است که توان تولید ۳۰۰ اسب بخار قدرت را دارد. با توجه به وزن سنگین این آلمانی خوش قیافه نمی توان انتظار خودرویی سریع را داشت. اگر می خواهید پورشه کاینی لایق اسم پورشه داشته باشید باید نمونه های توربو یا GTS را تهیه کنید.

هیوندای ولاستر

2015 Veloster

معمولا خودروهای هیوندای با وجود چهره ای اسپرت، آنچنان سریع نیستند. یکی از خودروهای اسپرت این کمپانی، هیوندای ولاستر است که دارای چهره ای خشن و اسپرت است که توجه بیشتر جوانان و عاشقان خودروهای اسپرت را به سمت خود جلب کرده است.

اما احتمالا نا امید می شوید وقتی بشنوید هیوندای ولاستر در نمونه استاندارد دارای موتور ۱.۶ لیتری می باشد که توان تولید ۱۳۲ اسب بخار را بیشتر ندارد.

البته ولاستر دارای نمونه ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری که به توربوشارژر مجهز است می باشد که شرایط را رضایت بخش تر می کند. این نمونه توان تولید ۲۰۱ اسب بخار را دارد که هنوز برای خودرویی اسپرت با این طراحی دلنشین کم است.

جالب تر آنکه از هر دو نمونه به کشورمان وارد شده است اما نمونه های شرکتی که اغلب ولاسترهای وارد شده به ایران را شامل می شوند، از گونه ۱.۶ لیتری فاقد توربو هستند.

مزدا ۶

mazda6

مزدا ۶ که پیرو مکتب طراحی کودوی مزدا است با دارا بودن امکانات مورد نیاز در یک خودروی خانوادگی و طراحی مدرن و اسپرت توانسته به موفقیت های چشمگیری دست پیدا کند.

اما این خودرو بخاطر امکانات رفاهی در این لیست قرار نگرفته است بلکه این خودرو با وجود پیشرانه ۲.۵ لیتری ۴ سیلندر تنها ۱۸۴ اسب بخار تولید می کند، که با وجود داشتن سرنشین به هیج عنوان نمی تواند مانند ظاهرش عمل کند و اصلا خودروی سریعی نخواهد بود.

البته ممکن است شرایط در نمونه ۲.۵ لیتری که مجهز به توربوشارژر می باشد مساعدتر باشد. نتیجه اخلاقی اینکه خودروسازان ژاپنی باید برای تولید سدان های اسپرت تلاش بیشتری کنند.

تویوتا سلیکا

toyota-celica

نسل های آخر تویوتا سلیکا نیز به ظاهری اسپرت اما عملکرد ضعیف (از نظر سرعت) محکوم هستند. نسل آخر تویوتا سلیکا جی تی دارای پیشرانه ۱.۸ لیتری ۴ سیلندر است که توان تولید ۱۴۰ اسب بخار قدرت را دارد، البته این شرایط در نمونه جی تی اس بهبود یافته و قدرت به ۱۸۰ اسب بخار رسیده که هنوز برای خودرویی با این چهره اسپرت بسیار کم است.

دوج دارت

2016 Dodge Dart Blacktop

خودروی بعدی که در لیست ما قرار می گیرد نماینده ای از کمپانی دوج است. دوج دارت با وجود طراحی زیبا و اسپرت خود نمی تواند انتظار مالک خودرو را بر آورده کند.

این خودرو حتی مانند اسمش نیز سریع نیست. دارت دارای پیشرانه ۲.۰ لیتری ۴ سیلندر است که ۱۶۰ اسب بخار قدرت تولید می کند. البته موتور ۱.۴ لیتری توربوشارژر نیز برای آن قابل سفارش است که قدرتی مانند پیشرانه ۲.۰ لیتری تولید می کند.

تولید همچین خودروی خسته کننده ای از کمپانی ای که لغاتی مانند وایپر و هلکت Hellcat را وارد فرهنگ لغت خودروسازی کرده بعید است.

میتسوبیشی لنسر جی تی

2016 Lancer GT

دوباره شاهد حضور یک ژاپنی دیگر در لیست خواهیم بود. نام لنسر که در صنعت خودروسازی برابر با خودرویی اسپرت و خشن بوده، حال به لیست لاک پشت در لباس خرگوش اضافه شده است.

البته موردی که باعث بالارفتن انتظارات از این خودرو می شود شباهت این خودرو به لنسر اوولوشن است. این خودرو با توجه به پیشرانه ۲.۰ لیتری که به توربوشارژر مجهز شده توان تولید ۱۴۸ اسب بخار قدرت را دارد که در نمونه جی تی که از موتور ۲.۴ لیتری بهره می برد این توان به ۱۶۸ اسب بخار می رسد.

حال این ارقام را با لنسر اوولوشن که در ساده ترین حالت ۲۹۱ اسب بخار قدرت دارد مقایسه کنید.

مزدا MX-5 میاتا

mazda-mx-5-miata

هر بیننده ای از تماشای مزدا میاتای جدید به وجد می آید. خودرویی رودستر و خوش قیافه که بیشتر به گربه های شرقی شبیه است. احتمالا اگر مالک این خودرو بودید انتظار سواری ای پرشتاب از این زیبای ژاپنی خواهید داشت، ولی بهتر است زیاد دل خود را صابون نزنید. زیرا این خودرو با پیشرانه ۲.۰ لیتری ۴ سیلندر عرضه می شود که توان تولید ۱۵۵ اسب بخار را دارد.

البته میاتا آن چنان خودروی کندی نیست و با وجود وزنی کم می تواند مالک خود را راضی کند. در واقع فقط می تواند مالک خود را راضی کند و قادر به شاد کردن او نیست.

DeLorean DMC-12

delorean-dmc-12

این خودروی کلاسیک بیشتر شهرت خود را مدیون حضور در فیلم بازگشت به آینده است. این کلاسیک زیبا با وجود درهای گالوینگ و چراغ های ۴ تایی مربعی جلو ظاهری اسپرت به خود گرفته بود. اما پیشرانه ای که برای این خودرو در نظر گرفته شده بود آنچنان قدرتمند نبود.

پیشرانه ۲.۸ لیتری ۶ سیلندر خورجینی تنها ۱۳۰ اسب بخار قدرت تولید می کرد که باعث شده بود این خودرو به خودرویی کند تبدیل شود. کمپانی DeLorean قصد تولید مجدد این نمونه را دارد که قرار است طبق نمونه استاندارد تولید شود.

البته نمونه های جدید دارای پیشرانه ۶ سیلندر خورجینی خواهند بود که قادر به تولید ۳۵۰ تا ۴۰۰ اسب بخار را دارند. بالاخره این خودروی زیبا به قدرت و سرعتی که لایقش بود خواهد رسید.

هوندا CR-Z

2016 Honda CR-Z

هوندا با عرضه این خودروی زیبا و عضلانی طرفداران خودروی اسپرت را به وجد آورد. اما CR-Z می توانست با بهره گیری از پیشرانه قوی تر به رقیبی جدی در این کلاس تبدیل شود.

این خودروی زیبا و عضلانی تنها توان تولید ۱۳۰ اسب بخار را دارد که حتی از بسیاری از سدان های خانوادگی نیز کم تر است.

تویوتا جی تی ۸۶

subaru-brz

تویوتا جی تی ۸۶، سوبارو BRZ و Scion FR-S همگی دارای ظاهری مشابه هستند و بر طبق یک پلتفرم مشترک ساخته شده اند. این خودرو نیز مانند خودروهای دیگر لیست مورد بی مهری کمپانی سازنده قرار گرفته است.

تویوتا جی تی ۸۶ با وجود پیشرانه ۲.۰ لیتری ۴ سیلندر خوابیده می تواند توانی برابر با ۲۰۵ اسب بخار را تولید کند. سوبارو BRZ نیز با اندکی اختلاف می تواند ۲۰۰ اسب بخار قدرت تولید کند.

این خودروها با وجود هندلینگ عالی و طراحی هیجان انگیز آنچنان قدرتمند نیستند و حتی در شرایط استاندارد یک هیوندای جنسیس می تواند براحتی این خودرو را پشت سر بگذارد.

حال به نظر شما چه خودروی دیگری می تواند در این لیست قرار بگیرد؟ در بخش کامنت می توانید این مطلب را ادامه دهید.

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato