مشاهدات غیرطبیعی تازه از Tabby؛ ستاره ای که گمان می رفت یکی از سازه های بیگانگان باشد

پاییز سال گذشته، ستاره کوچکی با نام KIC 8462852 به کانون توجه اخترشناسان تبدیل شد. نور این ستاره به گونه ای تغییر می کرد که بیشتر شبیه یک ابرسازه مصنوعی بود تا جرم آسمانی طبیعی، و چه کسی می توانست در فضای دوردست چنین جسمی بسازد؟ موجودات بیگانه.

البته در آن زمان، مشاهدات بیشتری روی این ستاره انجام شد، اما هیچ اثری از بیگانگان به چشم نخورد، ضمن اینکه هیچ توضیح قانع کننده ای برای کاهش ناگهانی نور ساطع شده از آن ارائه نشد.

حال ماجرا کمی عجیب تر به نظر می رسد. در مقاله ای که به تازگی در وبگاه علمی «آرخیو» منتشر شده، دو نفر از دانشمندان «مؤسسه تکنولوژی کالیفرنیا» با نام «بن مانتت» و «جوشوآ سایمن» که عضو «مؤسسه کارنگی» نیز هستند، نتایج تحقیقات فتومتریک روی این ستاره را منتشر کردند.

بلیط هواپیما

آنها با مطالعه و بررسی دقیق تصاویر فول-فریم به دست آمده از مشاهدات تلسکوپ فضایی کپلر، به نتیجه جالبی رسیدند: نه تنها نور این ستاره به ناگاه در حد 20 درصد افت می کند، بلکه شار تابشی کل آن در مدت چهار سال نیز به طور پیوسته کاهش یافته است.

در این گزارش نوشته شده طی 1000 روز اول، روشنایی این ستاره در حدود 0.34 درصد در هر سال کاهش یافته، اما در 200 روز بعد سرعت کاهش نور بیشتر شده و شار تابشی آن به میزان 2 درصد کمتر شده. در مجموع طی دوره 4 ساله مشاهده این ستاره، 3 درصد کاهش روشنایی رخ داده که مقداری بسیار زیاد و خارق العاده به شمار می رود.

tabby_star_new_story_1

محققان برای توضیح این وضعیت، حدود 500 ستاره مجاور Tabby را نیز بررسی نمودند، اما هیچ نمونه مشابهی پیدا نکردند. «مانتت» می گوید: «مهم ترین دلیل تعجب ما، سرعت و غیرخطی بودن روند کاهش روشنایی است، به گونه ای که مدت ها نسبت به آن تردید داشتیم، اما به جرأت می توان گفت این پدیده واقعیت دارد.»

لازم به ذکر است تاکنون توضیحات متعددی برای کاهش روشنایی ستاره ها در گذر زمان ارائه شده که از آن جمله می توان به تجمع تکه های باقی مانده از ستاره های دنباله دار، اثر انحراف مداری و تغییر روشنایی بر اثر گرانش، یا بقایای سیاره های فروپاشیده اشاره کرد، اما هیچکدام از آنها نتوانسته پدیده حاضر را به خوبی توضیح دهد.

به هر حال مطمئناً به این زودی ها نمی توانیم معمای ستاره مورد بحث را حل کنیم، مگر اینکه آن را به طور کامل و دقیق زیر نظر بگیریم، و این کاری است که «تابی بویاجیان» کاشف KIC 8462852 به انجام آن همت گمارده.

«بویاجیان» پس از تأمین بودجه مناسب برای عملیات خود، توانست بخشی از شبکه تلسکوپ جهانی «لاس کامبرز» را در اختیار بگیرد تا به مدت یک سال کامل این ستاره را تحت نظر قرار دهد. او امیدوار است ستاره یاد شده را در لحظه چشمک زدن شکار کند. در صورت وقوع این رخداد، تمامی تلسکوپ های دیگر نیز مطلع شده و همگی به سمت Tabby نشانه می روند.

محققین امیدوارند با رصد ستاره فوق در تمامی طیف پهناور الکترومغناطیسی، اطلاعات بیشتری از آن کسب کرده و پیام احتمالی موجودات فضایی را درک نمایند.

مطالب مرتبط

ماه‌نورد رباتیک ناسا سال آینده برای کشف آب به قمر زمین می‌رود

ناسا دانشگاه «کارنگی ملون» و شرکت Astrobotic را مأمور ساخت یک ماه نورد خودران برای جستجوی آب در قمر زمین کرد. این ماه نورد که MoonRanger نام دارد، سال آینده میلادی برای کشف یخ و غارها به ماه خواهد رفت.ناسا با برنامه «آرتمیس» قصد دارد سال ۲۰۲۴ فضانوردان را به ماه ارسال کرده و یک... ادامه مطلب

برای اولین بار سیاره‌ای در نزدیکی یک کوتوله سفید کشف شد

گروهی از ستاره شناسان برای اولین بار سیاره‌ای را کشف کرده‌اند که هر ۳۴ ساعت یکبار به دور یک «کوتوله سفید» گردش می‌کند. این کشف نشان می‌دهد سیارات می‌توانند وارد کمربند حیات (HZ) کوتوله‌های سفید شده و احتمالاً شرایط مناسب برای پشتیبانی از حیات را ایجاد کنند.این سیاره WD 1856 b نام داشته و جرمش... ادامه مطلب

اولین هوابند خصوصی اواخر ۲۰۲۰ راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌شود

راکت فالکن ۹ اسپیس‌اکس به زودی زمین را به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی ترک می‌کند تا اولین هوابند (Airlock) ساخته شده توسط یک شرکت خصوصی را تحویل این ایستگاه دهد.این هوابند که Bishop نام دارد، توسط شرکت هوافضا Nanoracks ساخته شده و قرار است محموله‌ها از طریق آن از درون ایستگاه به فضای بیرون... ادامه مطلب

ماسک از پرتاب نمونه اولیه راکت استارشیپ تا ارتفاع ۱۸ هزار متری می‌گوید

مدیرعامل اسپیس ایکس، ایلان ماسک اطلاعات و جزئیات جدیدی درباره نمونه آزمایشی بعدی راکت استارشیپ یعنی SN8 به اشتراک گذاشته است.نمونه‌های اولیه راکت استارشیپ با نام‌های SN5 و SN6 تا به امروز توانسته‌اند دو بار تا ارتفاع ۱۵۰ متری پرواز کرده و فرود موفقی داشته باشند. نمونه بعدی، SN8 نام دارد که به گفته ماسک،... ادامه مطلب

استارتاپ Astra در اولین پرتاب راکت به مدار شکست خورد

استارتاپ پرتاب راکت «Astra» در نهایت توانست اولین ماموریت آزمایشی خود را در «آلاسکا» انجام دهد که البته «Rocket 3.1» به مدار نرسید.Astra از قبل اعلام کرده بود که انتظاری برای رسیدن این راکت به مدار ندارد و هدف نهایی آن، رسیدن به مدار پس از سه پرتاب آزمایشی است. هدف از انجام ماموریت اخیر،... ادامه مطلب

همکاری «ناسا» با شرکت های خصوصی برای نمونه برداری از خاک ماه

«ناسا» به عنوان بخشی از برنامه خود برای فرستادن نخستین زن فضانورد و یک مرد به ماه در سال 2024 و همچنین ادامه فعالیت تحقیقاتی خود، نیاز دارد تا خاک این کره اسرار آمیز را بیشتر مورد بررسی قرار دهد. در واقع لازم است پیش از آنکه فضانوردان به سطح ماه برسند، مطالعاتی بیشتری در... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟