جریمه ۶.۸ میلیون دلاری گوگل توسط دولت روسیه به دلیل سوء استفاده از موقعیت خود در بازار اندروید

جریمه ۶.۸ میلیون دلاری گوگل توسط دولت روسیه به دلیل سوء استفاده از موقعیت خود در بازار اندروید

دفتر فدرال مبارزه با انحصارطلبی کشور روسیه اعلام کرد که جریمه ای ۶.۸ میلیون دلاری را برای کمپانی گوگل در نظر گرفته است، چرا که این شرکت از موقعیت ممتاز خود در بازار ابزارهای اندرویدی سوء استفاده کرده است.

مشکلات غول دنیای جستجو در فدراسیون روسیه از زمانی آغاز شد که موتور جستجوی روسی یاندکس (Yandex)، که سهم بزرگی از جستجوها در این کشور را به خود اختصاصی داده، مدعی شد که گوگل رفتار ناعادلانه ای با سرویس های آن دارد.

به طور خلاصه، یاندکس مدعیست که گوگل می بایست اجازه دهد اپلیکیشن های این شرکت همچون جستجو، نقشه ها و مسیریابی، به طور پیش فرض در تلفن های هوشمند اندرویدی که در خاک روسیه به فروش می رسند، نصب شوند.

با آن که جریمه ۶.۸ میلیون دلاری در برابر درآمد ۷۵ میلیارد دلاری گوگل در سال گذشته رقم قابل اعتنایی نیست، اما این حکم جدیدترین قسمت از سریال طولانی جریمه های گوگل به دلیل انحصار طلبی در سرتاسر دنیا به شمار می رود.

در ماه آوریل نیز اتحادیه اروپا گوگل را متهم کرد که از سیستم عامل اندروید برای تحت فشار قرار دادن سرویس های رقیب خود بهره می برد. مدتی بعد نیز آنها تحقیقات تازه ای با هدف بررسی رفتار ناعادلانه گوگل با سرویس های رقیب در تبلیغات اینترنتی را آغاز کرد.

گوگل سیستم عامل اندروید را به رایگان در اختیار تولید کنندگان و توسعه دهندگان قرار می دهد، اما محدودیت های خاصی را برای اپلیکیشن های پیش فرض این موبایل ها قائل می شود. در قالب «پروژه متن باز اندروید» تولید کنندگان موبایل می توانند هرکدام از سرویس های گوگل را به دلخواه روی محصول تولیدی خود نصب کنند، اما آن دسته از شرکت هایی که اندروید با هسته دستکاری شده را روی موبایل های خود نصب کنند، از دسترسی به گوگل پلی محروم خواهند بود.

نظرات ۱۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato