محققان پی برده اند که کوسه های گرینلند نزدیک به 4 قرن عمر می کنند

محققان پی برده اند که کوسه های گرینلند نزدیک به 4 قرن عمر می کنند

محققان به تازگی کشف کرده اند که کوسه های گرینلند می توانند تا ۴۰۰ سال عمر کنند که این مسئله، رکورد مهره دارانی با بیشترین طول عمر را با فاصله ای بسیار زیاد می شکند. رکورد پیشین، در اختیار نهنگ قطبی بود که عمرشان به دو قرن می رسد.

کوسه های گرینلند نوعی روبنده دریایی به شمار می روند که تقریباً هر چیزی را می خورند؛ از وال ها و هشت پایان گرفته تا ماهی ها و حتی گوزن شمالی. در قیاس با دیگر کوسه سانان، کوسه های گرینلند با سرعت بسیار کمی حرکت می کنند و در هر ساعت، نزدیک به یک مایل می پیمایند. این موجودات آبزی می توانند تا بیش از ۶ متر رشد کنند که البته این روند رشد، چند سده به طول می انجامد.

بنابر گزارش انتشاریافته در ژورنال Science، محققان متوجه شده اند که کوسه های گرینلند (که با نام کوسه خاکستری هم شناخته می شوند) در هر سال تنها ۱ سانتی متر رشد می کنند. با توجه به اینکه کوسه های گرینلند به صورت میانگین ۵ متر طول دارند، محققان توانسته اند میزان عمر آنها را براساس اندازه شان تخمین بزنند.

به گفته تیم مورد اشاره، طول عمر این کوسه ها به قدری زیاد است که تا پیش از رسیدن به سن ۱۵۶ سالگی، حتی روند جفت گیری را آغاز نمی کنند. این محققین همچنین کوسه ای ۳۹۲ ساله یافته اند که به صورت تخمینی، در سال ۱۶۲۴ میلادی متولد شده است.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato