مأموریت خطیر فضانوردان ناسا برای نصب داک IDA روز جمعه آغاز می شود

مأموریت خطیر فضانوردان ناسا برای نصب داک IDA روز جمعه آغاز می شود

ساکنین ایستگاه بین المللی فضایی یعنی «کیت روبینز» و «جف ویلیامز» پس از چند هفته استراحت، قرار است روز جمعه کمی پیاده روی کنند. البته این راه پیمایی ۶.۵ ساعته سفر تفریحی نخواهد بود، بلکه آنها باید «داک اتصال بین المللی» یا IDA را به بخش خارجی ISS متصل نمایند.

لازم به ذکر است که IDA یکی از بخش های حیاتی در روند اجرای «برنامه تجاری ناسا» به شمار می رود. با استفاده از این داک، شرکت های مختلف به راحتی می توانند فضاپیماهایشان را به ایستگاه فضایی متصل کرده و به انتقال افراد یا محموله های باری بپردازند.

در این رابطه کمپانی SpaceX مدل جدیدی از کپسول حمل بار را با نام «Crew Dragon» برای حمل افراد طراحی کرده، و شرکت بوئینگ نیز کپسولی با نام «CST-100 Starliner» را معرفی نموده. این فضاپیماها برای اولین بار، به ترتیب در پایان سال ۲۰۱۷ و ابتدای سال ۲۰۱۸ میلادی اقدام به انتقال فضانوردان به ISS می نمایند.

IDA_installation_ISS_1

گفتنی است داک IDA به تازگی توسط کمپانی اسپیس اکس به دست ساکنین ایستگاه بین المللی رسیده، و امروز توسط بازوی رباتیک به منطقه مورد نظر برای نصب انتقال خواهد یافت. در نهایت روز جمعه فضانوردان اقدام به اتصال آن روی ایستگاه فضایی خواهند نمود.

اگرچه عملیات روز جمعه، چهارمین راهپیمایی فضایی «ویلیامز» از سال ۲۰۰۰ به شمار می رود، اما این موضوع برای «روبینز» تازگی دارد و باید دید آیا سال ها تمرین روی سطح زمین می تواند او را در اجرای این مأموریت خطیر یاری کند یا خیر.

ذکر این نکته ضروریست که نصب داک اتصال بین المللی در آغاز برای تابستان سال گذشته برنامه ریزی شده بود و این قطعه باید در ماه ژوئن ۲۰۱۵ به دست ساکنین ایستگاه فضایی می رسید، اما موشک فالکون ۹ که مأمور اعزام این محموله به فضا بود، پس از پرتاب منفجر شد.

لازم به ذکر است این عملیات به صورت زنده از کانال ویدیویی ناسا پخش خواهد شد.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato