انویدیا نسخه تضعیف شده از کارت گرافیک GTX 1060 با 3 گیگابایت رَم را معرفی کرد

انویدیا نسخه تضعیف شده از کارت گرافیک GTX 1060 با 3 گیگابایت رَم را معرفی کرد

کمپانی Nvidia امروز مدل جدیدی از کارت گرافیک GTX 1060 را معرفی کرد، که تفاوت هایی با مدل اصلی از نظر حافظه گرافیکی و مشخصات سخت افزاری دارد.

در این کارت گرافیک، ظرفیت حافظه از ۶ گیگابایت به ۳ گیگابایت رَم GDDR5 تقلیل یافته، همچنین پردازنده گرافیکی نیز اندکی دستخوش تغییر شده و به جای ۱۲۸۰ هسته پردازشی کودا، از ۱۱۵۲ هسته بهره مند است، ضمن اینکه واحدهای تکسچر نیز از ۸۰ به ۷۲ عدد کاهش یافته.

طبق اطلاعات موجود، کمپانی انویدیا یکی از ۱۰ واحد SM (پردازنده استریم) به کار رفته در پردازشگر GP106 مورد استفاده در مدل اصلی GTX 1060 را حذف کرده و به همین دلیل تغییرات فوق در مدل جدید ایجاد شده، ضمن اینکه عملکرد ممیز شناور از ۴.۴ ترافلاپس در مدل اصلی به ۳.۹ ترافلاپس رسیده.

لازم به ذکر است دیگر ویژگی های این مدل تغییری نکرده و کلاک پایه و کلاک تقویت شده به ترتیب روی ۱۵۰۶ و ۱۷۰۸ مگاهرتز تنظیم شده اند. سرعت انتقال حافظه برابر با ۶ گیگابیت در ثانیه بوده و پهنای باند حافظه نیز ۱۹۲ بیت در نظر گرفته شده، ضمن اینکه TDP نیز مقداری مشابه با مدل اصلی یعنی ۱۲۰ وات دارد.

nvidia_gtx1060_3gb_edition_1

گفتنی است نسخه ۳ گیگابایتی GTX 1060 با قیمت ۱۹۹ دلار به بازار عرضه می شود، که ۵۰ دلار کمتر از مدل اصلی است. با این قیمت، کارت گرافیک مورد بحث در کنار AMD RX 480 4GB قرار می گیرد که تا به حال در این بازه قیمتی رقیبی در کنار خود نمی دیده.

در عین حال، باید دید عملکرد این کارت گرافیک در مقایسه با RX 480 چگونه است، چون کمپانی انویدیا اعلام کرده مدل جدید نهایتاً ۱۰% افت عملکرد را نسبت به مدل قبلی داشته. با این حال، ۳ گیگابایت حافظه گرافیکی برخی از کاربران را نگران می کند، زیرا حتی با وجود عملکرد قوی پردازشگر، بسیاری از بازی های حال حاضر بازار به VRAM بیشتری نیاز خواهند داشت.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato