بررسی بازی موتوری 2؛ سراشیبی سقوط

اگر به روند پیشرفت بازی های موبایل ایرانی نگاهی بیندازیم، میبینیم عناوینی با پرداخت مناسب به ایده ها توانستند خود را با عنوان «اولین ها» به ثبت برسانند. از عنوان ماجراجویی 41148 که یکی از جذاب ترین داستان های ایرانی را به نمایش گذاشت بگیرید تا شمشیر تاریکی که با استقبال جهانیان مواجه شد. شاید پیش از «موتوری» هم بودند عناوینی که از شخصیت ها و فرهنگ ایرانی استفاده کنند ولی هیچکدام به پای موفقیت ساخته گلیم گیمز نرسیدند.

بنابراین بی راه نیست موتوری را نخستین عنوان محبوب با فرهنگ ایرانی بنامیم. پس از استقبال بازیکن ها از این عنوان و پشتیبانی استثنایی گلیم گیمز از ساخته خود، با وجود این که خیلی ها همچنان سرگرم موتوری بودند شاهد انتشار «هی تاکسی» بودیم. استودیو سازنده بار دیگر روی ایده فرهنگ ایرانی دست گذاشت و با تغییراتی روی ایده ساخته قبلی اش سعی کرد دوباره بازیکن ها سرگرم کند که به هدفش هم رسید.

موتوری 2

بازی دارای چهار محیط متفاوت است. با این وجود نسخه ابتدایی که ما تجربه کردیم قابلیت ورود به شهرهای دیگر را به خاطر مشکلاتی نداشتید. ولی با آپدیتی که منتشر شد اکنون می توانید به منطقه های دیگر هم بروید.

هی تاکسی موفقیت های موتوری را تکرار کرد. اکنون زمانی بود که می توانستیم با اطمینان بیشتری به ساخته های بعدی گلیم گیمز انداخته و منتظر عناوین آن ها بمانیم. اما متاسفانه آن طوری که انتظار داشتیم سازنده موتوری نتوانست مسیر موفقیت هایش که با هی تاکسی هموار شده بود را طی کند. عنوان بعدی گلیم گیمز که «سنتوری» نام داشت با وجود ایده جالبش از مشکلات گوناگونی رنج می برد و قسمت دوم موتوری هم نمی تواند آن ها را از حاشیه ها دور نماید.

موتوری 2 دیروز به انتشار رسید. بیایید از همین ابتدا بزرگترین انتقادی که از بازی داریم را بیان کنیم؛ چرا موتوری 2 تا این میزان به قسمت ابتدایی شباهت دارد؟ اگر عناوین پیشین گلیم گیمز را تجربه کرده باشید، هنگام تجربه موتوری 2 با خود می گویید انگار استودیو سازنده محیط هی تاکسی را استفاده نموده و المان های موتوری 1 را هم به عنوان چاشنی افزوده است. این حجم از شباهت هیچگاه بخشودنی نیست.

موتوری 2 - موبایل

قابلیت شخصی سازی همانند قسمت قبلی، انتخاب های زیادی به بازیکن می دهد. با این وجود، شباهت بیش از حد بعضی از قسمت ها توانسته تا از جذابیت این بخش بکاهد.

گیم پلی موتوری 2 تفاوت چندانی با قسمت ابتدایی ندارد؛ سوار بر موتور باید سعی کنید به چیزی برخورد نکرده و بیشترین رکورد ممکن بزنید. قابلیت مسافرکشی و انجام ماموریت های گوناگون را هم دارید که موجب دریافت سکه می شود. با ارز درون بازی می توانید تغییراتی روی شخصیت اصلی داده یا موتورهای جدیدی خریداری نمایید. شاید اگر بخواهیم بزرگترین تفاوتی که بین دو عنوان وجود دارد را نام ببریم به محیط و خرید اقساطی اشاره کنیم.

قسمت ابتدایی موتورسواری دهه شصتی ها را روایت می کرد؛ طراحی محیط ها، ماشین، خیابان و شخصیت ها همگی یادآور تهران قدیم بودند. موتوری 2 این گونه نبوده و سفری به زمان کنونی داشته است. با این تفاوت که حدس می زنیم گلیم گیمز اینجا از هی تاکسی الهام گرفته باشد، عنوانی که شاید بازیکن ها را به مسافرکشی تهران امروزی می فرستاد ولی استودیو سازنده با هوشمندی هر چه بیشتر همچنان از اتمسفر قدیمی استفاده کرد.

موتوری 2 - بازی موبایل

متاسفانه بخش «بوق» حذف شده و نمی توانید تغییرش دهید.

همین المان پارادوکس وار توانست نوستالژی را چاشنی هی تاکسی کرده و جذابیت این عنوان را افزایش دهد. موتوری 2 همین گونه است ولی خبری از جذابیت های گذشته نیست. چون پیشتر چنین ایده ای را دیده بودیم. گلیم گیمز هم با کمترین تغییرات ممکن آن را به ساخته جدید خود افزود. تا جایی که شاید از خود بپرسید چرا محیط اولیه این دو عنوان به یکدیگر شباهت دارد؟

دومین تغییر موتوری 2 به قابلیت «خرید اقساطی» باز می گردد. بزرگترین المان مثبت بازی هم همین بخش است. اگر گلیم گیمز چندین ایده جدید همانند این به ساخته خود اضافه می کرد، می توانستیم شاهد تجربه ای بهتر باشیم. با خرید اقساطی می توانید مقداری از هزینه چیزی که می خواهید بخرید را داده و بقیه اش را بعدها بپردازید. المانی که توانسته جذابیت این بخش را افزایش دهد، حضور محدودیت هایی است.

موتوری

تک چرخ همچنان از جذابیت های بازی به شمار می رود. متاسفانه هر از چندگاهی بدون برخورد به جایی می افتید.

اگر نتوانید طی زمانی که گفته شده هزینه قسط خود را بپردازید، مجبورید چیزی که خریدید را گرو گذاشته و با پرداخت هزینه ها پس بگیرید. بنابراین باید هنگام انتخاب «خرید اقساطی» بیشتر از همیشه مواظب موتور سواری خود باشید. همانند عناوین پیشین گلیم گیمز، بخش صداگذاری یکی از مثبت ترین بخش های موتوری 2 به شمار می رود. موسیقی های قدیمی و دیالوگ ها موجب می شوند تا هر از چندگاهی لبخند زده و تجربه ای بهتر داشته باشید.

البته این نکته را اضافه کنیم گفت و گوی بین شخصیت ها به خوبی گذشته نبوده و تنها سه ترک برای شنیدن وجود دارد. از دیدگاه گرافیکی موتوری 2 بیشتر مشابه هی تاکسی بوده و دوربین نسبت به موتوری 1 عقب تر رفته است که تصمیم درستی بود. با این وجود، حضور باگ هایی موجب شده تا مشکلاتی به وجود بیاید. حرف های خود را با یک جمله به پایانی می رسانیم؛ کاش موتوری 2 هیچگاه انتشار نمی یافت تا خاطرات خوب گذشته را از بین ببرد.

موتوری 2
  • موتوری 2
  • قیمت: رایگان
  • سازنده: گلیم گیمز
  • سیستم عامل: اندروید
  • حجم: 59.1 مگابایت
دانلود

بلیط هواپیما malltina

مطالب مرتبط

بهترین بازی‌های موبایلی که برپایه قوانین فیزیک ساخته شده‌اند

تعداد بسیار زیادی بازی در گوشی موبایل داریم که فیزیک محور هستند. بازی‌های فیزیک محور برای حتی چند لحظه، فکر شما را درگیر کرده و باعث می‌شوند که به مشکلات و درگیری‌های روزمره خود فکر نکنید.فیزیک جهت واقعی‌سازی بازی استفاده می‌شود. تقریبا همه چیز در یک بازی موبایل (یا هر بازی در هر پلتفرمی) از... ادامه مطلب

معرفی بازی Among Us؛ قاتل در میان ماست

حتماً اسم بازی مافیا به گوشتان خورده یا حداقل یک‌بار تجربه‌اش کرده‌اید. بازی Among Us که در فارسی به نام «در میان ما» معروف شده، گرته‌برداری ظریف استودیوی InnerSloth از طرح اصلی بازی مافیاست و‌ دروغ، تظاهر و کار تیمی هسته‌ی مرکزی داستان این بازیست که تجربه می‌کنید.بازی در گروه‌های حداقل ۴ و حداکثر ۱۰... ادامه مطلب

با اپلیکیشن Brick Game آتاری دستی را به موبایل بیاورید

البته «آتاری دستی» واژه مناسبی برای کنسولی که در عکس اصلی این مطلب می‌بینید و خیلی‌هایمان هم آن را می‌شناسیم، نیست. این وسیله سرگرمی Brick Game نام دارد که در ایران بیشتر به همین اسم آتاری دستی شناخته می‌شود.Brick Game اواسط دهه ۸۰ به بازار آمد و به دنبال موفقیت‌های تتریس توانست اسمی برای خودش دست... ادامه مطلب

هفت سنگ؛ پرندگان هنوز هم عصبانی هستند

انگار در این دوران قرنطینه و کرونا، روویو (Rovio) هم همان مسیرِ بایرن مونیخ را پیش گرفته و حسابی روی بدن شخصیت‌هایش کار کرده است. چون واقعا این حجم از هیکل برای پرندگان خشمگین در Angry Birds Legends منطقی نیست.البته پرندگان که چه عرض کنم، باید آن‌ها را دیگر داداشی‌های خشمگین بنامیم. Angry Birds Legends به... ادامه مطلب

بهترین بازی‌های کنسولی که می‌توانید روی موبایل تجربه کنید [قسمت سوم]

تلفن‌های هوشمند شاید هیچوقت جایگزین مناسبی برای کنسول‌ها نباشند ولی موبایل گیمینگ حالا در مسیری قدم گذاشته که می‌تواند دوشادوش بقیه کنسول‌های خانگی، به یک پلتفرم مناسب‌ برای عناوین محبوب تبدیل شود و سازندگان را با پورت بازی‌هایشان روی آن به سودآوری بیشتری برساند.سیاستی که از سال 2010 و به لطف عناوینی همانند «گیاهان علیه زامبی‌ها» (Plants... ادامه مطلب

معرفی بازی Crux؛ سنگ نوردی روی موبایل چگونه است؟

Crux در نگاه اول به بازی‌های Voodoo و مرحوم کچ اپ (Ketchapp) شباهت دارد، ساده و بدون پیچیدگی در مکانیزم‌های گیم پلی که بازیکن با چند واکنشِ ساده باید سعی کند بیشترین امتیاز را به دست بیاورد و رکورد بزند.اما وقتی به اولین مرحله می‌روید و کمی با مکانیزم‌ها سر و کله می‌زنید، میفهمید که... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟