فاز نخست شبکه ملی اطلاعات فردا رسماً افتتاح می شود

همان گونه که پیش تر مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت وعده داده بود، فاز نخست بزرگترین پروژه ی ارتباطی کشور یعنی شبکه ی ملی اطلاعات صبح فردا یکشنبه هفتم شهریورماه با حضور معاون اول رئیس‌ جمهور در وزارت ارتباطات افتتاح خواهد شد.

شبکه ی ملی اطلاعات، شبکه‌ ای مبتنی بر IP به‌ همراه سوئیچ‌ ها، مسیریاب‌ ها و مراکز داده‌ است؛ به گونه ای که درخواست‌ های دسترسی داخلی و اخذ اطلاعاتی که در مراکز داده ی داخلی نگهداری می‌ شوند از طریق خارج کشور مسیریابی نشود.

در فاز نخست اتصال ۶۰ درصد خانوار ها به شبکه ی پرسرعت، راه اندازی مراکز داده و اتصال دسترسی های داخلی به شبکه های توزیع محتوا بدون مسیریابی خارجی، و در فاز دوم اتصال ۱۰۰ درصد کسب و کار ها به این شبکه پیش بینی شده است.

الزامات حاکم بر تحقق این شبکه به‌ عنوان زیرساخت ارتباط فضای مجازی کشور بر اساس مصوبه ی شورای عالی فضای مجازی به‌ این شرح است:

  • شبکه‌ ای متشکل از زیرساخت‌ های ارتباطی با مدیریت مستقل کاملاً داخلی
  • شبکه‌ ای کاملاً مستقل و حفاظت شده نسبت به دیگر شبکه‌ ها (از جمله اینترنت) با امکان تعامل مدیریت شده با آنها
  • شبکه‌ ای با امکان عرضه ی انواع محتوا و خدمات ارتباطی سراسری برای آحاد مردم با تضمین کیفیت از جمله قابلیت تحرک
  • شبکه‌ ای با قابلیت عرضه ی انواع خدمات امن اعم از رمزنگاری و امضای دیجیتالی به کلیه ی کاربران
  • شبکه‌ ای با قابلیت برقراری ارتباطات امن و پایدار میان دستگاه‌ ها و مراکز حیاتی کشور
  • شبکه‌ ای پرظرفیت، پهن‌ باند و با تعرفه ی رقابتی شامل مراکز داده و میزبانی داخلی

پیش از این قرار بود فاز نخست شبکه ی ملی اطلاعات امروز افتتاح شود اما ظاهراً به‌ دلیل ترافیک بالای برنامه‌ های مربوط به هفته ی دولت، افتتاح این پروژه ی ملی به فردا موکول شده است.

محمود واعظی در حاشیه ی اجرای طرح‌ های هفته ی دولت در این خصوص اظهار داشته است: «روی شبکه ی ملی ارتباطات ۲ سال و نیم کار شده است. بنا داریم تمام نیازمندی‌ های مردم را باکیفیت بالا و سرعت‌ بالا در شبکه ی ملی اطلاعات قرار دهیم».

گفتنی است ۲ فاز دیگر از مرحله ی اول این طرح ملی نیز طبق اظهارات دبیر شورای عالی فضای مجازی قرار است در ایام دهه ی فجر و روز جهانی ارتباطات سال آینده به بهره‌ برداری برسند.

موبایلت

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟