ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

گوگل از طریق Waze سرویس اشتراک گذاری خودرو راه اندازی می کند

وال استریت ژورنال گزارش می دهد گوگل در حال راه اندازی یک سرویس اشتراک گذاری وسیله ی نقلیه با تمرکز بر هم سفری (ride-sharing) است. شرکت گوگل در ماه می از طریق یکی از محصولات ...

پیام ادیب
نوشته شده توسط پیام ادیب | ۱۳ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۷:۳۰

وال استریت ژورنال گزارش می دهد گوگل در حال راه اندازی یک سرویس اشتراک گذاری وسیله ی نقلیه با تمرکز بر هم سفری (ride-sharing) است. شرکت گوگل در ماه می از طریق یکی از محصولات خود به نام Waze ارائه ی این خدمات را امتحان کرده بود اما این موضوع برای یک مدت محدود و صرفاً در دسترس منتخبی از کارمندان محدوده ی خلیج سانفرانسیسکو قرار گرفته بود.

بر اساس گزارش ها حال این شرکت قصد دارد برنامه ی مذکور را در سانفرانسیسکو به روی تمام کاربران Waze باز کند و در صورت موفقیت آمیز بودن، آن را گسترش دهد. در برنامه ی یاد شده از اتومبیل های خودران گوگل استفاده نخواهد شد اما در عوض راهی برای ارتباط دادن مسافرانی خواهد بود که مسیرشان با هم یکی است. از همه مهم تر نیز این است که در سرویس یاد شده قرار است از راننده های غیر حرفه ای بهره گرفته شود؛ در واقع حالت ایده آل آن است که راننده های طرح مذکور از همکاران مسافران خود باشند.

این طرح با اینکه رقیب بالقوه ای برای خدمات هم سفری Uber Pool و Lyft Line محسوب می شود از این جهت کاملاً با آنها متفاوت خواهد بود که رانندگان گوگل، آماده ی سرویس دهی به محض تقاضای مسافر نخواهند بود. در عوض گوگل سعی دارد راننده ها را با مسافرانی در ارتباط قرار دهد که مسیرشان در هر صورت یکی است. وال استریت ژورنال خاطرنشان می کند برنامه ی آزمایشی حاضر، حداکثر ۵۴ سنت به ازای هر مایل (معادل ۱.۶۰ کیلومتر) برای مسافر هزینه در بر خواهد داشت که با هزینه های اوبر و لیفت به شدت تفاوت دارد. در ثانی خود گوگل نیز فعلاً سهمی بر نمی دارد.

هر یک از کاربران Waze در سانفرانسیسکو قادر خواهد بود به عنوان راننده ثبت نام کنند، اما مسافران احتمالی به کارمندان تعدادی از شرکت های بزرگ فناوری محدود خواهند بود. به علاوه، مسافران با محدودیت ۲ سفر در روز نیز مواجه هستند؛ چرا که ایده ی اصلی آن است که از این خدمات برای رفتن به محل کار و بازگشت به منزل استفاده کنند. به این ترتیب سرویس Waze را باید بیشتر «هماهنگ کننده ی هم سفری» در نظر گرفت تا یک سرویس جابجایی مبتنی بر تقاضای لحظه ای.

بر خلاف اوبر و لیفت، گوگل برنامه ای برای بررسی پیش زمینه و سابقه ی رانندگان ندارد. در عوض برای خارج کردن رانندگان مشکل ساز از سیستم به امتیازی که مسافران به راننده ها می دهند متکی خواهد بود که این هم احتمالاً چندان مهم نیست، چون هم راننده ها و هم مسافران از میان کارمندان یک شرکت هستند و یا حداقل در یک محدوده کار می کنند.

گفتنی است اوبر ظرف مدت گذشته تلاش زیادی برای پیش بردن خدمات هم سفری خود به ویژه در محدوده ی منهتن داشته است؛ یعنی جایی که سرویس هم سفری ۵ دلاری خود را به راه انداخت. لیفت نیز اوایل سال جاری میلادی خدمات هم سفری خود را به چند شهر جدید گسترش داد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
  • Twister
    Twister | ۱۳ شهریور ۱۳۹۵

    آدرس وبسایت هم rahsepar.net هست

  • Twister
    Twister | ۱۳ شهریور ۱۳۹۵

    استارتاپ به اسم رهسپار تو این زمینه در ایران در حال فعالیته و خدمات Carpooling یا Ride-Sharing رو به دانشجویان و در آینده ای نزدیک به همه ارائه میده

مطالب پیشنهادی