کیت توسعه نرم‌افزاری تایزن سامسونگ در راه است

کیت توسعه نرم‌افزاری تایزن سامسونگ در راه است

برکسی پوشیده نیست که سامسونگ برنامه های زیادی برای سیستم عامل مبتنی بر لینوکس خود یعنی تایزن دارد و همه تلاشش را به خدمت گرفته تا اکوسیستمی فراگیر را با بهره گیری از آن برای انواع گجت ها شامل تبلت، موبایل، پی سی و پوشیدنی های هوشمند ایجاد نماید و ارائه مستمر کیت توسعه نرم افزاری برای تایزن از جمله اقداماتی است که در این راستا صورت پذیرفته.

با در نظر داشتن همین مساله و با استناد به بیانیه خبری رسمی دفتر سامسونگ در ایران، کیت توسعه نرم افزاری تایزن به زودی تحت عنوان استودیوی تایزن در اختیار توسعه دهندگان ایرانی قرار می گیرد. در ادامه این مطلب توجه شما را به متن این بیانیه جلب می کنیم.

کیت توسعه نرم‌ افزاری یا همان SDK تایزن از تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۹۵ با نام استودیوی تایزن کار خودش را شروع می‌کند تا توسعه‌ دهندگانی که علاقه دارند در اکوسیستم سامسونگ اپلیکیشن تولید کنند، راحت‌ تر این کار را انجام دهند.

به گفته سامسونگ استودیو تایزن محیطی سریع و پایدار را در اختیار توسعه‌ دهندگان نرم‌ افزارهای موبایل قرار می‌ دهد که رابط کاربری و کاربردپذیری آن طراحی بهتری به نسبت نسخه قبل این SDK دارد. برنامه‌ نویسان در هنگام نصب استودیو تایزن این امکان را دارند تا فقط پلتفرم‌ ها و پروفایل‌ های مورد نظرشان را انتخاب کنند و دیگر ناچار به نصب بخش‌ های اضافه این پلتفرم ندارند.

برای تولید و توسعه اپلیکیشن‌ های سازگار با ساعت هوشمند جدید سامسونگ یعنی Gear S3 هم، برنامه‌ نویسان می‌ توانند از نسخه اولیه استودیو تایزن (Tizen Studio 1.0) استفاده کنند.

استودیو تایزن در حقیقت از این جهت منتشر شد که برای توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان محیطی یک‌پارچه ایجاد شود تا نیازی نداشته باشند به مانند SDK قبلی برای توسعه هر پلتفرم یک SDK جدید و جداگانه نصب کنند. به این ترتیب برنامه‌نویسان با کمک استودیو تایزن می‌توانند با صرف وقت کمتر و بدون سختی برای همه محصولات تایزنی سامسونگ اپلیکیشن‌های مخصوص تولید کنند. برای استفاده از تایزن استودیو کافی است به سایت http://developer.tizen.org بروید و این نرم‌افزار آزاد را دانلود کنید.

چند کلیک و تمام

Tizen-Studio_Main_1

پیش از این سختی‌ های بسیاری در هنگام نصب SDK تایزن وجود داشت، این موضوع وقتی پای رفع خطاها به میان می‌ آمد، حتی دشوارتر هم می‌ شد. استودیو تایزن این مشکل را یک‌ بار و برای همیشه حل کرده. برای توسعه اپلیکیشن‌ های تایزنی کافی‌ است نرم‌افزار را اجرا کنید و با فشردن چند کلیک و زدن دکمه پایان به محیط توسعه اپلیکیشن تایزن برسید.

تبدیل هفت به یک

Tizen-Studio_Main_2

وقتی اپلیکیشنی تایزنی با SDK سامسونگ توسعه می‌ یافت، باید هفت‌خوان رستم طی می‌ شد تا بتوان آن را تست کرد. توسعه‌ دهندگان برای توسعه و تست اپلیکیشن‌ ها باید از مرحله کسب تاییده هفت مرحله‌ای گذر می‌ کردند که کاری طاقت فرسا و البته حوصله سر بر بود. تایزن استودیو این تاییده عریض و طویل را درون خود جای داده و تنها گذر از یک مرحله تایید اعتبار لازم است تا بتوان اپلیکیشن موردنظر را توسعه داد و تست کرد. البته برای اینکه تایزن استودیو همه فن حریف باشد، منوی تایید اعتبار سامسونگ در بخش «مدیریت تایید اعتبار» (Certificate Manager) گنجانیده شده است.

تجمیع کاربرد‌ها و تجارب

Tizen-Studio_Main_3

کاربردی‌ پذیری تا قبل از استودیو تایزن بی‌ معنی بود. درواقع تا قبل از این استودیو نمی‌ توان تعریف درستی برای کاربرد پذیری در SDK (قبل از نسخه ۲.۴) مطرح کرد. رابط کاربری گرافیکی (GUI) و کاربردپذیری درست با تایزن استودیو پیش روی توسعه‌دهندگان قرار می‌ گیرد. تا دیگر با دیدن هر رابط کاربری مجبور نباشند کاربردپذیری‌های مختلف را تجربه کنند.

آزمایش‌های شبیه سازی

Tizen-Studio_Main_4

منوها، اسم‌ ها و طرح‌ های مختلف و پیچیده سبب می‌شد تا توسعه‌ دهنده در هنگام استفاده از شبیه‌ساز سردرگم شوند و عطایش را به لقایش ببخشد. تجمیع و بهینه سازی کاربردپذیری در استودیو تایزن کمک بزرگی به برنامه‌نویسان می‌کند که با خیال راحت اپلیکیشن‌ها را تست کنند. علاوه بر این قالب دستگاه‌ها به عنوان یک ویژگی به استودیو اضافه شده است و برای هر پروفایلی می‌توان از فیلتر ویژگی‌های مخصوص استفاده کرد تا مدیریت بهتر صورت گیرد.

آنالیز به دنیال پویایی

Tizen-Studio_Main_5

طرح و ترکیب ویژگی‌ های بهبود پیدا کرده و المان‌ های گرافی باز طراحی شده‌اند تا کاربران به راحتی و سادگی با استودیو تایزن ارتباط برقرار کنند. علاوه بر این‌ ها، طرح‌ های مقیاس‌ پذیری به خوبی برای ویژگی‌ های جدید امن شده‌اند. مانند پروفایل‌سازی در حافظه و CLI.

سایر پیشرفت‌ های استودیو تایزن

انتشار استودیو تایزن با ویرایش ۱.۰ سبب شده تا محتوایی که در سایت مخصوص توسعه‌ دهندگان قرار می‌ گیرد، به شکل مطلوب‌تری منتشر شود و بخش جستجوی آن نیز بهبود یافته است. در کنار این بهبودها، ۵۰ نمونه اپلیکیشن نمونه با کیفیت بهبودیافته در کتابخانه این استودیو قرار دارند تا توسعه دهندگان سریع‌ تر با چم و خم توسعه اپ تایزنی آشنا شوند.

تولیدکنندگان تایزن ضمانت می‌کنند که همیشه در تلاش باشند تا محیط تازه تاسیس تایزن، به سرعت رشد کند و نیازهای توسعه دهندگان را پوشش دهد تا تبدیل به استودیویی تمام و کمال شود.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato