«اسپیس اکس» می گوید پرتاب موشک های فالکون 9 را از دو سکوی دیگر ادامه می دهد

انفجار اخیر راکت فالکون 9 خسارات شدیدی را به سکوی پرتاب «کیپ کاناورال» وارد ساخت، به گونه ای که پایگاه اصلی «اسپیس اکس» تا مدتی نسبتاً طولانی قادر به فعالیت نخواهد بود. در همین رابطه کمپانی مذکور اعلام کرده در زمان تعمیر و بازسازی این مرکز، قادر است موشک هایش را از دو سکوی دیگر، یکی در کالیفرنیا و دیگری در فلوریدا پرتاب نماید.

با این حال، نمی توان گفت که در برنامه کاری این شرکت خللی ایجاد نشده، زیرا سکوی پرتاب کالیفرنیا فقط قادر به اجرای برخی عملیات خاص است، و مرکز دوم فلوریدا نیز هنوز کاملاً آماده ارسال موشک به فضا نیست.

همان طور که می دانید انفجار موشک فالکون 9 در «Launch Complex 40» مرکز «کیپ» متعلق به نیروی هوایی ایالات متحده صورت گرفت، محلی که بیشترین پرتاب های اسپیس اکس از آنجا انجام می شد. بلا استفاده شدن این سکو به منزله ناتوانی کمپانی مذکور در اجرای برنامه سنگین سال جاری خواهد بود.

SpaceX-falcon9-explosion-2

با این تفاسیر، تنها سکوی پرتاب عملیاتی در حال حاضر در پایگاه هوای «واندنبرگ» کالیفرنیا قرار دارد، اما قرار گرفتن این مرکز در سواحل غربی آمریکا، ارسال راکت ها را با محدودیت مواجه می سازد. در واقع از این سایت فقط می توان موشک هایی را به مدار قطبی زمین ارسال کرد.

گفتنی است در این مسیر، ماهواره ها از قطب های شمال یا جنوب زمین می گذرند، و موشک در مسیر پرتاب از روی اقیانوس می گذرد، بنابراین خطری متوجه ساکنین سرزمین های مجاور نخواهد بود.

اما اگر بخواهیم به ایستگاه فضایی بین المللی در مدارهای پایین زمین برسیم، یا ماهواره هایی را در مدار GTO قرار دهیم که مداری بیضوی در راستای خط استوای زمین هستند، نمی توان از مرکز «واندنبرگ» استفاده کرد. چون برای رسیدن به این مسیر باید موشک به سمت شرق پرتاب شود، و بنابراین از روی مناطق مسکونی خواهد گذشت.

به همین دلیل است که مرکز «Launch Complex 40» در ساحل شرقی آمریکا بهترین گزینه برای دسترسی به مدارهای پایینی زمین و GTO به شمار می رفت.

SpaceX-falcon9-explosion-1

خوشبختانه اسپیس اکس در حال آماده سازی مرکز دیگری در «کیپ کاناورال» با نام «Launch Complex 39A» است که سکوی پرتاب قدیمی متعلق به فضاپیمای «آپولو» و «شاتل فضایی» به شمار می رود. این سایت به منظور پرتاب «فالکون هِوی» تغییر یافته که بزرگ ترین موشک شرکت فوق محسوب می گردد.

طبق اظهارات کمپانی پیشروی فضایی مورد بحث، آماده سازی سکوی مذکور تا ماه نوامبر (اواسط آبان ماه) طول می کشد، و بنابراین انتظار می رود هشت پرتاب زمان بندی شده برای سال جاری از جمله ارسال مجدد یکی از فالکون ها به فضا، کمی بیشتر از حد معمول طول بکشد.

مطالب مرتبط

اسپیس اکس ماهواره GPS نیروی فضایی آمریکا را به مدار برد [تماشا کنید]

اسپیس اکس غروب سه شنبه به وقت محلی آمریکا یک ماهواره GPS نظامی متعلق به نیروی فضایی این کشور را با راکت فالکون ۹ از دماغه کیپ کاناورال در ایالت فلوریدا به فضا پرتاب کرد.به گزارش Cnet، این سومین پرتاب پس از مأموریت ارسال فضانوردان ناسا با فضاپیمای کرو دراگون به ایستگاه فضایی بین المللی... ادامه مطلب

کارایی بالای کپسول کرو دراگون برنامه‌های ناسا را تغییر داد؛ افزایش مسافران در بازگشت

کپسول سرنشین دار «کرو دراگون» به لطف بازدهی بالا در تولید انرژی مدت بیشتری در فضا مانده و مسافران بیشتری را به زمین خواهد آورد.کپسول فضایی کرو دراگون دهم خرداد ماه در پرتابی تاریخی روانه ایستگاه فضایی شد و یک روز پس از آن با موفقیت به ایستگاه فضایی متصل شد. این کپسول قرار بود پس از... ادامه مطلب

انفجار مخرن استارشیپ SN7 اسپیس ایکس در تست فشار [تماشا کنید]

مخزن عظیم جدیدترین نمونه آزمایشی استارشیپ شرکت اسپیس ایکس، SN7 طی آزمایش فشار در جنوب تگزاس منفجر و نابود شد.اسپیس ایکس در «Boca Chica» در حال انجام آزمایش فشار روی این مخزن بود که ناگهان منفجر می‌شود. فاصله میان آزمایش و تست قبلی نزدیک به یک هفته است که البته در آزمایش قبلی، این مخزن با... ادامه مطلب

اسپیس‌اکس برای مأموریت مریخ و کاهش زمان سفرهای زمینی ایستگاه‌های شناور می‌سازد

اسپیس اکس به دنبال استخدام متخصصان ساخت و ساز روی دریا است و قصد دارد به کمک آن‌ها ایستگاه‌های فضایی شناور بسازد. این شرکت قصد دارد از ایستگاه‌های شناور برای پرتاب راکت‌ به ماه و مریخ و همچنین انجام سفرهای مافوق صوت روی زمین استفاده کند.ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس اکس با انتشار پستی در توییتر... ادامه مطلب

فضانوردان ناسا: سفر با راکت فالکون ۹ کاملا متفاوت از شاتل فضایی بود

چند روز پیش فضانوردان ناسا توسط راکت فالکون ۹ اسپیس ایکس با موفقیت روانه ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) شدند. حالا این فضانوردان از سفر خود با موشک شرکت تحت مدیریت ایلان ماسک سخن گفته‌اند.در تاریخ ۱۰ خرداد، دو فضانورد ناسا با نام‌های «باب بهنکن» و «داگ هارلی» پس از نزدیک به یک دهه و برای اولین... ادامه مطلب

خشم مدیر فضایی روسیه از موفقیت اخیر اسپیس اکس

بیشتر از یک هفته از پرتاب کپسول حامل انسان کرو دراگون اسپیس اکس به فضا می گذرد و حالا دیگر ناسا میتواند بدون وابستگی به روسیه راسا فضانوردان آمریکایی را به ایستگاه فضایی بین المللی بفرستد. اما مقامات روسی واکنش های متفاوتی را به این موفقیت نشان دادند که از کوچک شمردن آن گرفته تا... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟