بررسی شورولت کامارو RS کانورتیبل؛ رویایی برای مسافرت تابستانی

بررسی شورولت کامارو RS کانورتیبل؛ رویایی برای مسافرت تابستانی

شورلت در سال ۲۰۱۷ میلادی ۵۰ سالگی مدل محبوب و اسطوره ای خود، یعنی کامارو را جشن خواهد گرفت. بیش از ۵۰ سال است که با تمام مشکلات زیست محیطی و سوختی شورلت، این ماسل کار آمریکایی را که گهگاه پونی کار هم  نامیده می شود، در سبد محصولات خود حفظ کرده است.

CHEV-19

گرچه در بین سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۰ میلادی هیچ کامارویی روی خط تولید نرفت و تا معرفی وعرضه نسل پنجم آن به بازار هواداران این خودرو بیش از ۸ سال صبری طاقت فرسا را تجربه کردند.

به همین مناسب ۵۰ سالگی کامارو و عرضه گسترده ای که در نسل های اولیه آن هم زمان با اقبال جهانی که از خودروهای ماسل آمریکایی در کشور ما هم صورت پذیرفته بود.

DSC_2058

به سراغ مدلی از نسل پنجم که در بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ میلادی بر روی خط تولید بوده و تحت نام کامارو RS کانورتیبل شناخته می شود رفتیم.

این تست و بررسی در منطقه آزاد انزلی صورت گرفته است.اما در پی ممنوعیت واردات خودروهای آمریکایی به این مناطق که اخیرا وضع شده است، احتمالا این مدل به آخرین کامارو وارد شده به ایران تبدیل خواهد شد.

متفاوت ترین نسل کامارو

در واقع می توان اینطور بیان کرد که کامارو ها به دو بخش قبل از نسل پنج و بعد از آن تقسیم می شوند. نسل پنجم کامارو وقتی که اولین بار در سال ۲۰۰۶ میلادی در نمونه کانسپت به طراحی سانگیوپ لی کره ای در معرض دید همگان قرار گرفت، نگاه های بسیاری را به سوی خود جلب کرد.

DSC_2105

این ماسل کار از پلت فرم زتا شرکت جنرال موتورز سود می برد. تولید محصول از سال ۲۰۰۹ تحت نام مدل ۲۰۱۰ در اوشاوا آنتاریو کانادا آغاز شد. مدل مورد بررسی، RS کانورتیبل سال ۲۰۱۴ میلادی است.

در این سری شورلت با تغییراتی که در بخش فنی و ظاهری این خودرو داد، به نوعی فیس لیفت جدیدی از این نسل را عرضه کرد که هم از المان های طراحی به روز بهره می برد و هم در بخش فنی ارتقا پیدا کرده است. تیپ این مدل با توجه به سطح آپشن ۲LT خوانده می شود.

DSC_2133

ظاهری امروزی برای پسر بد شورلت

از هر روی که بخواهیم این خودرو را برانداز کنیم، متوجه تفاوت آن با باقی خودروهای در سطح شهر خواهیم شد. طراحی ماسل های آمریکایی به گونه ای است که خود را از باقی خودروهای شهر جدا می کند، فرقی هم نمی کند که جدید ترین نسل آن باشد یا نسل اول آن.

DSC_2086

گرچه با یک خودروی قرن ۲۱ طرف هستیم اما همچنان کلیدی ترین نکته های این خودرو همانند نسل اول آن حفظ شده است که می توان به کاپوت بلند بالا، سپرهای حجیم در جلو وعقب بدنه و خط کشیده شده بر روی آن ها به همراه صندوق عقب با ارتفاع زیاد و کابینی برای ۴ سرنشین اشاره کرد.

DSC_2031

در جلوی خودرو شاهد یک ورودی هوای بزرگ هستیم که علاوه بر خنک کاری بهتر موتور، ظاهر بسیار جدی به کامارو داده است. نگاه خشم آلود کامارو با استفاده از تکنولوژی های به روز، همچون چراغ های گرد HID که به دور آن چراغ  های حلقه ای پیچیده شده مجهز شده است.

این چراغ ها جزیی از بسته تجهیزاتی RS به شمار می روند که این بسته شامل چراغ های عقبی مجهز به LED و یک اسپویلر بزرگ تر به نسبت نسخه های پایه ای می شود.

DSC_2033

مه شکن ها در دو طرف سپر جلو، اسپیلیتر، زه کشیده شده در عرض خودرو که در روز و هوای آفتابی جلوه ای شبیه به یک نوار LED را بازی می کند.

دماغه رو به پایین و رم ایر بزرگ بر روی کاپوت خودرو که تنها دلیل استفاده آن مسائل زیباشناسی است و نقشی در عملکرد فنی آن بازی نمی کند، از مهم ترین المان های طراحی بخش جلویی خودرو هستند.

DSC_2037

در عقب خودرو شاهد دگرگونی های بیشتری هستیم و چراغ های یک پارچه عقبی، بیشترین انتقاد ها را از طرف طرفداران دوآتشه این ماسل کار روانه شرکت شورلت کرده است.

سپر عقب حال ظاهری اسپرت تر دارد و در بالای آرم بسیار بزرگ شورولت هم یک نوار LED که نقش چراغ ترمز را بازی می کند از نکات طراحی عقب است.

DSC_2087

اسپویلر با طراحی خاص که این نوع از آن ها را باید تنها در خودروهای ماسل آمریکایی جست و جو کرد و یک آنتن بر روی کاپوت صندوق عقب قرار گرفته که چندان سنخیتی هم با طراحی این بخش ندارد.

DSC_2085

سقف خودرو از نوع تاشو پارچه ای و تمام برقی است. چرخ های این هم مدل از نوع ۱۹ اینچی ۵ پره آلومینیومی هستند.

اتاقی با طراحی کلاسیک اما مدرنیزه شده

وقتی که وارد اتاق کامارو می شوید، در بحث طراحی قطعات داخلی شورلت سعی کرده تا جای ممکن حس و حال کلاسیک کاماروهای نسل اول و دوم همچون فرمان، پشت آمپر، ترمز دستی و...برای مخاطب امروزی حفظ شود.

DSC_2048

داخل اتاق تقریبا عاری از طراحی متفاوت به نسبت مدل های ۲۰۱۳ است و تنها تفاوت های بزرگ را باید در بخش آپشن ها جست و جو کرد. سامانه اطلاعات و  سرگرمی MyLink که به عنوان یک آپشن اضافه در اختیار شما قرار می گیرد که مدل مورد بررسی هم مجهز به آن است.

DSC_2051

در واقع این صفحه نمایش ۷ اینچی تمام لمسی که در وسط کنسول قرار گرفته وظیفه ظاهر سازی این نرم افزار را بر عهده دارد.

با این سامانه توانایی کنترل سیستم صوتی BOSE، سیستم ناوبری خودرو و دیگر امکانات معمول که این دست نرم افزارها ارائه می کنند را خواهید داشت(درنسل جدید یعنی نسل ششم، کامارو مجهز به سیستم اپل کار و آندروید اتو شده است).

DSC_2047

صندلی های اسپرت ریکارو و سیستم هدآپ دیسپلی تمام رنگی هم از دیگر تجهیزات اضافه شده به این نسل هستند.

DSC_2043

تریم داخلی خودرو می تواند از دو رنگ متفاوت تشکیل شده باشد تا جلوه اسپرتی بیشتری را به نمایش بگذارد. اما در خودرو مورد آزمایش کابین به شکل یکپارچه ای تیره رنگ است.

به هر صورت در بحث میزان کیفیت قطعات اتاق، استفاده گسترده از پلاستیک و چرم با درجه کیفی نه چندان مطلوب کاملا مشهود است که البته با توجه به برچسب قیمت کمتر از ۳۵ هزار دلاری خودرو توجیه می شود.

DSC_2046

اکثر افراد هم در حین خرید این گونه خودروها انتظار خاصی در این زمینه با توجه به برچسب قیمتی بسیار کمتر به نسبت خودروهای اسپرت اروپایی و حتی ژاپنی ندارند.

DSC_2048

ماسل کار ها همیشه خودروهای بزرگی از لحاظ ابعادی بوده اند و صندلی های بزرگ آن هم نشان دهنده این امر است.

این مدل از کامارو همانند دیگر خودروهای اسپرت اتوماتیک به شیفتر پشت فرمان هم مجهز شده است. صندلی های جلویی مجهز به گرم کن هستند و در ۶ جهت به صورت برقی تنظیم می شوند.

DSC_2052

کنترل هم از دیگر آپشن های کاربردی استفاده شده در این خودرو است. دید رو به بیرون هم همچنان در وضعیت بدی قرار دارد و ستون های A پهن و ارتفاع کابین، دید چندان جالبی از وضعیت جاده را در اختیار شما قرار نمی دهد.

DSC_2053

فضای صندوق عقب آن هم معادل ۲۹۰ لیتر است که فضای ورودی بسیار باریکی دارد. اگر بخواهیم نتیجه گیری در این بخش داشته باشیم باید گفت که شورلت پس از عرضه نسل پنجم سعی در ارائه اتاقی اسپرت و مدرن در عین استفاده از المان های کلاسیک را داشته، اما در هر صورت نمی توان نمره قبولی به کیفیت و حتی طراحی بخش های مختلف به کابین کامارو را داد.

موتور ۶ سیلندر میانجی گری بین دوست داران کامارو و محیط زیست

شاید کمی ناامید کننده باشد که مدل مورد برسی مجهز به آن موتورهای V8 small block نیست، موتوری که در مدل های SS و بالاتر از آن مورد استفاده قرار می گیرد. به نوعی موتور V6 نمونه مورد بررسی را می توان نسخه پایه ای کامارو دانست.

این مدل چه به لحاظ قیمتی، میزان مصرف سوخت و تولید گازهای سمی همچون CO2 در رده پایین تری به نسبت موتورهای V8 بنزین خوار قرار می گیرد. گرچه هویت واقعی یک ماسل کار موتور V8 آن است.

اما سالیان سال است که شورلت دست به دامن موتورهای کوچکتر هم شده تا کسانی که توانایی کنترل و خرید نمونه های V8 را ندارند از آن بهره ببرند، حال شورلت پا را فراتر از این هم گذاشته و نسل ششم را به همراه یک موتور ۴ سیلندر توربوشارژ شده عرضه کرده است.

DSC_2056

در هر صورت از مشخصات این موتور می توان به حجم ۳.۶ لیتری آن اشاره کرد. قدرت ۳۲۷ اسب بخاری آن در دور ۶۸۰۰ rpm به حداکثر میزان خود می رسد و گشتاور ۳۷۷ نیوتن متری هم در دور ۴۸۰۰ rpm به حداکثر می رسد و این میزان نیرو به چرخ های عقبی فرستاده می شود.

جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک وظیفه انتقال نیرو را بر عهده دارد که ترجیح ما باز استفاده از نمونه دنده دستی بود به دلیل این که قابلیت های رانندگی با این ماسل کار را بیشتر و کنترل خودرو را راننده محورتر می کند .

وزن آن در حدود ۱۸۲۰ کیلوگرم است پس این خودرو در دسته سنگین وزن ها قرار می گیرد. کامارو RS در بهترین شرایط ممکن صفرتاصد را در عرض ۵.۹ ثانیه در می نوردد و حداکثر سرعت آن هم به ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت می رسد.

DSC_2055

البته با توجه به بنزین ایران، دست یابی به این رقم سخت به نظر می رسد.

مصرف سوخت در شهر به صورت رسمی معادل ۱۲.۴ لیتر در هر صد کیلومتر عنوان شده و در بزرگراه هم به ۷.۸ لیتر سوخت برای طی کردن ۱۰۰ کیلومتر نیاز دارد، اما طبق تجربه مالک، میزان مصرف سوخت بسیار بیشتر از این عدد هاست و به راحتی مرز ۱۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر را رد می کند.

سیستم تعلیق در جلو از نوع مستقل با میل موجگیر و در عقب هم از تعلیق مستقل چند تکه ای با میل تعادل و فنر گازی به همراه فنر لول استفاده شده است.

DSC_2035

برای رانندگی با کامارو باید متوجه وزن و ابعاد این خودرو باشید. موتور و جعبه دنده این خودرو در حین رانندگی عادی هماهنگ عمل می کنند و اگر بخواهید گاز را تخته کنید در حالت اتومات با دادن دو دنده معکوس بیشترین شتاب ممکن را برای شما به ارمغان می آورد، اما اگر فشار بر روی گاز متوسط باشد با دادن یک معکوس هم شتاب مورد نیاز شما را فراهم می کند.

DSC_2040

دانستن این نکته ضروری است که شتاب گیری ماسل کار ها متفاوت از کوپه های تند و تیز است. در واقع گشتاور در یک نمودار خطی حرکت می کند و وقتی به دور ۳۰۰۰ می رسد متوجه شتاب گیری خودرو خواهید شد، گرچه حتی تا دور ۵۰۰۰ هم این کامارو جلوه چندان ترسناکی ندارد.

DSC_2043

سقف خودرو به ۱۴ ثانیه زمان نیاز دارد تا بسته شود که رقم به نسبت خوبی با توجه به قیمت خودرو است. پدال ترمز هم نرم عمل می کند و با توجه با این که خبری از دیسک های سوراخ دار و بزرگ نیست، همین دیسک های معمولی نقش خود را به خوب بازی می کنند.

وجود بادی رول در این ماسل کار طبیعی است اما به دلیل قدرت کم موتور، خطر چندان در مورد اسپین شدن ناگهانی خودرو راننده را تهیدد نمی کند و شرایط خطرناک با کمی فرمان معکوس به راحتی اصلاح می شود.

باید عنوان کرد که بهترین راه برای لذت بردن از این خودرو رانندگی با آن در جاده های کوهستانی نسبتا عریض خواهد بود. جایی که فضای کافی برای تخت کردن پدال گاز و شنیدن غرش دلچسب موتور وجود داشته باشد.

DSC_2086

با چنین توصیفی موفقیت قابل توجه این نسل از کامارو در بازار منطق آزاد انزلی اصلا عجیب نیست.

این کامارو قدرت افسار گسیخته ای را در اختیار شما قرار نمی دهد که در کسری از ثانیه چرخ های عقبی را نابود کنید و بهتر است به همان جاده ای که پیشتر برایتان توصیف کردیم رجوع کنید و با کمک فرمان هیدرولیکی که بازخورد خوبی به تحرکات راننده دارد از رانندگی با آن لذت ببرید.

گرچه اگر بیش از حد بر سر پیچ ها با سرعت بالا فرمان را بپیچانید قطعا محورعقبی تمایل خود را به بیش فرمانی نشان خواهد داد و بزرگترین اشتباه در چنین شرایط، فشردن ناگهانی پدال ترمز است که باعث چرخش خودرو می شود.

در چنین شرایطی تنها کافیست که آرامش خود را حفظ کنید و با اصلاح فرمان در خلاف جهت لیز خوردن خودرو، این کامارو سرکش را تحت کنترل درآورید.

نسخه دنده اتومات به LSD یا محدود کننده لغزش دیفرنسیال مجهز نیست و از این منظر به پای کنترل دهی نسخه دنده دستی نخواهد رسید.

DSC_2044

کامارو RS 2014 در زمان عرضه در حدود ۳۳ هزار دلار قیمت خورده و با بهایی در حدود ۱۸۰ الی ۲۰۰ میلیون تومان در مناطق آزاد کشورمانخرید وفروش می شود.

اما پس از منع ورود خودروهای آمریکایی به داخل کشور تنها باید شاهد حضور مدل های گذر موقت باشیم و همین نسخه های دائمی مناطق آزاد با مشکل کمبود قطعات و خدمات فنی مواجه هستند.

در پایان باید گفت که شاید دوره طلایی خودروهای ماسل و پونی آمریکایی سالیان سال است که به پایان رسیده اما شورلت توانسته روح آن را همچنان حفظ کند و قابلیت هایی که همان کامارو در دوران طلایی عرضه می کرد را به قرن ۲۱ و نسل های جدید آن بیاورد.

DSC_2036

به گونه ای که به نظر نسل ششم این خودرو محصولی کامل از منظر رانندگی و عملکرد فنی از آب درآمده و حتی در بازار اروپا نیز، فروش این گونه خودروها همچون فورد موستانگ و دوج چلنجر رو به افزایش است.

DSC_2087

نظرات ۱۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato