مقاوم شدن پهپادهای نظامی در برابر توپ های لیزری

توپ های لیزری را می توان قاتل پهپادهای نظامی دانست. تا امروز این پرنده های مکانیکی راه گریزی از این سلاح های پیشرفته نداشته اند. حالا کمپانی «Adsys Controls» موفق به تولید یک «اختلال گر» یا «جَمِر» (jammer) شده که می تواند شلیک این توپ های لیزری را با مشکل مواجه سازد.

نام این جمر هلیوس (Helios) گذاشته شده و از نوع پسیو یا غیر عامل است. اختلالگر مذکور در صورت تشخیص امواج شناسایی کننده لیزری، با تعیین پالس و طول موج آن، امواج مقابله کننده و اخلالگر مناسب را ایجاد می کند تا توپ لیزری نتواند روی پهپاد در حال پرواز قفل کرده و آن را در آسمان کباب نماید.

شرکت «Adsys Controls» جزئیات خاصی را در باره نحوه عملکرد اختلالگر خود ارائه نداده. احتمال دارد که ما با یک توپ لیزری انعکاس دهنده مواجه باشیم. با این حال می دانیم که عملکرد آن بر مبنای جلوگیری از قفل کردن روی هدف قرار داده شده است و این حالت دائمی خواهد بود. یعنی ارتباطی به زمان در تیررس بودن، فاصله و سرعت حرکت پهپاد نخواهد داشت.

هنوز خبری در خصوص قراردادهای فروش احتمالی و تاریخ حضور هلیوس در میدان نبرد منتشر نشده، بنابراین نمی توان در خصوص کارایی و عملکرد آن در شرایط واقعی و در برخورد با توپ های سنگین و قدرتمندی که امروزه روی ناوهای اتمی نصب می شوند، اظهار نظر کرد.

Mobit

ویجیاتو

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟