تولد نوزادی با سه پدر و مادر در مکزیک؛ تکنیک تازه ای برای از بین بردن نقایص مادرزادی کشف شد

تکنیک باروری جدیدی که به موجب آن نوزاد از مواد ژنتیکی سه والد مجزا تشکیل می گردد برای نخستین  بار نتیجه بخش بود و به تولد منجر شد.

طبق گزارشی که نشریه نیو ساینتیست منتشر کرده، این نوزاد 5 ماه قبل و با کمک محققان آمریکایی در مکزیک متولد شد. تکنیک لقاح سه والدی که از آن تحت عنوان اهدای میتوکوندریال یا انتقال پیش هسته نیز یاد می شود هنوز هم در آمریکا قانونی نشده اما مناقشاتی جدی پیرامون آن در این کشور صورت می گیرد.

البته این روش دو سال پیش در انگلستان تایید شد اما هنوز که هنوز است هیچ نوزادی با استفاده از آن در خاک بریتانیا متولد نشده است.

گفتنی است که با این تکنیک از انتقال بیماری های خطرناک به کودک توسط مادر جلوگیری به عمل می آید. در مورد نوزاد 5 ماهه متولد شده هم باید بگوییم که مادرش یک اردنی است و بیم آن می رفت که نوعی نقص ژنتیکی خطرناک به نام بیماری لی را به فرزندنش انتقال دهد. در مورد این بیماری هم باید بگوییم که رشد و پرورش سیستم عصبی را مختل می نماید.

مادر اردنی این نوزاد پیشتر دو فرزند خود را به خاطر اختلال ژنتیکی از دست داده بود

مادر اردنی این نوزاد پیشتر دو فرزند خود را به خاطر این اختلال ژنتیکی از دست داده بود و به همین خاطر تصمیم گرفت که برای درمان از محققی به نام جان ژنگ در مرکز باروری امیدهای تازه واقع در نیویورک کمک بگیرد.

همانطور که در نشریه نیو ساینتیست آمده، ژنگ این فرایند درمانی را در مکزیک روی بیمار خود انجام داد چراکه در این کشور قانونی در رابطه با این مساله تعریف نشده است.

3-parentbaby

میتوکندری را می توان به بسته های انرژی تشبیه کرد که انرژی سلول های انسانی را تامین می کنند و درست مانند هسته آن حاوی DNA هستند. متاسفانه اما وجود نقص در DNA میتوکندری می تواند منجر به بروز بیماری های خطرناک و حتی مرگ نوزاد شود.

برای رفع این مساله، دانشمندان دو تخمک را که یکی مربوط به مادر است و دیگری فرد اهدا کننده استخراج کرده و سپس هسته تخمک اهدا کننده را از آن حذف میکنند و همزمان سعی می کنند که میتوکندری را دست نخورده بگذارند. آنها در ادامه هسته مربوط به تخمک مادر را در آن قرار می دهند و یاخته ای که حاصل می شود فاقد نقایص مادرزادی خواهد بود و در نتیجه انتظار می رود که نوزاد سالمی از لقاح حاصل گردد.

این تکنیک از دیدگاه بسیاری جنجالی قلمداد شده و علت هم وجود سه والد برای یک نوزاد است. اما در نظر داشته باشید که در این روش تنها 0.1 درصد از اطلاعات ژنتیکی فرد اهدا کننده به نوزاد منتقل می گردد. نکته دیگری که باید به آن اشاره شود این است پیشتر نیز نوزادانی با سه والد به دنیا آمده بودند و تفاوت این بار تکنیک جدیدی است که دانشمندان برای این منظور به خدمت گرفته اند.

مطالب مرتبط

استیک مصنوعی با استفاده از سلول ماهیچه گاو و خرگوش تولید شد

بیشتر انواع گوشت مصنوعی که امروزه تولید می شوند، مانند محصولات شرکت «ایمپاسیبل برگر» گیاهی هستند. با این حال بعضی استارتاپ ها همچنان تولید «گوشت اخلاقی» را دنبال می کنند، یعنی گوشتی که با استفاده از سلول حیوانات تولید شده و مسائل اخلاقی نظیر کشتار بیرحمانه یا تغییرات اقلیمی را به همراه ندارد.البته گوشت تولید... ادامه مطلب

تولید پوست مصنوعی با پشتیبانی از بازخوردهای لمسی

محققان سوییسی موفق به تولید پوست مصنوعی و انعطاف پذیری شده اند که با پشتیبانی از بازخوردهای لمسی می توان از آن در واقعیت مجازی و موارد پزشکی استفاده کرد.پوست مصنوعی مذکور از سیلیکون و الکترودهای انعطاف پذیر تشکیل شده و توسط موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان سوییس (EPFL) ساخته شده است. به دلیل برخورداری... ادامه مطلب

انقلابی در صنعت اندام های مصنوعی؛ تولید پروتز با یک بیستم قیمت نمونه مشابه

شرکتی به نام Unlimited Tomorrow از روشی اقتصادی برای تولید اندامهای مصنوعی پیشرفته بهره می برد و سعی دارد برای معلولین جهان مخصوصاً کودکان، اندام‌های مصنوعی مناسبی فراهم آورد.بنیانگذار این شرکت، Easton LaChappelle در ۱۴ سالگی موفق شد اولین دست رباتیک خود را در اتاقش بسازد. او چند وقت بعد با دختر معلول کوچکی برخورد کرد... ادامه مطلب

والدین در آینده می‌توانند ژن خوب فرزندانشان را تعیین کنند

به تازگی آزمایش‌های جدیدی صورت پذیرفته که محبث جدیدی به نام طراحی فرزندان را مطرح کرده است. بر اساس این تست‌ها، زوج‌هایی که قصد دارند با لقاح مصنوعی یا IVF صاحب فرزند شوند، قادر خواهند بود صفات و ویژگی‌های جنین فرزندشان نظیر هوش بالا یا سلامتی را انتخاب نمایند.کمپانی توسعه‌ دهنده‌ی این تکنولوژی Genomic Prediction... ادامه مطلب

دستکش دانشگاه استنفورد به رباتها حس لامسه می‌بخشد

محققان دانشگاه استنفورد آمریکا موفق شده‌اند که رباتی توسعه دهند که می‌تواند حس لامسه را به نوعی برای ربات‌ها شبیه سازی کند. بدین ترتیب ربات‌خا می توانند تیزی یا نرمی اشیا را متوجه شوند و بتوانند بدون آنکه آسیبی به چیز‌های حساس بزنند، آنها را جابجا کنند. این دانشگاه ویدیوی هم از دستکش جدیدش منتشر... ادامه مطلب

تولید پوست مصنوعی هوشمند با حساسیتی بیشتر از پوست انسان

همین حالا هم پوست های الکترونیکی انعطاف پذیری وجود دارند که می توانند به ربات ها یا اندام های مصنوعی حس تماس بخشند. اما دانشمندانی از دانشگاه تگزاس در آرلینگتون خبر از توسعه یک پوست ویژه داده اند که حتی حساسیتی بیشتر از پوست ما انسان ها دارد.این « پوست هوشمند » شامل میلیون ها... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟