تولد نوزادی با سه پدر و مادر در مکزیک؛ تکنیک تازه ای برای از بین بردن نقایص مادرزادی کشف شد

تکنیک باروری جدیدی که به موجب آن نوزاد از مواد ژنتیکی سه والد مجزا تشکیل می گردد برای نخستین  بار نتیجه بخش بود و به تولد منجر شد.

طبق گزارشی که نشریه نیو ساینتیست منتشر کرده، این نوزاد 5 ماه قبل و با کمک محققان آمریکایی در مکزیک متولد شد. تکنیک لقاح سه والدی که از آن تحت عنوان اهدای میتوکوندریال یا انتقال پیش هسته نیز یاد می شود هنوز هم در آمریکا قانونی نشده اما مناقشاتی جدی پیرامون آن در این کشور صورت می گیرد.

البته این روش دو سال پیش در انگلستان تایید شد اما هنوز که هنوز است هیچ نوزادی با استفاده از آن در خاک بریتانیا متولد نشده است.

گفتنی است که با این تکنیک از انتقال بیماری های خطرناک به کودک توسط مادر جلوگیری به عمل می آید. در مورد نوزاد 5 ماهه متولد شده هم باید بگوییم که مادرش یک اردنی است و بیم آن می رفت که نوعی نقص ژنتیکی خطرناک به نام بیماری لی را به فرزندنش انتقال دهد. در مورد این بیماری هم باید بگوییم که رشد و پرورش سیستم عصبی را مختل می نماید.

مادر اردنی این نوزاد پیشتر دو فرزند خود را به خاطر اختلال ژنتیکی از دست داده بود

مادر اردنی این نوزاد پیشتر دو فرزند خود را به خاطر این اختلال ژنتیکی از دست داده بود و به همین خاطر تصمیم گرفت که برای درمان از محققی به نام جان ژنگ در مرکز باروری امیدهای تازه واقع در نیویورک کمک بگیرد.

همانطور که در نشریه نیو ساینتیست آمده، ژنگ این فرایند درمانی را در مکزیک روی بیمار خود انجام داد چراکه در این کشور قانونی در رابطه با این مساله تعریف نشده است.

3-parentbaby

میتوکندری را می توان به بسته های انرژی تشبیه کرد که انرژی سلول های انسانی را تامین می کنند و درست مانند هسته آن حاوی DNA هستند. متاسفانه اما وجود نقص در DNA میتوکندری می تواند منجر به بروز بیماری های خطرناک و حتی مرگ نوزاد شود.

برای رفع این مساله، دانشمندان دو تخمک را که یکی مربوط به مادر است و دیگری فرد اهدا کننده استخراج کرده و سپس هسته تخمک اهدا کننده را از آن حذف میکنند و همزمان سعی می کنند که میتوکندری را دست نخورده بگذارند. آنها در ادامه هسته مربوط به تخمک مادر را در آن قرار می دهند و یاخته ای که حاصل می شود فاقد نقایص مادرزادی خواهد بود و در نتیجه انتظار می رود که نوزاد سالمی از لقاح حاصل گردد.

این تکنیک از دیدگاه بسیاری جنجالی قلمداد شده و علت هم وجود سه والد برای یک نوزاد است. اما در نظر داشته باشید که در این روش تنها 0.1 درصد از اطلاعات ژنتیکی فرد اهدا کننده به نوزاد منتقل می گردد. نکته دیگری که باید به آن اشاره شود این است پیشتر نیز نوزادانی با سه والد به دنیا آمده بودند و تفاوت این بار تکنیک جدیدی است که دانشمندان برای این منظور به خدمت گرفته اند.

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

واکسن کرونا روسیه در بدن ۱۰۰ درصد دریافت‌کنندگان آنتی‌بادی تولید کرد

واکسن کرونا روسیه که پیش از این به خاطر آزمایش‌های ناکافی مورد انتقاد قرار گرفته بود، در بدن تمام داوطلبان آنتی بادی تولید کرده است.ماه گذشته بود که پوتین از تولید نخستین واکسن کرونا توسط روسیه خبر داد. این واکسن دو مرحله‌ای بر پایه «آدنوویروس» سرماخوردگی و توسط «مرکز تحقیقات همه‌گیرشناسی و میکروبیولوژی گامالئی» تولید شده اما فقدان... ادامه مطلب

درمان احتمالی بیمار HIV بدون تزریق سلول های بنیادی

نتایج یک تحقیق نشان می دهند که یک زن آلوده به ویروس HIV احتمالا بدون دریافت سلولهای بنیادی درمان شده است. لورین ویلنبرگ ۶۶ ساله از کالیفرنیا در سال ۱۹۹۲ میلادی به این ویروس آلوده شد و دانشمندان می گویند او یکی از جمعیت ۰.۵ درصدی از بیمارانی است که سیستم ایمنی بدن شان بدون... ادامه مطلب

تایید اولین مورد ابتلای مجدد به کرونا؛ کارایی واکسن زیرسوال می‌رود؟

دانشمندان دانشگاه «هنگ کنگ» اولین مورد ابتلای مجدد به کرونا را به صورت بالینی تایید کردند که می‌تواند پیامدهایی برای اثربخشی واکسن کرونا داشته باشد.بیش از ۶ ماه از شیوع ویروس کرونا در جهان می‌گذرد و دانشمندان به تحقیقات پیرامون این بیماری ادامه می‌دهند. یکی از سوالات مهم درباره کووید-۱۹، ابتلای مجدد افراد به آن... ادامه مطلب

۹ دلیل برای اینکه به عرضه واکسن کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۱ خوش‌بین باشیم

درحالی که فصل پاییز به سرعت نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود، بسیاری این سوال برایشان پیش آمده که آیا تلاش محققان برای ساخت واکسن ویروس کووید-۱۹، بزودی به ثمر خواهد نشست یا خیر.مقاله‌ای که پیش روی شماست توسط ویلیام پتری نوشته شده. پزشک و متخصص بیماری‌های عفونی در دانشگاه ویرجینیا و کسی که به تحقیق روی... ادامه مطلب

دومین واکسن کرونا روسیه مرحله اول آزمایش‌ها را با موفقیت گذراند

واکسن «EpiVacCorona» در آزمایش‌های بالینی صورت گرفته روی تعداد محدودی از داوطلبان عوارض جانبی خاصی به همراه نداشته است.با گسترش هرچه بیشتر کرونا در نقاط مختلف جهان موسسات بسیاری روی توسعه واکسن و دارو برای این بلای مهلک تمرکز کرده‌اند و روسیه هم در این زمینه از کشورهای پیشرو است که مدتی پیش از واکسن... ادامه مطلب

ابداع روشی برای تشخیص دقیق ابتلا به دیابت با دوربین موبایل

گروهی از محققان دانشگاه کالیفرنیا روشی امیدوارکننده برای تشخیص دو نوع از دیابت از طریق دوربین موبایل‌های هوشمند امروزی طراحی کرده‌اند. این گروه خلاق ترفندی ارائه داده‌اند که به هیچ ابزار سخت افزاری به جز یک دوربین تلفن هوشمند فعال نیاز نیست و می‌تواند حتی تا هشتاد درصد در تشخیص صحیح بیماری دقت داشته باشد.انواع... ادامه مطلب

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟