شرط غیرقانونی یک اپراتور موبایل برای منع ترابردپذیری به اپراتور های مجازی

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در راستای فعال کردن اپراتور های مجازی تلفن همراه در کشور، ۲۴ موافقت اصولی دریافت پروانه ی اپراتوری مجازی را صادر کرده است. دارندگان موافقت اصولی باید برای اخذ پروانه ی فعالیت، با اپراتور های سه گانه ی موبایل مذاکره کنند و با آنها قرارداد ببندند.

این پروانه‌ ها قرار است به منظور افزایش رقابت، کیفیت و پوشش نیاز های مشتریان و ترغیب به نوآوری و ارائه ی خدمات ارزش افزوده در بازار تلفن همراه کشور صادر شوند. اصول حاکم بر پروانه‌ ی اپراتور های مجازی تلفن همراه، اسفند ماه سال ۹۳ در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به تصویب رسید و اردیبهشت ماه سال گذشته نیز از علاقمندان دریافت موافقت اصولی MVNO، دعوت به عمل آمد.

گفتنی است اپراتور مجازی تلفن همراه (Mobile Virtual Network Operator) یک اپراتور تلفنی موبایل است که عملاً از امکانات فیزیکی اپراتور های تلفن همراه موجود برای ارسال مکالمات و داده‌ ها استفاده خواهد کرد.

به بیان دیگر اپراتور مجازی تلفن همراه با بستن قرارداد با یکی از اپراتور های فعلی، خدمات مذکور را به صورت عمده خریداری کرده و سپس با نشان تجاری و برند خود اقدام به فروش خدمات تلفن همراه در بازار خرده فروشی می‌ کند.

طبق مصوبه ی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، اپراتور های تلفن همراه موظف هستند حداکثر تا سوم آبان حداقل یک قرارداد عمده فروشی با دارندگان موافقت اصولی پروانه ی اپراتور مجازی تلفن همراه و همچنین حداکثر تا سوم آذرماه، حداقل یک قرارداد دیگر را با سایر دارندگان موافقت اصولی پروانه ی MVNO منعقد کنند.

با این وجود با نزدیک شدن به موعد مقرر، ظاهراً برخی اپراتور های موبایل شروطی خاص برای همکاری با دارندگان موافقت اصولی MVNO مطرح کرده‌ اند که عملاً با مصوبات و دستور العمل‌ های قانونی از پیش تعریف شده برای این منظور مغایرت دارند.

از جمله اینکه شنیده شده یکی از اپراتور های موبایل، در بندی از پیش شرط‌ های همکاری خود به متقاضیان اپراتوری مجازی گفته است در صورت توافق همکاری، حق ترابرد مشترکان از شبکه ی اپراتور اصلی به مجازی را ندارند، در حالی که این موضوع کاملاً بر خلاف اصول حاکم بر پروانه‌ ی اپراتور های مجازی تلفن همراه است که حق ترابردپذیری را برای آنها قائل شده.

صادق عباسی شاهکوه، معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در این مورد گفته است: «این قضیه اگر به وقوع بپیوندد قطعاً غیرقانونی خواهد بود».

عباسی شاهکوه اذعان داشته است در مصوبه ی اولیه مربوط به اصول حاکم بر پروانه‌ ی اپراتور های مجازی، ۱۳ ایراد وجود داشت که نهایتاً منجر به اصلاح مصوبه شد. وی تأکید کرده است: «بر اساس اصلاحیه، اپراتور های مجازی تلفن همراه قادر به ترابرد مشترکان خواهند بود. قطعاً نظارت بر چنین رویه‌ ای بعد از راه‌ اندازی MVNOها کار ساده‌ ای خواهد بود، زیرا باید امکان ترابردپذیری در اختیار آنها باشد. در غیر این صورت به سمت برخورد جدی و قاطع با اپراتور های موبایل می‌ رویم».

مطالب مرتبط

برگزاری جلسات شورای نگهبان بر بستر شبکه امن همراه اول

با ادامه پیدا کردن قرنطینه خانگی به منظور جلوگیری از شیوع هرچه بیشتر ویروس کرونا در کشور، الگوی فعالیت بسیاری از کسب و کارها و نهادها نیز تغییر یافته و ریموت ورکینگ یا کار از راه دور در دستور کار بسیاری از سازمان های دولتی قرار گرفته است.هفته پیش همراه اول از فراهم شدن امکان... ادامه مطلب

تست موفقیت آمیز «دادگاه آنلاین» بر بستر شبکه امن همراه اول

حالا که به خاطر شیوع کووید ۱۹ دورکاری در دستور کار بسیاری از سازمان ها و نهادها قرار گرفته و در برخی موارد حتی مردم از بیم ابتلا به بیماری از مراجعه حضوری به آنها خودداری می کنند، ارائه خدمات به صورت آنلاین میتواند راهکار موثری برای پیشبرد امور و خدمت رسانی به مردم باشد.قوه... ادامه مطلب

تخریب دکل‌ها و حمله به کارکنان؛ اپراتورهای موبایل خواهان توقف کمپین ضد 5G

اپراتورهای موبایل از مخالفان شبکه 5G خواسته اند تا از حمله به کارکنان و آتش زدن دکل های مخابراتی دست بردارند و تأکید می کنند که شواهد علمی از بی ضرر بودن نسل بعد شبکه ارتباطی خبر می دهند.اخیراً تئوری توطئه بی پایه و اساسی در شبکه های اجتماعی مبنی بر مضر بودن نسل پنجم... ادامه مطلب

ادغام اپراتور Sprint در T-Mobile پس از ۲ سال نهایی شد

پس از اعلام خبر ادغام اپراتورهای اسپرینت و T-Mobile در سال 2018، در نهایت این ادغام نهایی شد تا فقط شاهد حضور سه اپراتور اصلی در ایالات متحده آمریکا باشیم. این دو اپراتور قرار است میلیارد‌ها دلار هزینه ادغام را برای توسعه یک شبکه 5G جدید صرف می‌کنند. یکی از موارد مهم برای مشتریان اپراتور جدید،... ادامه مطلب

قطع شبکه اپراتورهای موبایل در بریتانیا؛ اختلال در دورکاری میلیون‌ها شهروند

شبکه تمام اپراتورهای اصلی موبایل در بریتانیا دچار اختلال شده و سرویس دهی را با مشکل مواجه کرده است. این مساله باعث شده تا میلیون ها کارمند بریتانیایی نتوانند از منزل کار کنند.قطع سراسری شبکه های مخابراتی در بریتانیا برقراری تماس یا ارسال پیام کوتاه را برای میلیون ها شهروند غیر ممکن کرده است. شبکه... ادامه مطلب

ایرانسل برنده جایزه اصلی رقابت گروه MTN شد

استراتژی عملیاتی گروه MTN روی شش حوزه مختلف شامل بهترین تجربه مشتریان، تمرکز  و بهره وری، عملکرد تجاری، رشد در حوزه های دیتا و دیجیتال، تعلق قلبی و ذهنی و تکنولوژی تمرکز  دارد و هدفش ایجاد پایداری در کسب و کار است. برهمین اساس هر ساله رقابتی میان گروه شرکت های MTN برگزار می شود... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟