ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

سمعک Ontenna ساخت فوجیتسو، شنوایی از طریق موی سر را ممکن می سازد

مدت هاست که سمعک به عنوان ابزاری برای کمک به افراد کم شنوا استفاده می شود، وسیله ای که تکنولوژی خارق العاده ای در آن به کار نرفته، اما نمی توان گفت راهی برای ارتقایش وجود ندارد، ...

حمید مقدسی
نوشته شده توسط حمید مقدسی | ۱۴ مهر ۱۳۹۵ | ۱۹:۳۰

مدت هاست که سمعک به عنوان ابزاری برای کمک به افراد کم شنوا استفاده می شود، وسیله ای که تکنولوژی خارق العاده ای در آن به کار نرفته، اما نمی توان گفت راهی برای ارتقایش وجود ندارد، و حتی می توان انتظار داشت که طراحی بهینه تر و بی نقص تری را نیز شاهد باشیم.

علی رغم پیشرفت های متعدد در زمینه حساسیت، قابلیت ها و اندازه این وسیله، شرکت ژاپنی فوجیتسو روشی بهتر را برای آن در نظر گرفته.

در نمایشگاه CEATEC این کمپانی دستگاهی با نام Ontenna را عرضه کرد. این ابزار که شبیه سنجاق سر به نظر می رسد، کاملاً با هدف اصلی اش سازگاری دارد: این محصول به جای ارسال صدا داخل گوش، ارتعاشات صوتی را از طریق مو منتقل می نماید. در واقع به جای اینکه صدا را بشنوید، آن را احساس خواهید کرد.

fujitsu-ontenna-1

فوجیتسو می گوید این عمل، مشابه حالتی است که گربه ها با استفاده از سبیل هایشان می توانند جریان باد را حس کنند. بهره گیری از ارتعاشات برای انتقال صدا قبلاً از طریق هدفون های هدایت استخوانی به اجرا درآمده، اما چنین کاربردی به واسطه موهای سر، رویکردی جدید به شمار می رود.

این کمپانی ژاپنی می گوید آنها روش های مختلفی از جمله هدایت مستقیم از طریق پوست را نیز آزموده اند، اما اکثر روش ها برای استفاده درازمدت چنگی به دل نمی زدند. محققین فوجیتسو تعبیه سیستم مشابهی را در لباس امتحان کردند، اما ظاهراً بافت لباس باعث تضعیف ارتعاشات می شود. نهایتاً آنها به این نتیجه رسیدند که موهای بدن حساسیت بسیار بالایی دارند، و امکان حس کردن صدا را به فرد می دهند.

fujitsu-ontenna-2

این ایده بسیار جالب و کاربردی به نظر می رسد، اما سریعاً به محدودیت بزرگی بر می خوریم: حتماً باید سرتان مو داشته باشد. به عبارت دیگر استفاده از Ontenna روی سر بی مو یا موهای بسیار کوتاه، ناممکن خواهد بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • thepjt
    thepjt | ۱۴ مهر ۱۳۹۵

    اینجور که تو منبع خوندم؛ این وسیله نه برای افراد کم شنوا بلکه برای افراد ناشنوا ساخته شده و میتواند با ارتعاش موهایشان کاری کند که حسی از صداهای اطرافشان داشته باشند ...

مطالب پیشنهادی