همه چیز درباره آیفون 13
سود 1000 درصدی حراج یک تسلا رودستر دست دوم

سود 1000 درصدی حراج یک تسلا رودستر دست دوم

رودستر تسلا یک محصول مهم و بنیادین برای این کمپانی به شمار می رود، زیرا اولین اتومبیل تولید انبوه الکتریکی با باتری های لیتیوم یون بود که مجوز تردد در اتوبان را دریافت کرد.

از این اتومبیل نوظهور که با همکاری لوتوس انگلیس توسعه یافته بود، در مجموع ۲۴۵۰ دستگاه بین سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ در ۳۰ کشور جهان فروخته شد. قیمت این اتومبیل در سال ۲۰۱۰ برابر با ۱۰۹ هزار دلار تعیین شده بود که برای یک خودرو ناشناخته رقمی گزاف محسوب می شود.

تسلا رودستر در کنار لوتوس الیزه
تسلا رودستر در کنار لوتوس الیزه

اخیرا شخصی با نام کاربری Jester944 یکی از نمونه های اولیه این رودستر را در  eBay به حراج گذاشته است. آن چیزی که در این باره بسیار جلب توجه می کند، قیمت نجومی یک میلیون دلاریست که چندان منطقی به نظر نمی رسد.

Tesla Roadster 2

این شخص درباره قیمت تعیین شده گفته: "پرداخت یک میلیون دلار برای رودستر تسلا شاید کاری احمقانه باشد اما... شما قیمت نمونه های اولیه فراری را تصور کنید.

حال شما ۳۰ سال بعد را در نظر بگیرید، زمانی که اکثر خودروها الکتریکی شده اند. تمامی این خودروهای برقی ریشه در تسلای امروزی خواهند داشت."

tesla-roadster-32-prototype-listed-for-1-million-on-e-bay-could-be-worth-it_3

اگر چه حرف های این شخص ممکن است بیشتر تبلیغاتی تلقی شود، اما رودستری که برای فروش گذاشته شده نمونه سی و دوم از سی و سه پروتوتایپ تولیدیست و با کارکرد ۱۸ هزار مایل قبلا هرگز مالک دیگری نداشته است.

tesla-roadster-32-prototype-listed-for-1-million-on-e-bay-could-be-worth-it_11

در واقع سرمایه گذار و خریدار این تسلا با توصیفات فروشنده، باید ریسک عظیمی را بپذیرد تا بلکه در آینده قیمت یک میلیون دلاری این خودرو به چند میلیون دلار افزایش یابد، اما Jester944 که در سال ۲۰۱۰ این تسلا رودستر را خریداری کرده است در صورت فروش به قیمت یک میلیون دلار سودی ۱۰ برابری را به جیب می زند و برنده قطعی این معامله (حداقل در کوتاه مدت) خواهد بود.

از طرف دیگر مسلما این نمونه تنها دستگاه سالم باقی مانده از سری پیش تولید تسلا نیست و در صورت عرضه سایر نمونه ها توسط مالکان در بازار، شاهد تغییر معادلات مربوط به عرضه و تقاضا و کاهش قابل توجه قیمت ۱ میلیون دلاری درخواستی توسط Jester944 خواهیم بود.

tesla-roadster-32-prototype-listed-for-1-million-on-e-bay-could-be-worth-it_10

بر همین اساس کمی بعید به نظر می رسد که هیچ کدام از کلکسیونرهای حرفه ای و تیز بین، تمایلی به خرید این نمونه تسلا با چنین قیمت گزافی داشته باشند.

رودستر برقی تسلا دارای شارژر ۲۴۰ ولتی بوده و مجهز به سقف های هارد و سافت می باشد. با گذشت چند سال از زمان تولید و کاهش کارایی باتری، هنوز می توان مسافت ۱۴۰ مایلی را با یک بار شارژ طی کرد، این رقم در روزهای نخست برابر با ۲۴۵ مایل بود.

البته با صرف هزینه ۲۹ هزار دلار می توان باتری های جدید ۷۰ کیلووات ساعتی برای این خودرو سفارش داد که در اینصورت پیمایش مسافت ۴۰۰ مایلی میسر خواهد شد.

tesla-roadster-32-prototype-listed-for-1-million-on-e-bay-could-be-worth-it_6

تاکنون کسی برای خرید این رودستر برقی پیشقدم نشده، اما بعید نیست به زودی یک کلکسیونر ثروتمند برای خرید اتومبیل Jester944 دست به جیب شود.

نظرات ۶
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato