عربستان سعودی و سافت بنک بزرگ ترین صندوق سرمایه گذاری دنیا را ایجاد می کنند

عربستان سعودی و سافت بنک بزرگ ترین صندوق سرمایه گذاری دنیا را ایجاد می کنند

عربستان سعودی و شرکت ژاپنی سافت بنک در نظر دارند نوعی صندوق سرمایه گذاری در حوزه تکنولوژی ایجاد کنند که عاقبت به بودجه ۱۰۰ میلیارد دلاری خواهد رسید و از این طریق یکی از بزرگ ترین شرکت های سرمایه گذار خصوصی در دنیا را به نام خود ثبت نمایند.

این اقدام را می توان بخشی از طرح های تجاری گسترده ای دانست که ریاض به واسطه کاهش قابل توجه قیمت نفت کلید زده تا از این طریق درآمدهای خود را از صنایع دیگری غیر از سوخت های فسیلی تامین نماید.

اوایل امسال نیز این کشور رقمی در حدود ۳.۵ میلیارد دلار را در شرکت اوبر سرمایه گذاری کرد و از این طریق شگفتی بسیاری را بر انگیخت.

اما در مورد سافت بنک باید بگوییم که یک شرکت مخابراتی با ارزش ۶۸ میلیارد دلار است که در زمینه فناوری فعالیت و سرمایه گذاری می کند و به تازگی گام هایی را در جهت حضور در بخش های تازه برداشته است. این کمپانی چندی پیش شرکت انگلیسی طراح چیپ به نام ARM را خرید تا بزرگ ترین قرارداد خارجی ژاپن را رقم بزند.

درآمدهای نفتی عربستان سعودی رو به کاهش است

البته باید اشاره نماییم که طبق اعلام سافت بنک هم اکنون چندین سرمایه گذار بزرگ دیگر نیز در حال مذاکره هستند تا در این طرح مشارکت نمایند و امید می رود که با حضور آنها، سرمایه صد میلیارد دلاری هدف تامین گردد.

قرار شده دفتر اصلی این شرکت در لندن باشد و انتظار می رود که حدود یک پنجم کل ثروت جهانی برای سرمایه گذاری در استارتاپ ها را در اختیار داشته باشد.

گفتنی است در سال مالی منتهی به سپتامبر امسال، استارتاپ های تحت حمایت شرکت های سرمایه گذار در سرتاسر دنیا درآمدی در حدود ۷۹ میلیارد دلار داشتند و در این میان، آنها که فعالیت شان به حوزه فناوری مربوط می شد بیشترین سهم را به خود اختصاص دادند.

مدیریت این پروژه را شرکت سافت بنک و طور مشخص Hiroyuki Kuroda برعهده خواهد داشت که هم اکنون سرپرستی تیم سیاست گذاری مالی شرکت مورد بحث را در اختیار دارد و در سال ۲۰۱۴ میلادی به آن پیوست.

پشتوانه طرح

1494034_586

محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان که هم اکنون مدیریت یک رفورم اقتصادی در خاک این کشور را به دست گرفته امسال از طرح های متعددی برای سرمایه گذاری خبر داد.

وی ابراز امیدواری کرده صندوق سرمایه گذاری دولتی این کشور را که در سال ۱۹۷۱ میلادی تاسیس شد به جایگاه بهتری رسانده و سرمایه آن را از رقم ۱۶۰ میلیارد دلار به ۲ تریلیون برساند.

در ژوئن امسال این صندوق راهش را از استراتژی سنتی عربستان سعودی مبنی بر سرمایه گذاری کم خطر جدا کرد و با اختصاص بودجه به اوبر گام های تازه ای را در جهت ورود به دنیای فناوری برداشت.

نظرات ۲۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato