جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

گزارش صادرات بازی های دیجیتال ایرانی در بازار خارج از کشور

صنعت گیم جهانی بسترهای نامحدود و گسترده ای در زمینه معرفی، انتشار و عرضه بازی های ویدیویی در اختیار دارد که از بین آن به راحتی می توان به فروشگاه های پرمخاطب ویندوز استور، گوگل پلی و اپ استور، و همینطور مراسم های سالیانه و بزرگ E3 یا Gamescom اشاره کرد.

بازی های دیجیتال در سال های اخیر رشد چشم گیر و شگفت انگیزی داشته و به شدت مورد توجه علاقه مندان به گیم قرار گرفته؛ تا جایی که آمار و ارقام بین المللی نشان می دهد عناوین غیر فیزیکی بیش از 2 میلیارد مخاطب کسب کرده و درآمدی 99.6 میلیارد دلاری برای سازندگان به ارمغان آورده است.

یقیناً چنین بستری موجبات انگیزشی و سرمایه گذاری بسیاری از شرکت ها را فراهم کرده تا با ایده پردازی و خلاقیت پای به صنعت پرطرفدار بازی های ویدیویی بگذارند. به خصوص در شرایطی که تکنولوژی های پیشرفته اخیر و بستر بازی سازی پلتفرم های متن-باز (مثل اندروید) فرصتی را برای جوانان فراهم کرده تا با سنجش و شناخت ذائقه مخاطب، به تولید محتوای مناسب بپردازند.

ab9f665e11e906d683a50a47baee16debecd8a71-w600

خوشبختانه توسعه دهندگان آینده دار و خلاق ایرانی نیز از این قافله عقب نمانده و در سال های اخیر شاهد رشد بی نظیری چه در زمینه کیفیت محتوای دیجیتالی تولید شده و چه از منظر استقبال عمومی بوده ایم. اگرچه تا رسیدن به حد مطلوب و مورد انتظار ایرانیان مسیر بسیاری باقیست، اما گزارش ها به پیشرفت شگفت انگیز این صنعت اشاره می کنند.

بنیاد ملی بازی های رایانه ای ایران در حرکتی تحسین برانگیز، در سال 1394 به تاسیس مرکزی با محوریت تحقیقات بازی های دیجیتال (دایرک) دست زد که به نوبه خود در زمینه حمایت های پژوهشی، مطالعات رفتاری و تحقیقات بازار به فعالیت بپردازد. این مرکز مجموعه ای از دانش آموختگان و متخصصان مرتبط با حوزه گیم دیجیتالی را گرد هم آورده تا در راستای پیش برد اطلاعاتی، بازرگانی، روانشناسی و جامعه شناسی آن قدم بردارند.

این سازمان با ارائه گزارش های متعدد و جامعی مثل «نمای مصرف بازی های دیجیتال ایران» و «کارنامه صادرات عناوین پلتفرم های مختلف» فعالیت های مناسبی در این حوزه داشته که از دل آن می توان آمار درآمد 460 میلیارد تومانی بازی های دیجیتال ایرانی در سال 94 را به دست آورد.

IMG12170711-w600

به دنبال این رویکرد، دایرک گزارشی از «صادرات بازی های ایرانی» تا مهر ماه 1395 منتشر کرده که در عین نمایش بضاعت نسبتاً کم این صنعت، به رشد و پیشرفت چشم گیر آن در عرصه بین المللی اشاره دارد.

بازی های مورد بحث اغلب از طریق فروشگاه های عرضه دیجیتالی بازی مثل گوگل پلی، اپل استور و استیم در معرض فروش جهانی قرار گرفته و آمار و ارقام به دست آمده مستقیماً از پلتفرم های مذکور و سازندگان دریافت گردیده است.

گفتنی است به سادگی از بازی های دیجیتالی منتشر شده می توان به عنوان «محصولات صادراتی» یاد نمود که از فرآیندهای سنتی مثل اخذ کارت بازرگانی، تهیه مجوزها، صدور پیش فاکتور، حمل و نقل، بیمه، گمرک و غیره مستثنا بوده و به ساده ترین شکل ممکن در اختیار کاربران نهایی قرار گرفته است.

اطلاعات ارائه شده در گزارش دایرک در اختیار دیجیاتو گذاشته شده که در ادامه آمار دقیق و امیدوار کننده ی آن را مشاهده می کنید:

1-w600

2-w600

تاکنون 37 عنوان بازی ایرانی درآمدزا در فروشگاه های دیجیتالی خارجی انتشار یافته که در ژانر ها و پلتفرم های متفاوت و با رویکرد درآمدی مختلفی قرار می گیرد. گفتنی است 52 درصد از این بازی ها توسط ناشران ایرانی و مابقی به کمک ناشران خارجی عرضه گردیده اند.

3-w600

4-w600

ساخت و عرضه عناوین دیجیتالی ایرانی در سال 2016 رشد قابل توجهی داشته و حاکی از فراهم شدن بستر مناسب تری در بازه زمانی پسابرجام است.

5-w600

تا مهر 95 بیش از 23 فروشگاه دیجیتال خارجی بازی های درآمدزای ایرانی را به فروش گذاشته اند که مارکت های مشهور و پرمخاطب بیشترین سهم را دارند.

6-w600

به طور متوسط هر بازی ایرانی 110 هزار بار از طریق فروشگاه های مذکور دانلود شده که بیشترین سهم آن در اختیار عناوینی است که به صورت پرداخت درون برنامه ای درآمدزایی می کنند. جالب توجه است که بازی هایی که به صورت یکجا فروخته می شوند تنها 5 درصد از تعداد دانلودها را به خود اختصاص داده و مابقی نیز صرفاً از طریق تبلیغات درون بازی به کسب درآمد می پردازند.

7-w600

8-w600

هر نسخه بازی یکجا خرید ایرانی به طور میانگین 8.32 دلار قیمت گذاری شده که بیشترین سهم آن به عناوین ویندوزی و کمترین مقدار آن به بازی های اندرویدی اختصاص دارد.

9-w600

مجموع درآمد ناخالص از عرضه بازی های دیجیتالی ایرانی در فروشگاه های خارجی، تاکنون 1 میلیارد و 235 میلیون دلار بوده که تقریباً 72 درصد از سهم آن در اختیار عناوین موبایلی است. علاوه بر این حدود 93 درصد از این مقدار، توسط مدل درآمدی پرداخت درون برنامه ای کسب شده.

آمار و ارقام بالا نشان می دهد بازار بازی های موبایلی در داخل کشور از سهم بسیار خوبی برخوردار بوده و در مقابل پلتفرم پی سی خود را تا حدودی کمرنگ تر و ضعیف تر نشان داده است. اما با این وجود با در اختیار داشتن امکان بازنشر این عناوین توسط حدود 20 ناشر خارجی، فرصت بهتری برای صادرات عناوین کامپیوتری نیز در اختیار سازندگان داخلی قرار خواهد گرفت.

پیشرفت قابل توجه فروش و صادرات محتوای دیجیتالی در سال جاری نسبت به سال قبل، نویدبخش رشد خلاقیت و ایده پردازی مناسب سازندگان ایرانی بوده که شایسته است مورد توجه بیشتری قرار بگیرد.

مطالب مرتبط

نسخه پی سی Metro Exodus با کاهش قیمت در انحصار فروشگاه اپیک گیمز قرار گرفت

به نظر می‌رسد اپیک گیمز برنامه‌ای جدی برای پیدا کردن سهمی از بازار بازی‌های پی سی دارد. در جدیدترین اقدام این کمپانی، بازی مورد انتظار Metro Exodus که نسخه پی سی آن پیش از این تنها روی پلتفرم استیم قابل خرید بود، از این به بعد تنها روی فروشگاه اپیک گیمز عرضه خواهد شد. کمپانی دیپ... ادامه مطلب

حفره امنیتی استیم، اطلاعات میلیون ها کاربر را در معرض خطر قرار داد

در آخر هفته ی گذشته، باگ به وجود آمده در سیستم بازیابی رمز فراموش شده ی اکانت های استیم، سبب شد تا بسیاری از اطلاعات مربوط به حساب های کاربری، توسط کاربران معمولی ربوده شود. طبق گفته های والو در مصاحبه با وبسایت کوتاکو، دلیل به وجود آمدن بسیاری از این هک ها، تنها باگی است که در سیستم ورود... ادامه مطلب

برگزاری اختتامیه ششمین جشنواره بازی های رایانه ای تهران به تعویق افتاد

کار ششمین جشنواره بازی های رایانه ای تهران با برگزاری رویدادی خصوصی در پانزدهم آذر ماه آغاز شد و فرصتی یک ماهه در اختیار علاقه مندان قرار گرفت تا آثار خود را برای کارشناسان و داوران ارسال کنند. در حالی که استقبال بی نظیر استودیوها و بازی سازان داخلی از این جشنواره، ثبت رکورد 205 اثر ارسالی را... ادامه مطلب

شرکت‌های دانش‌ بنیان برای حضور در نمایشگاه TGC حمایت می‌شوند

بنابر اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت های دانش بنیان برای حضور در نخستین نمایشگاه بین المللی تجاری صنعت بازی های رایانه ای ایران (که با نام اختصاری TGC شناخته می شود) مورد حمایت قرار خواهند گرفت. با توجه به آیین نامه حمایت از شرکت های دانش بنیان در حوزه صادرات که توسط معاونت... ادامه مطلب

به زودی امکان استریم زنده بازی های اندروید در یوتوب فراهم می گردد

یوتوب اعلام کرده که به زودی، امکان استریم زنده ویدئو را برای تمامی کاربران موبایل های اندرویدی فراهم می کند. هنوز تاریخ مشخصی برای این بروزرسانی اعلام نشده، اما یوتوب اعلام کرده که «به زودی» این بروزرسانی به همراه نسخه ژاپنی اپلیکیشن YouTube Gaming در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت. در نخستین روز از برگزاری نمایشگاه... ادامه مطلب

استیم لینک می تواند بازی ها را با کیفیت 1080p و 60 فریم بر ثانیه استریم روی تلویزیون استریم کند

استیم ماشین ها بالاخره از راه رسیدند و کاربران حالا با کنترلرهای جدید و قطعه ای متفاوت به نام Steam Link روبرو شده اند. این دستگاه که هم ابعاد یک هارد اکسترنال است، وظیفه استریم بازی از روی کامپیوتر شما به تلویزیون و یا هر نمایشگر دیگری را در خانه تان به عهده دارد. بسیاری ترجیح... ادامه مطلب

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x