گزارش صادرات بازی های دیجیتال ایرانی در بازار خارج از کشور

صنعت گیم جهانی بسترهای نامحدود و گسترده ای در زمینه معرفی، انتشار و عرضه بازی های ویدیویی در اختیار دارد که از بین آن به راحتی می توان به فروشگاه های پرمخاطب ویندوز استور، گوگل پلی و اپ استور، و همینطور مراسم های سالیانه و بزرگ E3 یا Gamescom اشاره کرد.

بازی های دیجیتال در سال های اخیر رشد چشم گیر و شگفت انگیزی داشته و به شدت مورد توجه علاقه مندان به گیم قرار گرفته؛ تا جایی که آمار و ارقام بین المللی نشان می دهد عناوین غیر فیزیکی بیش از 2 میلیارد مخاطب کسب کرده و درآمدی 99.6 میلیارد دلاری برای سازندگان به ارمغان آورده است.

یقیناً چنین بستری موجبات انگیزشی و سرمایه گذاری بسیاری از شرکت ها را فراهم کرده تا با ایده پردازی و خلاقیت پای به صنعت پرطرفدار بازی های ویدیویی بگذارند. به خصوص در شرایطی که تکنولوژی های پیشرفته اخیر و بستر بازی سازی پلتفرم های متن-باز (مثل اندروید) فرصتی را برای جوانان فراهم کرده تا با سنجش و شناخت ذائقه مخاطب، به تولید محتوای مناسب بپردازند.

ab9f665e11e906d683a50a47baee16debecd8a71-w600

خوشبختانه توسعه دهندگان آینده دار و خلاق ایرانی نیز از این قافله عقب نمانده و در سال های اخیر شاهد رشد بی نظیری چه در زمینه کیفیت محتوای دیجیتالی تولید شده و چه از منظر استقبال عمومی بوده ایم. اگرچه تا رسیدن به حد مطلوب و مورد انتظار ایرانیان مسیر بسیاری باقیست، اما گزارش ها به پیشرفت شگفت انگیز این صنعت اشاره می کنند.

بنیاد ملی بازی های رایانه ای ایران در حرکتی تحسین برانگیز، در سال 1394 به تاسیس مرکزی با محوریت تحقیقات بازی های دیجیتال (دایرک) دست زد که به نوبه خود در زمینه حمایت های پژوهشی، مطالعات رفتاری و تحقیقات بازار به فعالیت بپردازد. این مرکز مجموعه ای از دانش آموختگان و متخصصان مرتبط با حوزه گیم دیجیتالی را گرد هم آورده تا در راستای پیش برد اطلاعاتی، بازرگانی، روانشناسی و جامعه شناسی آن قدم بردارند.

این سازمان با ارائه گزارش های متعدد و جامعی مثل «نمای مصرف بازی های دیجیتال ایران» و «کارنامه صادرات عناوین پلتفرم های مختلف» فعالیت های مناسبی در این حوزه داشته که از دل آن می توان آمار درآمد 460 میلیارد تومانی بازی های دیجیتال ایرانی در سال 94 را به دست آورد.

IMG12170711-w600

به دنبال این رویکرد، دایرک گزارشی از «صادرات بازی های ایرانی» تا مهر ماه 1395 منتشر کرده که در عین نمایش بضاعت نسبتاً کم این صنعت، به رشد و پیشرفت چشم گیر آن در عرصه بین المللی اشاره دارد.

بازی های مورد بحث اغلب از طریق فروشگاه های عرضه دیجیتالی بازی مثل گوگل پلی، اپل استور و استیم در معرض فروش جهانی قرار گرفته و آمار و ارقام به دست آمده مستقیماً از پلتفرم های مذکور و سازندگان دریافت گردیده است.

گفتنی است به سادگی از بازی های دیجیتالی منتشر شده می توان به عنوان «محصولات صادراتی» یاد نمود که از فرآیندهای سنتی مثل اخذ کارت بازرگانی، تهیه مجوزها، صدور پیش فاکتور، حمل و نقل، بیمه، گمرک و غیره مستثنا بوده و به ساده ترین شکل ممکن در اختیار کاربران نهایی قرار گرفته است.

اطلاعات ارائه شده در گزارش دایرک در اختیار دیجیاتو گذاشته شده که در ادامه آمار دقیق و امیدوار کننده ی آن را مشاهده می کنید:

1-w600

2-w600

تاکنون 37 عنوان بازی ایرانی درآمدزا در فروشگاه های دیجیتالی خارجی انتشار یافته که در ژانر ها و پلتفرم های متفاوت و با رویکرد درآمدی مختلفی قرار می گیرد. گفتنی است 52 درصد از این بازی ها توسط ناشران ایرانی و مابقی به کمک ناشران خارجی عرضه گردیده اند.

3-w600

4-w600

ساخت و عرضه عناوین دیجیتالی ایرانی در سال 2016 رشد قابل توجهی داشته و حاکی از فراهم شدن بستر مناسب تری در بازه زمانی پسابرجام است.

5-w600

تا مهر 95 بیش از 23 فروشگاه دیجیتال خارجی بازی های درآمدزای ایرانی را به فروش گذاشته اند که مارکت های مشهور و پرمخاطب بیشترین سهم را دارند.

6-w600

به طور متوسط هر بازی ایرانی 110 هزار بار از طریق فروشگاه های مذکور دانلود شده که بیشترین سهم آن در اختیار عناوینی است که به صورت پرداخت درون برنامه ای درآمدزایی می کنند. جالب توجه است که بازی هایی که به صورت یکجا فروخته می شوند تنها 5 درصد از تعداد دانلودها را به خود اختصاص داده و مابقی نیز صرفاً از طریق تبلیغات درون بازی به کسب درآمد می پردازند.

7-w600

8-w600

هر نسخه بازی یکجا خرید ایرانی به طور میانگین 8.32 دلار قیمت گذاری شده که بیشترین سهم آن به عناوین ویندوزی و کمترین مقدار آن به بازی های اندرویدی اختصاص دارد.

9-w600

مجموع درآمد ناخالص از عرضه بازی های دیجیتالی ایرانی در فروشگاه های خارجی، تاکنون 1 میلیارد و 235 میلیون دلار بوده که تقریباً 72 درصد از سهم آن در اختیار عناوین موبایلی است. علاوه بر این حدود 93 درصد از این مقدار، توسط مدل درآمدی پرداخت درون برنامه ای کسب شده.

آمار و ارقام بالا نشان می دهد بازار بازی های موبایلی در داخل کشور از سهم بسیار خوبی برخوردار بوده و در مقابل پلتفرم پی سی خود را تا حدودی کمرنگ تر و ضعیف تر نشان داده است. اما با این وجود با در اختیار داشتن امکان بازنشر این عناوین توسط حدود 20 ناشر خارجی، فرصت بهتری برای صادرات عناوین کامپیوتری نیز در اختیار سازندگان داخلی قرار خواهد گرفت.

پیشرفت قابل توجه فروش و صادرات محتوای دیجیتالی در سال جاری نسبت به سال قبل، نویدبخش رشد خلاقیت و ایده پردازی مناسب سازندگان ایرانی بوده که شایسته است مورد توجه بیشتری قرار بگیرد.

تور کیش

مطالب مرتبط

ویجیاتو: اگر گوگل استیدیا موفق شود چه به سر پی‌سی گیمینگ می‌آید؟

اگر پردازش ابری مثل سرویس گوگل استیدیا به استانداردی تازه تبدیل شود، چه معنایی برای پی‌سی گیمینگ خواهد داشت؟ در این مقاله به بررسی اتفاقاتی می‌پردازیم که وقوع‌شان چندان دور از ذهن به نظر نمی‌رسد. البته که در تمامی موارد،‌ فرض بر این بوده که با انقلابی تمام عیار از سوی سرویس‌های استریم بازی روبرو... ادامه مطلب

طراحی بازی ترسناک در محیط Paint توسط دندانپزشک لهستانی

دندانپزشکی لهستانی با استفاده از ابزارهای ابتدایی مایکروسافت پِینت یک بازی ترسناک و مهیج طراحی کرده است.این بازی که World of Horror (جهان ترس) نام دارد، توسط دکتر Pawel Kozminski طراحی شده و شامل پنج داستان کوتاه است که در یک دهکده ساحلی ژاپنی جریان دارند. پخش دائمی موزیکی ۸ بیتی کمی روی اعصاب است اما تطابق خوبی... ادامه مطلب

بازی World of Goo را به صورت رایگان از فروشگاه اپیک دریافت کنید

مدتی قبل، مهلت دریافت رایگان بازی Transistor از فروشگاه اپیک به اتمام رسید و همان طور که انتظار می‌رفت، عنوان جدیدی جایگزین آن شد. علاقه مندان، از این پس می‌توانند با مراجعه به فروشگاه اپیک بازی World of Goo را بدون پرداخت هیچ گونه هزینه‌ای دریافت کنند.بازی World of Goo که در سبک معمایی ساخته شده است، در... ادامه مطلب

بازی تحسین شده Gone Home را به صورت رایگان دریافت کنید

در شرایطی که رقابت شدیدی میان اپیک و استیم به وجود آمده و هر یک سعی می‌کنند تا کاربران بیشتری را به سمت خود جذب کنند، فروشگاه هامبل باندل نیز تلاش کرده تا از قافله عقب نماند. به همین منظور، بازی Gone Home برای مدت محدودی در این فروشگاه رایگان شد.فروشگاه هامبل باندل اخیراً از یک... ادامه مطلب

نمایشگاه گیم تهران پس از ۵ سال احیا خواهد شد [بروزرسانی: تایید شد]

اصل خبر: نمایشگاه گیم تهران احتمالا پس از ۵ سال غیبت امسال به صورت عمومی برگزار خواهد شد و گیمرها نیز قادر خواهند بود در نمایشگاه حضور پیدا کنند.براساس گزارش‌هایی که منابع قابل اعتماد دیجیاتو در اختیار قرار داده‌اند، گویا نمایشگاه گیم تهران قرار است با محوریت حضور خانواده‌ها و گیمرها در ابعاد گسترده برگزار... ادامه مطلب

ریزر از نخستین موس و کیبورد مخصوص ایکس باکس وان رونمایی کرد

کمپانی ریزر با رونمایی از نخستین موس و کیبورد مخصوص ایکس باکس وان با نام Razer Turret، شرایط بازی های کراس پلتفرم (بین کنسول و کامپیوتر) را عادلانه تر کرد.تقریباً همه گیمرها معترفند که در بازی های شوتر، رقابت موس و کیبورد با گیمپد عادلانه نیست و کسی که از موس و کیبورد استفاده می... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟