تولید آئودی R8 الکتریکی بعد از تنها دو سال متوقف شد؛ درس تسلا به ارباب حلقه ها

تولید آئودی R8 الکتریکی بعد از تنها دو سال متوقف شد؛ درس تسلا به ارباب حلقه ها

کوپه موتور وسط R8 یکی از سریع ترین ساخته های آئودی است که بصورت انحصاری توسط بخش کواترو (متخصص در زمینه پرفورمنس) این شرکت آلمانی طراحی و توسعه یافته و از سال ۲۰۰۶ وارد خیابان ها شده است.

2017-audi-r8-v10-drive-15

این اتومبیل پرطرفدار که بر روی پلت فرم لامبورگینی گالاردو شکل گرفته، در طول دو نسل خود به پیشرانه های مختلف مجهز شده و از عملکرد بسیار خوبی برخوردار بوده است.

Audi R8 V10 Plus Vs GT Supercar Battle Of The Generations (1) Audi R8 V10 Plus Vs GT Supercar Battle Of The Generations (2)

در سال ۲۰۱۱ و در نمایشگاه فرانکفورت آئودی نمونه اولیه از R8 با پیشرانه کاملا الکتریکی را معرفی کرد. بعد از گذشت ۴ سال، سرانجام نمونه تولیدی در نمایشگاه ژنو ۲۰۱۵ رونمایی شد.

audi-discontinues-r8-e-tron-after-less-than-100-sold-because-tesla-112109_1

این نسخه که R8 e-tron نامگذاری شده بود، با دو موتور الکتریکی ۴۶۲ اسب بخار قدرت و ۹۱۹ نیوتن متر گشتاور را در اختیار مالک ثروتمند خود می گذاشت.

با این مشخصات، شتاب صفر تا صد R8 برقی ۳.۹ ثانیه بود؛ اگر چه این رقم برای یک اتومبیل با موتور درون سوز مناسب ارزیابی می شود، اما برای خودرویی برقی آن هم در لباس R8 چندان قابل قبول نیست.

در واقع تسلا با مدل S اثبات کرد یک خودروی برقی می تواند شتابی بسیار شگفت انگیز داشته (زیر سه ثانیه) باشد و از این حیث آئودی در سایه محصول خانوادگی تسلا قرار گرفت.

audi-discontinues-r8-e-tron-after-less-than-100-sold-because-tesla_12

آئودی R8 e-tron در زمینه حداکثر سرعت هم حرفی برای گفتن نداشت، زیرا ۲۰۱ کیلومتر در ساعت رقمی است که بسیاری از اتومبیل های معمولی هم قادر به عبور از آن هستند. با این حال البته امکان پیمایش ۴۵۰ کیلومتر مسافت با یک بار شارژ از نقاط قوت R8 برقی بود.

audi-discontinues-r8-e-tron-after-less-than-100-sold-because-tesla_10

مساله عجیب درباره این اسپورت برقی، قیمت گذاری بسیار غیر منطقی آن بود. کمتر کسی حاضر می شد یک میلیون یورو (۱.۱ میلیون دلار) برای اتومبیلی با این مشخصات پرداخت کند.

audi-discontinues-r8-e-tron-after-less-than-100-sold-because-tesla_2

جالب این که از سال گذشته تاکنون کمتر از ۱۰۰ دستگاه از R8 e-tron فروخته شده که آماری اسفناک برای آئودی به شمار می رود. به همین دلیل این کمپانی آلمانی تصمیم به خداحافظی با محصول شکست خورده خود گرفته و تولید آن را متوقف کرده است.

audi-discontinues-r8-e-tron-after-less-than-100-sold-because-tesla_4audi-discontinues-r8-e-tron-after-less-than-100-sold-because-tesla_1

آئودی R8 e-tron نه مثل تسلا مدل S کارایی و عملکرد فنی بالایی از خود نشان داد و نه مثل i8 طراحی متفاوت و گیرایی داشت، قیمت نجومی هم که اصلا قابل توجیه نبود. شاید این اتفاق درس های زیادی به ارباب حلقه ها آموخته باشد.

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato