گزارش مالی سه ماهه دوم سونی از کاهش 86 درصدی سود خبر می دهد

گزارش مالی سه ماهه دوم سونی از کاهش 86 درصدی سود خبر می دهد

سونی امروز در جریان گزارش مالی سه ماهه دوم سال مالی، از کاهش سود عملیاتی و سود خالص خبر داد و دلیل آن را زیان ناشی از فروش کسب و کار باتری و همچنین افزایش ارزش ین عنوان کرد.

در سه ماهه دوم سال مالی که در ماه سپتامبر به پایان رسیده، این کمپانی ژاپنی به سود عملیاتی ۴۳۶ میلیون دلار (۴۵.۷ میلیارد ین) دست یافته که نسبت به رقم ۸۸ میلیارد ینی سال گذشته، کاهش چشمگیری را نشان می دهد. همچنین سود خالص آنها در بین ماه های جولای تا سپتامبر به ۴.۸ میلیارد ین رسیده، در حالی که این رقم برای مدت مشابه سال قبل برابر با ۳۳.۶ میلیارد ین بود.

سونی می گوید دلیل این بیلان ضعیف، ثبت ۳۳ میلیارد ین زیان به خاطر فروش کسب و کار باتری بوده. آنها در سه ماهه دوم سال مالی کنونی رقم ۳۲.۸ میلیارد ین را تحت سرفصل زیاندهی ثبت نمودند.

همچنین پیش تر خواندید که غول تکنولوژی ژاپنی پیش بینی درآمد خود را برای سال مالی جاری که در انتهای مارس به پایان می رسد، کاهش داده و می گوید سود خالص آنها از رقم پیش بینی شده ۸۰ میلیارد ین، نهایتاً به ۶۰ میلیارد ین خواهد رسید، ضمن اینکه چشم انداز سود عملیاتی آنها نیز در همین بازه از ۳۰۰ میلیارد به ۲۷۰ میلیارد ین کاهش یافته.

این تغییر نیز به خاطر تصمیم به فروش واحد تولید باتری به کمپانی موراتا به مبلغ ۱۷.۵ میلیارد ین رخ داده، قراردادی که انتظار می رود تا ماه آوریل نهایی گردد.

سونی همچنین اظهار داشت نتایج ضعیف آنها تا حدی به خاطر افت فروش اسمارت فون در کنار کاهش سود حاصل از فروش حسگرهای تصویر به خاطر افزایش ارزش ین در مقایسه با دیگر واحدهای پولی بین المللی به دست آمده. این حسگرها که بخشی از دوربین اسمارت فون ها را تشکیل می دهند، عمدتاً در ژاپن تولید شده اما در کشورهای دیگر به کار گرفته می شوند.

گفتنیست ارزش واحد پول رسمی ژاپن از ۱۲۰ ین به ازای هر دلار آمریکا در اوایل ژانویه، در حال حاضر به ۱۰۴.۹ ین به ازای هر دلار آمریکا افزایش یافته. همچنین واحد حسگرهای دوربین در سه ماهه دوم سال مالی جاری به ۴.۲ میلیارد ین زیان عملیاتی دچار گشته.

سونی اعلام کرد آسیب دیدن کارخانه واقع در کوماموتو در شمال ژاپن به خاطر زلزله ماه آوریل نیز نقش قابل توجهی در حصول این نتایج ضعیف داشته، واقعه ای که تاکنون نزدیک به حدود ۴۸ میلیارد ین به سونی ضرر وارد آورده.

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato