امشب و فردا شب کره ماه در نزدیک ترین فاصله از زمین در 68 سال گذشته قرار می گیرد

امشب و فردا شب کره ماه در نزدیک ترین فاصله از زمین در 68 سال گذشته قرار می گیرد

همانطور که احتمالاً می دانید، مدار کره ی ماه به دور زمین، به صورت بیضی شکل است و قمر اختصاصی ما، هر چهار هفته (۲۷ روز و ۷ ساعت) یک بار، در نزدیکترین فاصله خود از سطح زمین قرار می گیرد.

به صورت عادی در یک دور چرخش، ماه در نزدیکترین فاصله در ۳۵۶۵۰۰ کیلومتری از مرکز کره زمین قرار می گیرد و در دورترین حالت به فاصله ۴۰۶۷۰۰ کیلومتری می رسد.

اما این رویداد طبیعی یک حالت خاص داشته که هر چند یا چند ده سال یک بار رخ می دهد و از آن با عنوان «بدر کامل» یا «ابرماه» (SuperMoon) یاد می کنند.

supermoon-iran

به گزارش وب سایت Space، امشب (۲۳ آبان) و فردا شب (۲۴ آبان)، قمر نورانی ما در نزدیک ترین فاصله خود از زمین در طی ۶۸ سال گذشته قرار گرفته و پدیده ابرماه را بعد از مدت زیادی رقم می زند.

گفته می شود امشب ماه در فاصله ۳۵۴۴۳۸ کیلومتری زمین (حدود ۲۰۰۰ کیلومتر نزدیک تر از نزدیکترین حالت عادی) قرار گرفته و بنابر اعتقاد ناسا، ۱۴ درصد بزرگتر و حدود ۳۰ درصد نورانی تر از حالت معمول ماه کامل دیده می شود.

پیش بینی می شود این اتفاق تا تاریخ ۴ آذر سال ۱۴۱۴ شمسی دوباره رخ نخواهد داد. پس اگر گرفتار غبار و آلودگی هوای شهرهای بزرگ کشور مثل تهران نیستید، سری به بالا برده و ماه درشت و نورانی امشب و فردا شب را تماشا کنید.

نظرات ۹
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato