دیوان عالی آمریکا در پرونده شکایت اپل به نفع سامسونگ رأی صادر کرد

دیوان عالی آمریکا در پرونده شکایت اپل به نفع سامسونگ رأی صادر کرد

دیوان عالی آمریکا در پرونده شکایت اپل به نفع سامسونگ رأی صادر کرد

دیوان عالی ایالات متحده در آخرین حکم خود اعلام کرد نقض پتنت های طراحی اپل توسط سامسونگ، فقط شامل برخی قطعات خاص است و به کل محصول مربوط نمی شود. این حکم می تواند جریمه کمپانی کره ای را تا حد قابل توجهی کاهش دهد، که خبر خوبی برای این شرکت در وضعیت نه چندان مساعد کنونی محسوب می گردد.

همان طور که می دانید سامسونگ به علت تقلید از طراحی آیفون برای ساخت موبایل هایش و نقض پتنت به پرداخت ۵۴۸ میلیون دلار جریمه محکوم شده بود، که این مبلغ در واقع نیمی از جریمه اولیه به مبلغ ۱ میلیارد دلار محسوب می شود.

با این حال طی درخواست استیناف اخیر، قضات به این نتیجه رسیدند که نقض پتنت فقط برخی از اجزای تلفن همراه از جمله طراحی یا ظاهر آن را در بر می گیرد و به کل دستگاه مربوط نمی شود، بنابراین هیئت قضات به صورت متفق القول به نفع سامسونگ رأی دادند.

قاضی ارشد «جان رابرتز» در همین رابطه اظهار داشت سامسونگ تمام سخت افزار موبایل را کپی نکرده است، و بنابراین نباید به خاطر منافع کل حاصل از فروش موبایل جریمه شود.

البته پرونده هنوز مختومه نشده. در ادامه این رأی به دادگاه های پایین رتبه اعلام می شود تا آنها مبلغ جریمه جدیدی را برای سامسونگ محاسبه و تعیین نمایند، و این عمل به هیچ وجه ساده نخواهد بود.

قاضی «سوتومایر» در این باره می گوید «ماده قانونی تولید» به قدری گسترده است که هم محصول نهایی فروخته شده به مشتری عمومی را در بر می گیرد و هم قطعاتی که به صورت جداگانه تولید و عرضه می گردند را شامل می شود.

به هر حال باید دید این نبرد بی پایان بین دو رقیب دیرینه یعنی سامسونگ و اپل به کجا ختم می گردد، زیرا طی ۱۲۰ سال گذشته، این نخستین بار است که پرونده مربوط به نقض پتنت به دیوان عالی ایالات متحده می رسد.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل