ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ویجیاتو - بازی

راهنمای استراتژی های موثر در لیگ آو لجندز؛ Twitch The Plague Rat

بازی های ویدیویی به مرور زمان، بیشتر و بیشتر به صحنه رقابتی وارد می شوند، عناوینی که روزی تنها به عنوان یک سرگرمی به آن ها نگاه می شد، امروزه به عنوان ورزش های الکترونیکی ...

پوریا دانشور
نوشته شده توسط پوریا دانشور | ۱۹ آذر ۱۳۹۵ | ۱۹:۰۰

بازی های ویدیویی به مرور زمان، بیشتر و بیشتر به صحنه رقابتی وارد می شوند، عناوینی که روزی تنها به عنوان یک سرگرمی به آن ها نگاه می شد، امروزه به عنوان ورزش های الکترونیکی شناخته می شوند. سردمدار عناوین رقابتی هم بازی های سبک MOBA هستند، بازی هایی با گیم پلی عمیق و تکیه زیاد بر کار تیمی، هر ساله بازیکنان و تیم های زیادی را برای رقابت فرا می خوانند.

با وجود مسابقات با شکوه این عناوین، هنوز هم موبا بستری است که بازیکنان غیر حرفه ای هم می توانند از آن لذت ببرند. مخاطبین اصلی این سبک بازیکنانی هستند که خارج از مسابقات حرفه ای و بیشتر به منظور سرگرمی و گاهی به چالش کشیدن مهارت های شان این بازی ها را تجربه می کنند.

لیگ آو لجندز محبوب ترین عنوان موبا است که میلیون ها بازیکن در سرتاسر جهان دارد. پیشتر به منظور آشنا سازی پلیرها با عناوین موبا و لیگ او لجندز، مکانیزم های ابتدایی این عنوان را در یک سری از مقالات توضیح دادیم. حال به سراغ راهنمایی هایی عمیق تر خواهیم رفت و از این پس هر هفته، یکی از هیرو های لیگ آو لجندر را معرفی کرده و نحوه بازی با او را آموزش خواهیم داد.

Twitch, The Plague Rat

twitch_splash_3-w600

 • سلامتی: 525 واحد در لول یک، 1902 واحد در لول هجده
 • بازیبابی سلامتی: 6 واحد در هر پنج ثانیه در لول یک، 16.2 واحد واحد در هر پنج ثانیه در لول هجده
 • مانا: 287 واحد در لول یک، 967 واحد در لول هجده
 • بازیبابی مانا: 7.25 واحد در هر پنج ثانیه در لول یک، 14.9 واحد واحد در هر پنج ثانیه در لول هجده
 • مقاومت در برابر آسیب فیزیکی: بر حسب لول، بین 23 الی 74
 • مقاومت در برابر آسیب جادویی: 30
 • قدرت آسیب رسانی ضربات عادی: 55.5 واحد در آغاز بازی، 96.4 واحد در لول هجده
 • سرعت ضربه زنی: 0.679
 • سرعت حرکت: 330 واحد در هر ثانیه

درباره توییچ

توییچ چمپیونی است دور برد که در لین پایین بازی می کند و در اواخر بازی وظیفه کری کردن تیمش را بر عهده دارد. کری کردن به معنی هدایت تیم به سمت پیروزی است. از Hن جایی که این هیرو ها در اواخر بازی به شدت قدرتمند اند، این وظیفه خطیر بر دوش آن ها قرار دارد.

البته توییچ یکی از کری های عجیب و غریب بازی است و با دیگر هیرو های هم کلاسش کاملا متفاوت است. در واقع شیوه بازی کردن با توییچ، تا حدی به هیرو های اساسین شبیه می ماند. دلیل این امر قابلیت های منحصر به فردی است که او در اختیار دارد. به همین منوال، نحوه مقابله با او هم با دیگر هیرو های کری متفاوت است.

در حال حاضر، توییچ یکی از قدرتمند ترین کری های بازی است. گرچه در ابتدای بازی ضعیف و آسیب پذیر است، اما دراواسط بازی به مرور بر قدرتش افزوده می شود و در انتهای بازی به یک هیولا تبدیل می شود. مهم ترین نکته ای که باید هنگام بازی کردن با توییچ در نظر داشته باشید، جایگری است که در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

نقاظ قوت

همان طور که اشاره کردیم، توییچ به نوعی یک اساسین هم هست. همین موضوع باعث می شود که وی بتواند حریفانش را غافل گیر کند. مقابله با توییچ نسبت به سایر هیرو های کری بسیار سخت است. وی در اواسط و اواخر بازی قدرت آسیب رسانی بسیار بالایی دارد و اگر به خوبی به کار گرفته شود، تیمش را به پیروزی خواهد رساند. قابلیت های وی اجازه فرار از موقعیت های خطرناک را برای او ممکن می سازند. از طرفی هم موجب می شوند که وی در مبارزات تک به تک با حریفش برتری بیابد.

 • همانند یک اساسین، توییچ می تواند حریفانش را غافل گیر کند، ناگها به آن ها حمله کند به همین ترتیب آغازگر یه نبرد تیمی باشد. در واقع مانند سایر هیرو های کری، توییچ یک هیرو ثابت و بی تحرک نیست. مدام باید جایگری خود را تغییر دهد و از زوایای متخلف به حریفاش حمله کند.
 • خوشبختانه توییچ به لطف قابلیت هایش قادر است به خوبی از موقعیت های خطرناک پیش روی خود فرار کند و یا حداقل آسیب وارده را به کمترین میزان برساند. امکان فرار یک ویژگی بسیار خوب برای هیرو های کری تلقی می گردد. زیرا که این ها باید همواره خود را برای هر نبرد تیمی زنده نگه دارند.
 • توییچ قادر است به لطف آلتیمیت و آیتم هایش در نبرد های تیمی، به چندین تن از هیرو های حریف به صورت همزمان آسیب بسیار سنگینی را وارد کند. مشخصا این ویژگی وی باعث می شود که تیمش در نبرد های تیمی بر حریف برتری خوبی بیابد و کار خودش و هم تیمی هایش در رسیدن به پیروزی ساده تر شود.
 • در نبرد های تک به تک هم توییچ می تواند به لطف قابلیت هایش به خوبی بر حریفش برتری یابد. البته در اوایل بازی این برتری به راحتی حاصل نمی شود. اما در اواخر بازی، اوضاع کاملا متفاوت خواهد شد. قابلیت های توییچ باعث شده اند که قدرت آسیب رسانی وی در واحد ثانیه بسیار بالا باشد.

نقاط ضعف

مشکل توییچ این است که بازی کردن با او می تواند بسیار دشوار باشد. در واقع دقیقا به همان علت که توییچ شبیه به یک اساسین می ماند، جاگیری با وی اهمیت ویژه ای دارد. یک اشتباه کوچک کافی است تا توییچ به دردسر بیافتد. وی در ابتدای بازی بسیار ضعیف است و در اواخر بازی هم گرچه بسیار قدرتمند می شود، اما اگر تیم حریف برو تمرکز کند به راحتی از پای در خواهد آمد، زیرا که وی چمپیون بسیار کم جانی است.

 • جاگیری به معنی نحوه قرار گرفتن شما نسبت به هم تیمی ها و حریفان تان در لین و تیم فایت است. جاگیری به صورت کلی از مکانیزم های بسیار مهم در لیگ او لجنز است. اما برای برخی از هیرو ها، این مکانیزم اهمیت بیشتری دارد. توییچ هم از جمله همین هیرو ها است. جایگری با این هیرو می تواند بسیار سخت باشد، زیرا که با پیش آمدن کوچک ترین اشتباهی، سخت تنبیه می شود.
 • توییچ در فاز لینینگ قدرت کمی دارد. نه ضرباتش آن قدر قوی اند و نه قابلیت هایش. وی اگر در همان ابتدای بازی از کری تیم مقابل عقب بیافتد.، در ادامه هم کارش بسیار سخت می شود. در کل کار توییچ در ابتدای بازی بسیار سخت است، زیرا که وی باید از همان ابتدا مقدمات لازم را برای قدرتمند شدن در ادامه بازی فراهم کند که تحقق چنین چیزی اصلا آسان نیست.
 • توییچ مانند دیگر کری ها کم جان است. درست است که می تواند به لطف قابلیت هایش از شرایط سخت فرار کند، اما باز هم اگر حریف تصمیم به تمرکز بر وی بگیرد، وی خیلی سریع از روند بازی حذف می شود. برای حل این مشکل، بازیکن باز هم باید بر روی جایگری خود تمرین کند.

قابلیت ها

twitch-deadly-venom-w600

Deadly Venom: ضربات عادی توییچ این پسیو را روی هدف وی اعمال می کنند. این پسیو می تواند تا حداکثر 6 بار روی هر واحدی اعمال شود. به ازای هر بار فعال شدن این پسیو، حریف در هر ثانیه، تا 6 ثانیه بعدی مقداری آسیب خالص دریافت می کند. هر بار که توییچ ضربه دیگری به این واحد وارد کند، قدرت آسیب رسانی این پسیو زیاد تر می شود و تایمر آن هم از نو تنظیم می شود.

قدرت آسیب رسانی این قابلیت به ازای هر ضربه عادی توییچ، 6 واحد در لول 1، 12 واحد در لول 5، 18 واحد در لول 9، 24 واحد در لول 13 و 30 واحد در لول 17 است.  برای مثال فرض کنید که توییچ لول 1 به مینیونی ضربه ای بزند. آن مینیون در هر ثانیه 6 واحد آسیب دریافت خواهد کرد. اگر توییچ ضربه دیگری به او بزند، آسیب وارد بر او به 12 واحد در هر ثانیه افزایش خواهد یافت. از آن جایی که این پسیو می تواند تا حداکثر 6 بار اعمال شود، برای مثال حداکثر قدرت آسیب رسانی آن در لول یک 36 واحد در هر ثانیه است

screen13-w600

 • قابلیت پسیو توییچ به مرور به حریفانی که وی پیش تر به آن ها ضربه زده آسیب وارد می کند. به موجب این پسیو، توییچ می تواند حتی پس از پایان درگیری ها هم به حریفانش آسیب بزند! لازم به ذکر است که این آسیب از نوع خالص است. یعنی به هیچ عنوان توسط آرمور از قدرتش کاسته نمی شود.
 • دقت کنید که با هر ضربه ای که می زنید، مینیون ها هم به مرور آسیب دریافت می کنند. این مورد باعث می شود که هم سلامتی مینیون های حریف زود تر به پایان برسد و لین بیشتر پوش شود، هم باعث می شود که حساب کتاب گرفتن لست هیت مینیون از دست تان خارج شود. تاکید می کنیم که فقط هنگامی به مینیون ضربه بزنید که مطمئن اید از پای در می آید.
 • این قابلیت در لول های پایین قدرت چندانی ندارد، اما قدرت آسیب رسانیش در طول زمان در لول های بالا می تواند کار دشمنان توییچ را یکسره کند. البته دقت کنید نباید لزوما به این پسیو اعتماد کنید و حریف تان را به حال خودش رها کنید تا بمیرد. شاید وی به طریقی سلامتی خود را بازیابی کند.

twitch-ambush-w600

Ambush: با فعال سازی این قابلیت، توییچ با تاخیر 1 ثانیه ای خود را مستتر می کند. برای مدتی که وی پنهان است، 10 درصد به سرعت حرکتش افزوده می شود. اگر وی به سمت چمپیون هایی که وی را نمی بینند حرکت کند، این افزایش سرعت حرکت به 30 درصد می رسد. هنگامی هم که مجددا اشکار شود سرعت ضربه زنی اش برای 5 ثانیه بیشتر می شود.

این قابلیت به طور کلی 16 ثانیه کول داون دارد، اما اگر چمپیونی توسط Deadly Venom از پای در آید، کول داون این قابلیت بلافاصله صفر می شود. دقت کنید که اگر توییچ در حین اجرا انیمیشن ضربه زنی اش این قابلیت را فعال کند، ضربه اش کنسل می شود.

screen12-w600

 • ابتدا اجازه دهید در مورد تفاوت استتار و نامرئی شدن بگوییم. هیرو های نارمئی شده توسط هیچ واردی آشکار نمی شوند، در حالی که هیرو های استتار یافته توسط Control Ward معلوم می گردند. استتار قابلیتی است برای حرکت در زمین بازی بدون دیده شدن، در حالی که نامرئی شدن به صورت خیلی کوتاه و لحظه ای و در نبرد ها به کار می رود.
 • در بین تمامی قابلیت های توییچ، این یکی از نمادی ترین و مهم ترین آن ها است. همین قابلیت است که به وی امکان غافل گیر کردن دشمنانش را می دهد و امکان مانور در نقشه بازی را برای او ممکن می سازد. وی با این قابلیت می تواند دیگر لین ها را گنک کند، حریفانش را غافل گیر سازد و در تیم فایت ها هم موقعیت خود را راحت تر تغییر دهد.
 • فارغ از پنهان شدن، افزایش سرعت ضربه زنی ای که این قابلیت برای توییچ به ارمغان می اوردن بسیار حائز اهمیت است. در واقع به لطف این قابلیت می توانید به صورت پنهانی به حریفان تان نزدیک شده و سپس با سرعت به ان ها ضربه بزنید. ضربه های متوالی پسیو تان را با قدرت بیشتری روی حریف اعمال می کند و در نتیجه حریف تان به مرور زمان هم آسیب قابل ملاحظه ای دریافت می کند.
 • دقت کنید که هر فرمانی نظیر ریکال، تلپورت، ضربه عادی، دیگر قابلیت ها موجب می شود که توییچ از وضعیت استتار خارج شود. اما دریافت آسیب و یا استفاده از ایتم های قابل مصرف، باعث آشکار شدن توییچ نمی شوند. دریافت آسیب صرفا باعث می شود که واحد های مستتر سوسویی بزنند تا فقط جای شان برای یک لحظه مشخص شود.

twitch-venom-cask-w600

Venom cask: توییچ خمره ای سمی را به منطقه ای پرت کرده و ان منطقه را برای سه ثانیه به زهر آغشته می کند. روی هر واحدی، به ازای هر ثانیه ای که درون این منطقه آلوده قرار بگیرد یک بار پسیو Deadly Venom اعمال می شود. لازم به ذکر است که سرعت حرکت واحد های قرار گرفته در این منطقه هم کم می شود.

screen17-w600

 • این هم قابلیت مفیدی است که کاربرد های متعددی دارد. برای مثال اگر در حال تعقیب کردن حریف اید، می توانید با این قابلیت از سرعت حرکت او بکاهید و فاصله خود را با وی حفظ کنید. کاملا برعکس، اگر در حال فرار هستید، می توانید با این قابلیت تعقیب کنندگان تان را آهسته کنید تا بلکه از آن ها فاصله بگیرید.
 • این قابلیت برای خالی کردن سریع موج مینیون ها هم مناسب است. زیرا که بر مینیون ها پسیو توییچ را حداقل یک و حداکثر سه بار اعمال می کند و موجب می شود که از سلامتی آن ها به مرور کاسته شود. البته دقت کنید که استفاده از این متد در فاز لینینگ، لین تان را به جلو پوش می دهد.
 • می توانید این قابلیت را با Ambush ترکیب کنید. درست پس از آشکار شدن، این قابلیت را به سمت حریف شلیک کنید تا با آهسته شدن سرعت حرکتش، امکان فرار برایش سخت تر شود. سپس شروع به ضربه زدن به او کنید. با ضربات عادی تان و با این قابلیت، پسیو تان حداقل چند بار روی حریف اعمال شده و وی آسیب سنگینی دریافت می کند.
 • در تیم فایت ها هم این قابلیت بسیار سودمند است. در واقع می توان با به کار بردن آن به تعداد خوبی از حریفان آسیب رساند و از سرعت حرکت شان کاست. در ادامه و با توضیح دیگر قابلیت ها، خواهیم دید که ترکیب این قابلیت با دیگر ابیلیتی های توییچ در تیم فایت ها تا چه حد می تواند سودمند باشد.

twitch-contaminate-w600

Contaminate: توییچ به تمامی واحد های اطرافش که روی آن ها حداقل یک بار Deadly Venom اعمال شده باشد، آسیب فیزیکی وارد می کند. هر چه که این پسیو دفعات بیشتری روی یک واحد اعمال شده باشد، آن واحد آسیب بیشتری دریافت می کند. هر چه که قدرت ضربه زنی تان بیشتر باشد قدرت این قابلیت هم بیشتر می شود.

screen18-w600

 • این قابلیت یکی از منابع آسیب رسانی اصلی توییچ است.. دقت کنید که این قابلیت پسیو Deadly Venom را حذف نمی کند. این پسیو تا زمانی که مهلتش (یعنی 6 ثانیه پس از آخرین ضربه) به اتمام برسد روی حریف باقی می ماند. Contaminate صرفا به واحد هایی که این پسیو روی شان اعمل شده آسیب می رساند.
 • دقت کنید که این قابلیت برد مشخص دارد و اگر حریف تان از این برد خارج شود، این قابلیت روی وی اثر نخواهد کرد. برای راحتی کار بازیکن، محدوده اثر این قابلیت با دایره ای مشخص شده. اگر حریف از محدوده این دایره خارج شد، برای رساندن خود به او می توانید از ابیلیتی Ambush استفاده کنید.
 • دقت کنید که هنگام استفاده از این قابلیت، توییچ برای چند لحظه توقف خواهد کرد. این توقف به حریف این امکان را می دهد که از برد ضربات عادی توییچ خارج شود. بنابراین سعی کنید که قبل از استفاده از این قابلیت، تا جایی که می توانید به حریف تان ضربات عادی بزنید تا آسیب ناشی از این قابلیت به حداکثر برسد.

twitch-spray-and-pray-w600

Spray and Pray: برای 5 ثانیه، قدرت، برد ضربات و سرعت ضربه زنی توییچ به شکل قابل ملاحظه ای افزایش می یابد. برد ضربات عادی توییچ در این حالت به 850 واحد می رسد و این ضربات هنگام برخورد با چمپیون ها و مینیون ها متوقف نمی شوند! بلکه از آن ها گذر کرده و به دیگر واحد ها هم برخورد می کنند. البته هر بار که این ضربات به واحدی برخورد کنند 20 درصد از قدرت شان کم می شود.

screen19-w600

 • آلتیمیت توییچ چه برای نبرد های تک به تک و چه برای تیم فایت ها فوق العاده است. هم قدرت ضربات وی را افزایش می دهد، هم برد شان را و هم سرعت ضربه زنی توییچ را بیشتر می کند. به عبارت دیگر با فعال سازی این قابلیت، دمیجی که می توانید در هر ثانیه وارد کنید به مراتب افزایش خواهد یافت.
 • این آلتیمیت به شما اجازه می دهد که در تیم فایت ها و نبرد های تک به تک، از فاصله دور تر آسیب وارد کنید. برد توییچ در حین فعال بودن این آلتیمیت از تمامی هیرو های بازی بیشتر می شود. بنابراین وی قادرخواهد بود با جایگری مناسب، از فاصله دور به تمامی هیرو های حریف آسیب وارد کند.
 • دقت کنید که بالا رفتن برد تان به معنی آسیب ناپذیر بودن تان نیست! همه چیز بسته به جایگیری شما دارد. اگر به شیوه ای جایگری کنید که دیگر هیرو ها بتوانند خودشان را به شما برسانند، کاری از پیش نخواهید برد. باید به گونه ای جایگیری کنید که دور تر از تمامی چمپیون های کلیدی و مهم حریف قرار داشته باشد، اما نه آن قدر دور که نتوانید به آن ها آسیب برسانید.

آیتم ها

آیتم های آغازین

Doran's_Blade_item

Doran’s Blade: این آیتم به شما 3 درصد لایف استیل می بخشد و سلامتی تان را 80 واحد تقویت می کند. دو خصلتی که برای توییچ بسیار مفید اند، زیرا که وی در فاز لینینگ بسیار ضعیف است و این آیتم به او کمک می کند که در لین راحت تر و بیش تر دوام بیاورد. دورانز بلید Attack Damage تان را هم 8 واحد افزایش می دهد که موجب قوی تر شدن ضربات عادی و قابلیت های توییچ می شود.

Health_Potion_item

Health Potion: با بقای پول تان در ابتدای بازی، تا می توانید Health Potion خریداری کنید. این معجون سلامتی، همان طور که از نامش مشخص است، 150 واحد از سلامتی تان را در طی 15 ثانیه احیا می کند. هر گاه سلامتی تان از حدی کمتر شد این معجون را مصرف کنید. در صورت لزوم، هنگام بازگشت های بعدی از بیس به لین، باز هم از این معجون ها تهیه کنید.

آیتم های پایه ای

b-f-sword-w600

B.F. Sword: توییچ از جمله کری هایی است که بیشتر باید بر روی افزایش سرعت ضربه زنی اش تمرکز کند تا افزایش قدرت ضرباتش. اما با این وجود، Attack damage وی در ابتدای بازی، باید به یک حداقلی برسد تا بتواند به خوبی به حریفانش آسیب برساند. B.F. Sword این نیاز توییچ را در ابتدای بازی برطرف خواهد کرد، زیرا که خصلت Attack Damage او را 40 واحد بهبود می بخشد. در اولین بازگشت از لین به بیس، باید قادر به تهیه این آیتم باشید. پس ترجیحا تا هنگامی که 1300 گلد کسب نکرده اید، به بیس باز نگردید.

zeal-w600

Zeal: بعد از ارتقا Attack Damage، توییچ باید روی خصلت اصلی اش، یعنی سرعت ضربه زنی تمرکز کند. پدر تمامی ایتم های این دسته هم چیزی نیست جز Zeal. آاین ایتم که 1300 گلد ارزش دارد، هم سرعت ضربه زنی توییچ را 15 درصد افزایش می دهد و هم موجب می شود که هر ضربه او با شانس 20 درصد آسیب کریتیکال وارد کند. علاوه بر این ها این آیتم سرعت حرکت توییچ را هم 5 درصد بیشتر می کند. لازم به ذکر است که Zeal در ادامه بازی به اصلی ترین آیتم های مورد نیاز توییچ ارتقا خواهد یافت.

boots_of_speed

Boots of Speed: هنگامی که حداقل یکی از این دو آیتم را تهیه کردید، به منظور افزایش سرعت حرکت تان باید خرید Boots of Speed را در دستور کارتان قرار دهید. هر چمپیونی باید سرعت حرکتش را از طریق کفش ها افزایش دهد تا بتواند راحت تر فرار کند و آسوده تر حریفانش را تعقیب کند. بدون کفش، قدرت مانور دهی توییچ در بازی کم خواهد شد و راحت تر به دام خواهد افتاد.

آیتم های اصلی

runaans-hurricane-w600

Runaan’s Hurricane: یکی از آیتم هایی است که از Zeal ساخته می شود! در واقع شما باید در فاز ابتدایی بازی، Zeal تان را به این آیتم ارتقا دهید. این آیتم مانند تمامی اعضای خانواده اش سرعت ضربه زنی تان را 40 درصد بهبود می بخشد و موجب می شود که هر ضربه تان با احتمال 30 درصد بیشتر از نوع کریتیکال باشید. سرعت حرکت تان را هم 7 درصد افزایش می دهد. قابلیت پسیو این آیتم باعث می شود که ضربات عادی توییچ، به دو واحد نزدیک هدف او هم ضربه بزنند. یعنی یا این آیتم ضربات عادی وی سه گلوله شلیک خواهند کرد. چرا این آیتم برای توییچ بسیار ضروری است؟ زیرا که به خوبی با پسیو و آلتیمیت او هم خوانی دارد. به لطفاین آیتم، هر ضربه عادی توییچ پسیو او را روی حداکثر سه واحد اعمال می کند.

infinity-edge-w600

Infinity Edge: آیتم B.F. Sword با Cloack of Agility و Pick Axe ترکیب شده و Infinity Edge شکل می گیرد. این آیتم اتک دمیج توییچ را 70 واحد تقویت می بخشد، شانس کریتیکال بودن ضربات عادی او را 20 درصد بیشتر می کند و آسیب ناشی از ضربه های کریتیکال را هم از 200 درصد به 250 درصد افزایش می دهد. این آیتم یکی از ضروری ترین آیتم ها برای اغلبADC ها است. حتی توییچی هم بیشتر باید روی سرعت ضربه زنی اش تمرکز کند، به این آیتم نیاز مبرم دارد.

berserkers-greaves-w600

Berserker’s Greaves: این کفش به سرعت ضربه زنی هیرو می افزاید و در نتیجه قدرت آسیب رسانی او را در واحد ثانیه افزایش می دهد. این آیتم بهترین کفش برای هیرو های کری، از جمله توییچ است. 35 درصد سرعت ضربه زنی را افزایش می دهد و سرعت حرکت تان را هم 45 واحد در ثانیه بیشتر می کند.

دیگر آیتم ها

اگر مایلید باز هم سرعت ضربه زنی تان را افزایش دهید، می توانید دیگر ایتم های Zeal محور را تهیه کنید.

phantom-dancer-w600

Phantom Dancer یکی دیگر از آیتم هایی است که از Zeal تشکیل شده. Phantom Dancer بهترین آیتم برای افزایش سرعت ضربه زنی تان است، چرا که این خصلت را 45 درصد افزایش می دهد. این آیتم به شانس کریتیکال بودن ضربات تان 30 درصد می افزاید و سرعت حرکت تان را هم 5 درصد بیشتر می کند. قابلیت پسیو بسیار سودمندی هم دارد که موجب می شد ضربات عادی چمپیونی که آخرین بار به او آسیب وارد کردید،ب رای 10 ثانیه 12 درصد قدرت کمتری در برابر شما داشته باشند.

statikk-shiv-w600

Statik Shiv: این ایتمضربه زنی تان را 35 درصد بهبود می بخشد، موجب می شود که هر ضربه تان با احتمال 30 درصد بیشتر از نوع کریتیکال باشید و سرعت حرکت تان را هم 5 درصد افزایش می دهد. پسیوی دارد که با حرکت کردن بازیکن در زمین شارژ می شود و هر گاه شارژش به 100 برسد به ضربه بعدی توییچ انرژی الکترونیکی می بخشد. این انرژی موجب می شود که 5 واحدی که در اطراف واحد مورد اصابت شلیک شارژ شده قرار گرفته اند، آسیب جادویی بین 50 تا 120 واحد دریافت کنند. این آیتم برای وارد کردن آسیب منطقه ای به چندین هدف بسیار مناسب است و در تیم فایت ها، هنگامی که هیرو های حریف نزدیک هم قرار گرفته اند به کار می آید.

برای افزایش لایف استیل تان، می توانید بسته به شرایط بازی از بین این دو آیتم، یکی را برگزینید.

the-bloodthirster-w600

Bloodthirster: این آیتم بیشترین میزان لایف استیل را برای خریدارش با ارمغان می آورد و به طرز قابلا ملاحظه ای هم قدرت آسیب رسانی او را افزایش می دهد. این آیتم به شما سپری هم می بخشد که قادر به جذب آسیب است. Attack Damage تان را هم 75 واحد بیشتر می کند که برای توییچ بسیار کارآمد است. Bloodthirster از بهترین آیتم های ممکن برای هر ADC ای است و توییچ هم در 70 درصد بازی ها به همین آیتم لایف استیل بسنده خواهد کرد.

mercurial-scimitar-w600

Mercurial Scimitar: این آیتم نه به اندازه بلادترستر به شما لایف استیل می بخشد و نه قدرت ضربات و قابلیت ها تان را افزایش می دهد. اما از قابلیت اکتیوی بهره می برد که قادر است افکت های Crown Control تیم حریف را خنثی سازد و همچنین به خریدارش Magic Resistance هم می بخشد. اگر حریفان تان مجهز به قابلیت های CC کشنده ای هستند که با اتکا به آن ها می توانند به راحتی بر شما غلبه کنند، باید به دنبال خرید این آیتم باشید.

اگر حریفان تان بیش از حد تانک هستند و می توانند آسیب فیزیکی ضربات عادی شما را خنثی کنند، نیاز به آیتم هایی برای غلبه بر آن ها خواهید داشت.

lord-dominiks-regards-w600

Lord Dominik’s regard: این آیتم موجب می شود که توییچ به هیرو ای که ظرفیت نوار سلامتی اش از او بالاتر است آسیب بیشتری را وارد می کند. مکانیزم این آیتم به این شکل است که به ازای هر 50 واحد سلامتی اختلاف، 1.5 درصد به قدرت آسیب رسانی ضربات توییچ افزوده می شود. یعنی اگر سلامتی حریفی 500 واحد بیشتر از شما باشد، قدرت آسیب رسانی توییچ در برابر او 15 درصد افزایش می یابد.

mortal-reminder-w600

Mortal Reminder: این آیتم از قدرت منابع بازیابی سلامتی می کاهد، به این معنی که قابلیت های درمان کننده، سلامتی را به اندازه 40 درصد کمتر از حالت عادی بازیابی می کنند. این آیتم را در صورتی خریداری کنید که هیرو هایی چون Illaoi، ولدمیر و و سوراکا در برابر تان قرار داشته باشند. این ها می توانند سلامتی از دست رفته شان را به سرعت بازیابی کنند و شما را از پای در بیاورند.

the_black_cleaver

Black Cleaver: این آیتم نه تنها قدرت ضربات توییچ را افزایش می دهد، بلکه ظرفیت سلامتی او را هم بیشتر می کند و از کول داون قابلیت هایش می کاهد. یکی از قابلییت های پسیو این آیتم آرمور حریف را کم می کند و در نتیجه توییچ ضربه های موثر تری را به وی وارد می کند. دومین قابلیت پسیو این آیتم سرعت کویین را پس از هر ضربه عادی افزایش می دهد که موجب می شود وی بتواند راحت تر حریفانش را تعقیب کند.

اگر می خواهید بیشتر زنده بمانید و دیر تر از پای درآیید، می توانید آیتم زیر را بخرید

guardian-angel-w600

Guardian Angel: یک آیتم کاملا دفاعی است. هم آرمور تان را تقویت می کند، هم مجیک رزیستنس تان را. اگر هم که کشته شوید، قابلیت پسیو این آیتم دوباره زنده تان خواهد کرد. این ابیلیتی 5 دقیقه کول داون دارد. دقت کنید که ممکن است پس از مرگ تان، بلافاصله مجددا کشته شوید! در صورتی این آیتم را خریداری کنید که مطئنید دیگر هم تیمی های تان می توانند هنگام زنده شدن از شما پشتیبانی کنند.

maw_of_malmortius

Maw of Malmortius: آیتمی است هم دفاعی و هم هجومی. Attack Damage تان را 55 واحد بهبود می بخشد و مقاومت تان در برابر آسیب هایی فیزیگی را 40 واحد بیشتر می کند. این آیتم برای شرایطی مفید است که تیم حریف قادر است آسیب جادویی بسیار زیادی را وارد کند. اگر میج تیم حریف قوی شده، می توانید از این آیتم برای حفاظت از خود بهره ببرید.

نحوه بازی

twitch_splash_1-w600

ابتدای بازی

اشاره کردیم که توییچ در لین بسیار ضعیف است. گرچه می تواند با قابلیت هایش آسیب نسبتا خوبی به حریف وارد کند، اما این آسیب برای کشتن آن ها کافی نیست. در هر صورت، اگر خواستید در فاز لین با حریف درگیر شوید، می توانید با به کار گیری درست قابلیت های تان به یک کمبو شکل دهید. با Ambush نامرئی شده و سپس با ضربه زدن به حریف تان آشکار شوید. سرعت ضربه زنی تان افزایش خواهد یافت و پسیو تان Deadly Venom چندین و چند بار روی حریف اعمال خواهد شد. بلافاصله بعد از اولین ضربه عادی تان Venom Cask را به حریف شلیک کنید تا سرعت حرکت وی کم شود. درست هنگامی که وی در حال فرار بود، از ابیلیتی Contaminate برای زدن آخرین ضربه به او استفاده کنید.

در این فاز سعی کنید بیشتر دفاعی بازی کنید. دو اصل گرفتن بیشترین لست هیت ممکن و نمردن اهمیت بسیار زیادی دارد. بدون رعایت این دو اصل در ادامه بازی هم کاری از پیش نخواهید برد. تا هنگامی که آیتم های پایه ای تان را تهیه نکرده اید با احتیاط بازی کنید. اگر که در لین تا پیش افتادید و اوضاع هم تیمی تان در لین وسط بر وفق مراد بود، ترسی از گنک کردن لین وسط نداشته باشید. با کشتن حریف هم خودتان پول خوبی به جیب می زنید، هم به هم تیمی تان یاری می رسانید.

اواسط بازی

در این فاز است که توییچ شروع به درخشیدن می کند. تا شروع فاز میانی بازی توییچ بخش خوبی از آیتم های اصلی اش را خریده، هم قدرت آسیب رسانی اش زیاد شده و هم سرعت ضربه زنی اش. در این فاز از بازی نبرد های کوچک تر شروع می شود. مهم است که شما چگونه در این نبرد ها شرکت کنید. جایگیری مهم ترین اصلی است که باید مد نظر داشته باشد. اگر آلتیمیت تان حاضر است، در جایی قرار بگیرید که برد تیر های تان به هیرو های عقبی تیم حریف (که اغلب میج و کری هستند) می رسد. همچنین نباید در دسترس تانک ها و فایتر های حریف باشید. دقت کنید که در هنگامی که آلتیمیت تان روشن است، تیر ها تان از هدف اولیه شان عبور می کند. از این قابلیت اسفتاده کنید و به گونه ای قرار بگیرید که تیر تان ابتدا به تانک ها و سپس به کری تیم حریف برخورد کند.

twitch_splash_4-w600

اگر آلتیمیت تان حضر نیست، باز هم باید همین اصول را رعایت کنید. ولی این بار چون باید به خط مقدم نبرد نزدیک تر شوید، کار تان سخت تر می شود. Ambush را برای فرار نگه دارید. اگر بخواهید روی کری تیم حریف متمرکز شوید، مجبور خواهید شد که در نزدیکی تانک ها و فایتر ها قرار بگیرید. چنین جایگیری ای برای توییچ بسیار خطرناک است. بهتر است بیخیال کری شوید و آن ها را به اساسین تیم خود بسپارید. اگر هم که اساسین حریف بر شما متمرکز شد، فقط فرار کنید. اصلا سعی به مقابله با او نکنید.

در اواسط بازی توییچ می توانید جداگانه لین ها را پوش بدهد. Ruunan Hurricane، قابلیت پسیو او و Contaminate به وی اجازه می دهند که مینیون ها را سریع پاک سازی کند. هر گاه خطر حمله تیم حریف را حس کردید سریعا با Ambush به عقب بازگردید. دقت کنید که هنگام عقب نشینی غیر قابل پیشبینی عمل کنید، وگرنه حریف مسیر فرار تان را تشخیص خواهد داد. هنگام پوش دادن لین ها هم سعی کنید که حتما وارد در نزدیکی ورودی های لین از جنگل بکارید تا در امان باشید.

اواخر بازی

در انتهای بازی قدرت توییچ فوق العاده زیاد می شود. وی در این فاز می تواند همانند یک اساسین، حریفانش را غافل گیر کرده و کارشان را بسازد. با Ambush نامرئی شده و حریف تنهای بدبخت تان را غافل گیر کنید. بازی در این مقطع تفاوت چندانی با فاز میانی بازی ندارد، اما توییچ در این فاز بسیار قوی تر است! در واقع اگر خوب فارم کرده باشید برگ برنده تیم تان خواهید بود.

اسپل ها

Flash

Flash: از بهترین اسپل های لیگ برای اکثر چمپیون ها به شمار می رود. دلایلی منطقی هم وجود دارد که تقریبا همه از این اسپل استفاده می کنند. Flash هم فرصت فرار را مهیا می سازد، هم می تواند به شروع درگیری ها کمک کند. توییچ هم بهتر است که Flash را در طول بازی با خود همراه داشته باشد.

Heal: این اسپل شما و هم تیمی های اطراف تان را درمان می کند و سرعت حرکت تان را برای 1 ثانیه 30 درصد افزایش می دهد. این اسپل به شما در درگیری ها یک شانس مجدد می دهد و کمک می کند که در لین بیشتر زنده بمانید.

رون

 • به عنوان یک کری، توییچ باید قادر باشد که سرعت ضربه زنی اش را تا حد ممکن بالا ببرد تا DPS اش افزایش یابد. به همین دلیل هم توصیه می کنیم که از Quintessence of Attack Speed بهره ببرید.
 • جدا از سرعت ضربه زنی، توییچ باید قدرت ضرباتش را هم افزایش دهد، زیرا که اگر خصلت Attack Damage ضعیف باشد، سرعت ضربه زنی تنها به کار نمی آید. به همین دلیل هم توصیه می کنیم که از Mark of Attack Damage استفاده کنید.
 • برای افزایش توان زنده ماندن تان، بهتر است آرمور تان را تا حد ممکن افزایش دهید. Seal of Armor تا حد خوبی این نیاز شما را در اوایل بازی بر طرف می کند.
 • برای حنثی کردن آسیب های جادویی هم باید مقاومت خود را در برابر این نوع آسیب ها تا حد ممکن بالا بببرید. Glyph of Magic Resistance این نیاز تان را مرتفع می کند.

مستری

tm

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی