چطور یکی از بزرگترین کمپانی های صنعت بازی، «بلیزارد» نام گرفت

چطور یکی از بزرگترین کمپانی های صنعت بازی، «بلیزارد» نام گرفت

جدا از نام شناخته شده ای که این استودیو در حال حاضر برای خود در صنعت بازی های ویدیویی دست و پا کرده، بهتر است بدانید بلیزارد از ابتدا به همین اسم شناخته نمی شده است.

این استودیوی آمریکایی در سال ۱۹۹۱ با نام «Silicon & Synapse» آغاز به کار کرد و تحت این اسم ۳ بازی مختلف برای کنسول های نسل چهارم روانه بازار ساخت.

دو سال بعد اسم این استودیو به «Chaos» تغییر یافت که البته در دوره کوتاه مدت خود هیچ عنوان جدیدی را تجربه نکرد. ۶ ماه بعد نام «Ogre Studios» مد نظر مدیران قرار گرفته بود تا اینکه فرهنگ لغات به یاری سران این استودیو آمد.

بلیزارد امسال تولد ۲۵ سالگی اش را جشن گرفته و به این مناسبت قصد داریم ضمن نیم نگاهی به تاریخچه ی این استودیو، چگونگی و دلایل کسب نام و اعتبار یکی از مشهورترین عناوین صنعت بازی های ویدیویی را از نظر بگذرانیم.

rpm-racing-05-w600
RPM Racing نخستین بازی ساخته شده توسط استودیو بلیزارد (۱۹۹۱)

«مایک مورهام» یکی از موسسین بلیزارد درباره روند تغییر نام چندباره ی این استودیو می گوید: «آلن ادهم (دیگر مدیر بلیزارد) نام Silicon & Synapse را نمی پسندید. حقیقتاً کمی هم گیج کننده بود و خیلی ها معنای آن را نمی دانستند و حتی در تلفظ عبارت به مشکل بر می خوردند.»

خود ادهم در مصاحبه ای به مناسب تولد ۲۰ سالگی بلیزارد گفته بود برخی از مردم عبارت «Silicon» به معنای عنصر شیمیایی سیلیسیوم را با لغت «Silicone» به عنوان نوعی از پلیمرهای معدنی اشتباه می گرفتند.

این در حالی است که هدف از انتخاب این نام اشاره به تراشه های کامپیوتری (چیپ های سیلیکونی) و همینطور سازه های مغز (سیناپس) بوده است؛ اما عملاً هیچکس منظور اصلی آن را درک نمی کرد.

با این وجود سه بازی مختلف زیر سایه این نام روانه بازار شد؛ «RPM Racing» و «The Lost Vikings» و «Rock n Roll Racing».

x9yfjcgrtubzjmsauvvkkz-650-80-w600
مایک مورهام یکی از موسسین بلیزارد، در کنار تابلوی نام قدیمی این استودیو

پایان سال ۱۹۹۳ هنگامی بود که ادهم به طور جدی تصمیم گرفت نام استودیو را عوض کنند. بنابراین عنوان Chaos Studios (به معنای آشوب) برای این منظور انتخاب شد که «عملاً بازگو کننده وضعیت توسعه بازی های این استودیو بود».

اما با این تفاسیر، نام جدید هم بیشتر از ۶ ماه دوام نیاورد؛ «بعد از مدت کوتاهی تماسی از طرف کمپانی Chaos Technologies دریافت کردیم که در ایالت فلوریدا ساکن بودند.»

تصور نکنید که این شرکت قصد شکایت یا دادخواهی برای سلب امتیاز عنوان Chaos داشته، بلکه آنها اذعان کردند که از حضور استودیویی با این نام استقبال می نمایند، منتها باید ۱۰۰ هزار دلار دریافت کنند! در نتیجه مدیران استودیو تصمیم گرفتند نام Ogre Studios (به معنای غول) را انتخاب کنند.

اما «جان دیویدسون» مدیرعامل و موسس کمپانی Davidson & Associates (شرکتی که در سال ۱۹۹۴ این استودیو را خریداری کرد) نام مذکور را دوست نداشت و بر این باور بود که چنین عنوانی ممکن است کودکان را بترساند.

world-of-warcraft-legion-w600
بازی World of Warcraft که طی ۱۲ سال گذشته به صورت مداوم تحت پشتیبانی بلیزارد قرار داشته و همچنان یکی از محبوب ترین عناوین پی سی محسوب می شود.

«فرانک پیرس» یکی دیگر از موسسین بلیزارد در این باره می گوید: «ما تصور می کردیم که Ogre نام دقیق مورد نظرمان است و آن را دوست داشتیم، اما جان کاملاً مخالفت کرد. در نتیجه مجبور شدیم به سراغ فرهنگ لغت زبان انگلیسی برویم».

مورهام به خاطر می آورد: «ما بلیزارد را فقط به این منظور انتخاب کردیم که جان لغت Ogre را دوست نداشت. بنابراین داخل فرهنگ لغت گشتیم و به عبارت Blizzard (به معنای کولاک) رسیدیم».

«آلن گزینه های محتمل را به ترتیب حروف الفبا روی کاغذ نوشت؛ بعد از چندبار جایگزینی و بررسی مشکلات احتمالی قانونی و امثالهم، بالاخره بلیزارد از فرهنگ لغت زبان انتخاب شد.»

مورهام در مورد دشواری های انتخاب یک لغت واحد می گوید: «خیلی سخت است که بخواهید اسمی را انتخاب نمایید که تاکنون استفاده نشده.»

overwatch
Overwatch برترین بازی سال ۲۰۱۶ که برگ زرین دیگری در کارنامه موفق بلیزارد است

«کافی است نامی را انتخاب کنید و به اداره ضوابط نامگذاری کشور ارائه نمایید؛ آنها مراحل بررسی را شروع کرده و به مرور دلایلی که نمی توانید از آن استفاده کنید را جلویتان لیست می کنند.»

یکی از گزینه هایی که از شانس خوبی برای انتخاب شدن برخوردار بوده، عبارت Midnight Studios (به معنای نیمه شب) است. اما در نهایت Blizzard بر همه ی گزینه ها فائق آمده. «وقتی در بلیزارد به اتفاق نظر رسیدیم، دیگر تردیدی باقی نماند؛ این همان نامی بود که می خواستیم».

ورقی از روزنامه LA Times که در تاریخ ۲۴ می سال ۱۹۹۴ میلادی چاپ شده، اطلاعیه تغییر نام Chaos Studios به Blizzard Entertainment را نشان می دهد؛ ضمن اینکه ادهم تاکید کرده «ما همچنان همان استودیوی دوست داشتنی سابق هستیم».

حالا می دانیم که نام بلیزارد به طور تمام و کمال شایسته این استودیو است؛ شاید «کولاک» کمی جنبه تجاری و اغراق آمیز داشته باشد، اما با نگاهی به برترین و پرطرفدار ترین بازی های پی سی تاریخ می توان دریافت که بلیزارد معنای خودش را تداعی کرده است.

blizzard_g_bg-w600
به جرئت می توان گفت بلیزارد با ۲۵ سال سابقه یکی از بزرگترین نام هایی است که در صنعت بازی های ویدیویی شناخته می شود

۲۲ سال بعد از تولد این اسم، واقعاً نمی توان عبارت دیگری را برای استودیوی بلیزارد متصور شد.

گفتنی است تقریباً در تمام بازی های این شرکت، نیروی جادویی یا قابلیتی به نام بلیزارد وجود دارد که ادهم مدعی است کاملاً با قصد و غرض درج شده.

«وقتی داشتیم بازی World of Warcraft را خلق می کردیم، جادوی بلیزارد را درون بازی قرار دادیم؛ چراکه می خواستیم در جای جای آن به نام و نشان ما اشاره شود و برای همیشه ماندگار شویم.»

«سموایز دیدیه» کارگردان هنری بلیزارد می گوید: «به نظر من هر نام دیگری هم که انتخاب می کردیم، بهتر از عبارت Silicon & Synapse بود!»

ناگفته نماند که جدیدترین بازی این استودیوی باتجربه و کاربلد یعنی OverWatch (بررسی دیجیاتو) چندی پیش به عنوان بهترین بازی سال ۲۰۱۶ انتخاب شد.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato