به بهانه برگزاری الکامپ 95؛ استارتاپ ها برای حضور در نمایشگاه چه نکاتی را در نظر بگیرند؟

همانطور که احتمالا در جریان هستید نمایشگاه الکامپ از تاریخ 25 تا 28 آذر ماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار خواهد شد و روشن است که امسال نیز درست مانند سنوات قبل، استارتاپ ها و شرکت های نوپایی هستند که برای نخستین بار قدم به این عرصه می گذارند تا کالا و خدمات خود را معرفی نمایند.

آنها که دستی بر آتش داشته اند و از قدیمی های صنعت الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیکی به شمار می روند قطعا با اصول شرکت در این رویداد آشنایی دارند و به قول معروف چند و چون کار را یاد گرفته اند.

اما در مورد تازه کارها باید بگوییم که حضور در نمایشگاه های بزرگی نظیر الکامپ در عین حال که میتواند نقش یک سکوی پرتاب را برایشان ایفا کند، بسیار چالش برانگیز است و چه بسا اگر به صورت اصولی در آن حاضر نشوند می توانند به وجهه خود آسیب بزنند.

اگر شما نیز در نظر دارید در آینده از حاضران الکامپ یا هر رویداد مهم دیگری باشید، لازم است در وهله نخست به این پرسش ها پاسخ دهید:

1- چرا در این رویداد شرکت می کنید؟

دکتر Heckes مدیرعامل شرکت Exhib-it که در زمینه برگزاری نمایشگاه فعالیت دارد و همچنین مولف کتاب Full Brain Marketing معتقد است که همواره باید چرایی شرکت در نمایشگاه ها را مشخص گردد.

به گفته او، مردم بنا بر دلایل مختلفی در نمایشگاه ها حاضر می شوند: برای مثال ممکن است از آن به عنوان سکوی پرتابی برای معرفی محصولات جدیدشان بهره بگیرند، قصدشان برندسازی باشد، بخواهند با شرکت های دیگر آشنا شوند یا حتی بخواهند با ارائه یک تصویر خوب از شرکت خود، آن را برای فروش بگذارند.

بعد از آنکه انگیزه خود از حضور در نمایشگاه که البته باید همسو با استراتژی های شرکت تان باشد را مشخص نمودید، لازم است که مشتریان هدف را تعیین نموده و دریابید که آیا آنها در این رویداد حضور می یابند یا خیر و آیا نمایشگاه متناسب با نیازها و زمان آزادشان برای حضور هست یا خیر.

2- آیا برای حضور در نمایشگاه آماده اید؟

اگر از قبل برای حضور در یک نمایشگاه حاضر شوید قطعا هم در زمان و هم هزینه هایتان صرفه جویی می شود. برای مثال، اگر زودتر از موعد فرایند ثبت نام را انجام دهید، ممکن است بتوانید از تخفیف های ویژه ای بهره مند شوید.

از سوی دیگر، اگر برنامه ریزی های لازم برای حضور در نمایشگاه را انجام نداده باشید ممکن است متحمل هزینه های اضافه ای شوید. برای نمونه شاید فراموش کنید که برخی وسایل مورد نیاز را با خود به نمایشگاه ببرید و در نتیجه مجبور شوید با پرداخت هزینه ای آنها را در محل دریافت کنید. به گفته Heckes اگر شرکت ها پیرو بودجه و تایم لاین مشخصی باشند آنگاه دیگر چیزی را فراموش نمی کنند.

3- به چه مقدار فضا نیاز دارید؟

724769_167

البته داشتن یک غرفه بزرگ خیلی خوب است اما آنها که توانایی پرداخت هزینه های لازم برای این منظور را ندارند نباید ابدا نگران باشند.

در این صورت بهترین راه آن است که به یک غرفه کوچک رضایت داده و در مقابل هرآنچه در توان تان هست را برای گرفتن اطلاعات ارتباطی حاضران در نمایشگاه انجام دهید. اگر بخواهیم به طور ساده تر بگوییم، اگر توانایی برقراری ارتباط با بازدیدکنندگان از طریق غرفه مان را نداریم، آنگاه روشن است که راه حل مان برای ارتباط گرفتن، در اختیار داشتن فضای زیاد در نمایشگاه نیست و باید به راهکارهای دیگری بیاندیشیم.

4- آیا مهم است که چه شرکت هایی در غرفه های کناری مان باشند؟

قطعا بله. اما اینکه چه دیدگاهی نسبت به غرفه های همسایه دارید، مساله ایست که اختلاف نظرهای زیادی در موردش وجود دارد.

Maureen Burke معتقد است که نباید در کنار غرفه هایی که ممکن است زیاد جلب توجه کنند، قرار گرفت. وی که مدیریت یک کمپانی فعال در زمینه مدیریت و بازاریابی نمایشگاه را بر عهده دارد، هشدار داده که اگر غرفه کوچکی دارید نباید آن را در کنار بزرگان حاضر در نمایشگاه برپا کنید. به اعتقاد وی در این صورت ممکن است حواس مشتریان بالقوه از پیام یا محصولی که می خواهید ارائه نمایید منحرف شود.

به عبارت دیگر، شما صرفا با شرکت هایی که محصولی مشابه شما دارند رقابت نمی کنید، بلکه تمامی حاضران در نمایشگاه رقبایتان محسوب می شوند.

با این همه، برخی دیگر از کارشناسان این حوزه نظری متفاوت از این دارند و به باورشان حضور در کنار غرفه های پرتردد و جذاب نمایشگاه می تواند شمار مراجعه کنندگان به غرفه های کوچک کناری شان را نیز زیاد کند.

آیا باید اسپانسری رویدادهایی که همزمان با نمایشگاه برگزار می شوند را نیز برعهده گرفت؟

724761_327

بله، به باور برخی کارشناسان حضور در یک نمایشگاه نباید صرفا به داشتن غرفه در آن محدود گردد و بهتر است که شرکت ها نقش اسپانسر را نیز بر عهده بگیرند، چراکه با این کار بهتر می توانند آموزش ها و اطلاعات لازم را به مخاطبان خود ارائه نمایند.

6- مخاطبان شما در نمایشگاه چه افرادی هستند؟

یک  نمایشگاه ممکن است ده ها هزار بازدید کننده داشته باشد، اما شرکت ها و به طور مشخص استارتاپ ها باید مخاطبان هدف خود را تعیین نمایند و مشخص کنند که چطور می خواهند با آنها ارتباط برقرار نمایند.

برخی شرکت ها معمولا خود را درگیر شمار افرادی می کنند که در غرفه شان توقف می کنند اما توجهی به کیفیت این افراد ندارند؛ به بیان ساده تر برایشان مهم نیست که این افراد در زمره مخاطبان بالقوه شان قرار دارند یا خیر.

7- برآیند حضورتان در نمایشگاه را چطور می خواهید ارزیابی کنید؟

برای این منظور علاوه بر شمارش تعداد مشتریان می توانید، تاثیر تبلیغات خود در آن رویداد را نیز اندازه بگیرید. درست به همان شیوه که تعداد بازدیدهای صورت گرفته از تبلیغات خود در یک مجله را اندازه می گیرید، باید مشخص کنید که چند نفر کالاهای تبلیغاتی تان در نمایشگاه را مشاهده خواهند کرد. برای این منظور شاید بهترین راهکار همکاری با برگزار کننده رویداد باشد.

برای مثال اگر می خواهید بنر خود را در درب غربی محل برگزاری قرار دهید می توانید با درخواست از برگزار کننده دریابید که چند نفر از این در وارد سالن شده اند.

8- آیا با شهر و محل برگزاری رویداد آشنایی دارید؟

%d8%aa%d9%87%d8%b1%d8%a7%d9%86

وقتی خود را برای حضور در یک رویداد آماده می کنید بهتر است که اطلاعات تان در مورد شهر مقصد و همچنین قوانین و مقررات کلی محل برگزاری را افزایش دهید. این اطلاعات علاوه بر اینکه تاثیر مستقیمی روی بودجه شما دارند، شرکت تان را در عمل به تعهدات و وظایفش نیز یاری خواهند داد.

9- آیا حضورتان را از طریق رسانه های اجتماعی اطلاع داده اید؟

social-media

اینکه قبل، بعد و همزمان با برگزاری نمایشگاه، مشتریان خود را از حضورتان مطلع نمایید بسیار اهمیت دارد. برای این منظور علاوه بر ارسال بیانیه خبری می توانید توییت هایی را در مورد افرادی که باید از غرفه تان دیدن کنند، ارسال نمایید. مشوق های احتمالی برای جلب توجه کاربران و ترغیبشان به حضور نیز می توانند مواردی نظیر معرفی یک تکنولوژی جدید، قرعه کشی و یا اهدای جایزه به اولین حاضران در غرفه باشند.

10- آیا برنامه ای برای بعد از نمایشگاه دارید؟

برنامه ریزی و حضور در نمایشگاه معمولا به بودجه زیادی نیاز دارد. لذا برای جلوگیری از هدررفت هزینه هایتان در جریان یک رویداد، بهتر  است که همچنان بعد از اتمام آن نیز فعال باشید. در عصر کنونی اگر ظرف دو تا سه روز به درخواست مشتریان خود پاسخ ندهید، رقبایتان این کار را خواهند کرد. لذا اگر به عنوان مثال اپلیکیشنی دارید میتوانید اقدمات خود را از طریق آن به سمع و نظر کاربرانتان برسانید.

از دیگر نکات مهمی که می توانید برای حضور در نمایشگاه مد نظرداشته باشید، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • هیچگاه تنها در نمایشگاه شرکت نکنید: حتی یک دقیقه هم غرفه خود را خالی نکنید چراکه بازدیدکنندگان خود را از دست می دهید.
  • لباس مناسب بپوشید: نمایشگاه ها معمولا از نظر سرمایشی و گرمایشی مشکل دارند و بعضا مشکل نشتی آب نیز در آنها مشاهده می شود.
  • به موقع در محل حاضر شوید: چراکه در این صورت علاوه بر امکان استفاده از پارکینگ، میتوانید برای حضور بازدیدکنندگان آماده شوید و شرایط را بدون استرس بسنجید.
  • رسیدگی به بهداشت غرفه: به ظاهر غرفه خود اهمیت دهید و از قراردادن لیوان های نصفه و نیمه چای، ساندویچ های نیمه خورده و انواع خوراکی در محل دید خودداری کنید و از کارکنانتان هم بخواهید که با روحیه خوب در محل حاضر شوند.
  • استفاده از نمایشگر و محتوای بصری سازگار با چشم
  • همراه داشتن بروشور یا کارت ویزیت برای آنکه بازدیدکنندگان بعد از خروج از نمایشگاه نیز شما را به یاد داشته باشند.

و اما نکته پایانی برای حضورتان در نمایشگاه این است که به محض ورود به محل برگزاری دایرکتوری یا همان فهرست شرکت های حاضر را دریافت نمایید زیرا بسیاری از شرکت ها در لحظه آخر تصمیم به حضور می گیرند و بسیاری نیز به یکباره از حضور در نمایشگاه منصرف می گردند.

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟