فروش بخار بنزین در پمپ بنزین های کشور ادامه دارد

اخیرا بازهم موضوع فروش بخار بنزین در جایگاه های سوخت کشور داغ شده است. مشتریان با ابهاماتی در مورد صحیح بودن میزان سوخت خریداری شده روبرو شده اند.

بطوریکه برخی از انها بر سر یک موضوع تفاهم دارند و ان این است که : « به همان میزان همیشگی بنزین می زنیم اما متوجه می شویم که آمپر بنزین به همان مقدار بالا نیامده است ».

fuel-half

یک راه پیشنهادی برای آزمون این ادعا پر کردن یک گالن 20 لیتری است. با این حال شایعاتی که در مورد هوا فروشی در برخی از جایگاه های سوخت رسانی بوجود آمده، کاملا توسط جایگاه داران سوخت و شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، رد شده است.

در واقع با رد کردن این موضوع پاسخ ما به آزمون گالن 20 لیتری را اینگونه می دهند که اگر نازل عددی بیش از 20 را نشان داد. ایراد از گالن شما بوده و نازل هیچگونه خطایی ندارد.

رئیس انجمن جایگاه داران سوخت کشور در واکنش به این موضوع آن را غیر علمی و اثبات نشده خواند و گفت که مردم هوا نمی خرند بلکه بخار بنزین است که به جای بنزین وارد باک خودرو می شود.

وی اینگونه ادامه داد: « بنزین ذخیره سازی شده در درون نفتکش های جاده ای، سرد و دمای آن بسیار پایین است. از این رو هنگام تخلیه بنزین ذخیره سازی شده درون نفتکش به علت گرما و حرارت بالای محیطی بخشی از آن تبدیل به بخار می شود و بیشترین میزان بخار موجود نیز مربوط به همان زمان است.»

Benzin_526194a

حاج محمد رضا با ارائه توصیه ای به خودروسواران تاکید کرد که « اگر می خواهید بخار بنزین خریداری نکنید، در هنگام تخلیه نفتکش سوخت گیری نکنید.»

« در این مواقع به دلیل افزایش تبخیر و بالا رفتن بخارات بنزین عملا بخشی از بنزین خریداری شده توسط خودروسواران بدون احتراق مانده و به شکل بخار تبخیر می شود.»
در بین سخنان رئیس انجمن جایگاه داران سوخت کشور با اسم طرحی به نام کهاب به منظور کم کردن بخار بنزین برخوردیم که طبق گفته های وی همانند دیگر طرح ها یا به انجام نرسیده است و یا چند سالی تاخیر در اجرای آن بوجود آمده است.

با اجرای این طرح توسط شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی کشور در تمام جایگاه های سوخت کشور با توجه به استاندارد های بین‌المللی به طور کامل انجام شود عملا با کمترین میزان بخار و تبخیر بنزین مواجه هستیم. کهاب به معنی: « کاهش، هدایت، انتقال و بازیافت بخار بنزین است. » که هدف اصلی آن کاهش میزان بخار بنزین در تمام مراحل سوخت گیری است و هم اکنون به دست شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی کشور در حال اجرا است.

benzin-2

با توجه به سمی و فرار بودن مواد هیدروکربنی که تمایل زیادی به ترکیب شدن دارند. در صورت انتشار در محیط می توانند آثار نامطلوب فیزیولوژیکی، زیست محیطی و اقتصادی را بوجود آورند.

از حیث اقتصادی نیز بنا بر آمارهای موجود، ضرر ناشی از تبخیر بنزین از کل جایگاه های کشور به حدود 300 میلیارد تومان می رسد و این درحالیست که اجرای طرح کهاب با رقمی در حدود 600 میلیارد تومان امکان پذیر بوده است اما تعلل و انتخاب شیوه اشتباه برای اجرای این طرح باعث ادامه روند ضرر و زیان ناشی از تبخیر شدید بنزین شده است.

اجرای طرح کهاب از سال 87 در کشور کلید خورد و تا شال 90 سه هزار و پانصد جایگاه عرضه سوخت در سراسر کشور به سیستم بازیافت تبخیر بنزین مجهز شدند. حاج محمد رضا باردیگر در مورد هوا فروشی تاکید کرد که، این امر موضوعی طبیعی در سراسر دنیا است اما آنها با اجرا طرح کهاب، بخار کمتری دارند.

در سال 1997 میلادی، شرکت اسپانیایی رپسول starchitect Norman را به استخدام خود در آورد تا یک پمپ بنزین جدید را برای ساخت در 200 منطقه از اسپانیا طراحی کند. طرح ارائه شده حاوی رنگ های سازمانی رپسول بود و با هر نقطه ای اسپانیا هارمونی داشت. تعداد، ارتفاع و میزان تداخل این سازه های چتری با یکدیگر فرق دارند اما به راحتی از فاصله دور قابل تشخیص هستند.

وی همچنین ادامه داد که تبخیر بنزین بیشتر در شش ماهه اول سال که دمای هوا بالا است رخ می دهد و در شش ماهه سرد سال این مشکل کم می شود.

طبق گفته های حاج محمد رضا در نهایت اینگونه نتیجه می گیریم که طرح کهاب بعد از گذشت 8 سال هنوز بطور کامل عملی نشده و تاریخ دقیقی نیز برای تکمیل این طرح داده نشده است. پس این وظیفه رانندگان است که مراقب باشند بخار درون خودرو خود نریزند.

برچسب ها

مطالب مرتبط

اخبار سهمیه بندی: اختصاص 400 لیتر بنزین نوروزی تاکسی‌های بین شهری تکذیب شد

در بامداد جمعه مورخ 24 آبان ماه پس از روزها گمانه زنی در مورد افزایش قیمت بنزین و آزاد سازی نرخ حامل های انرژی براساس قیمت های اخیر نرخ ارز، سرانجام قیمت جدید بنزین به شکل رسمی اعلام شد و براین اساس قیمت بنزین معمولی از 1000 تومان به 1500 تومان افزایش یافته است که... ادامه مطلب

ماجرای وجود آب در بنزین چیست؟

بنزین همیشه مورد توجه ایرانی‌ها بوده و حالا بعد از موضوع سهمیه‌بندی و افزایش قیمت، ‌ بحث کم فروشی بنزین در پمپ‌بنزین‌ها نقل هر مجلسی شده است. اما به واقع پشت پرده کم‌فروشی این کالای استراتژیک در جایگاه‌های سوخت چیست؟کم فروشی بنزین که با افزایش قیمت آن مورد توجه قرار گرفته و از گوشه کنار... ادامه مطلب

گازسوز کردن رایگان یک میلیون و 464 هزار خودرو آغاز شد

گاز طبیعی فشرده یا سی‌ان‌جی Compressed natural gas سوختی است که عمدتاً به عنوان جایگزینی برای بنزین، گازوئیل و گاز مایع به کار می‌رود. سی‌ان‌جی نسبت به هر سه اینها آلودگی کمتری ایجاد می‌کند و در کشورمان با قیمت کمتری عرضه می شود.مدیر طرح‌های سی ان جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از عملیاتی... ادامه مطلب

سرنوشت باقیمانده سهمیه بنزین خودروها در کارت سوخت

با توجه به گفته های سخنگوی شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی، برای خودروهای شخصی سواری، سهمیه سوخت به شرط عبور نکردن از ۳۶۰ لیتر در کارت ذخیره خواهد شد.فاطمه کاهی در این خصوص توضیح داد:«سهمیه ۶۰ لیتری ماهانه بنزین افراد به ماه بعد منتقل خواهد شد و شهروندان در این خصوص دغدغه و نگرانی نداشته باشند.»وی... ادامه مطلب

سهمیه بنزین وانت ؛ هر آنچه در مورد سهمیه بندی پیمایشی اعلام شده است

سهمیه بنزین وانت ها به چالش جدیدی برای سوخت گیری در کشور تبدیل شده است.به گفته مدیرکل دفتر حمل و نقل کالا سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای «ضرورت دارد از ابتدای بهمن‌ماه، وانت‌بارهایی که در جاده‌های بین شهری تردد می‌کنند،‌ اسناد حمل یعنی بارنامه دریافت کنند و در صورت دریافت بارنامه، تردد آنها... ادامه مطلب

کارت سوخت: ثبت نام، استعلام، پیگیری و همه موارد دیگر

پس از ماهها کشمکش، سرانجام استفاده از کارت سوخت اجباری و به خودروها سهمیه سوخت ماهیانه داده شد. بنابراین باید از کارت سوخت شخصی در پمپ بنزین ها استفاده شود و با صدور تمام کارت سوخت های ثبت نامی، استفاده از کارت سوخت جایگاه ها نیز ممنوع می شود.شماری از دولتمردان و به خصوص نمایندگان... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟