نگاه اختصاصی دیجیاتو به بازی ایرانی «فاویان فنری»؛ عنوان جدید سازنده کوهنورد

در هفته ای که گذشت، فرصتی فراهم آمد تا میزبان فرهود فرمند، یکی از بازی سازان مستعد ایرانی در دفتر دیجیاتو باشیم و به صحبت درباره پروژه های آتی وی بپردازیم. فرهود فرمند که مدیریت استودیوی «نیو» را برعهده دارد، پیش از این با ساخت عنوان تحسین شده «کوهنورد» توجه ها را به خود جلب کرده بود و حالا بعد از گذشت چند سال، یک بار دیگر با دو پروژه جاه طلبانه پا به عرصه گذاشته است.

یکی از دو پروژه جدید فرمند، «فاویان فنری» نام دارد که به صورت کاملاً مستقل، تک نفره و به دور از حمایت های دولتی توسعه می یابد و نوید عنوانی سرگرم کننده برای پلتفرم های موبایل و - شاید در آینده نه چندان دور و نه چندان نزدیک- پی سی و کنسول های خانگی را می دهد.

گذشته از صحبت درباره کاراکتر منحصر به فرد فاویان فنری، که دست کمی از شخصیت های به یاد ماندنی دیزنی ندارد و می تواند به یکی از نمادهای صنعت بازی ایران تبدیل شود، و البته پروژه دیگر فرمند، یعنی «محیط بان محیط بانان»، فرصتی فراهم آمد تا نیم نگاهی به فاویان فنری هم داشته باشیم.

farhoud_farmand_boingkid_3

بازی فاویان فنری فعلاً در مرحله آلفا به سر می برد و بسیاری از المان های آن، کماکان شکلی ناپخته دارند یا این که اصلاً در بازی قرار نگرفته اند. با این همه، مکانیک های کلی بازی به این بلوغ رسیده اند که برای دقایقی چند، بازیکن را درگیر کرده و در دنیای زیبای بازی غرق کنند.

فاویان فنری مثل بازی دیگر فرمند، از ژانر پلتفرمینگ پیروی می کند و تمام گیم پلی، در قالب پازل های پلتفرمینگ، با هدف جمع آوری امتیازات خاصی برای دست یافتن به مراحل بالاتر و پیشرفته دنبال می شود. گیمر تنها یک هدف دارد و آن چیزی نیست جز جمع آوری آیتم هایی ستاره گونه در مراحلی که از نظر طراحی، دست کمی از بازی های مطرح پلتفرمینگ امروزی ندارند.

اگرچه شخصیت پردازی و پس زمینه داستانی فاویان هنوز به صورت رسمی اعلام نشده، اما وی قابلیت های گوناگونی دارد که در بطن گیم پلی ظاهر می شوند و امکانات مختلفی را برای گیمر به ارمغان می آورند. وی که شمایلی همچون یک اسباب بازی بسیار زیبا دارد، می تواند از دیوارها بالا برود، روی سقف حرکت کند (قابلیتی که هنوز در بازی وجود ندارد اما ظاهراً راهش را به نسخه نهایی باز می کند) و با قرار گرفتن روی بلوک های خاصی، پرش هایی بلند از نقطه الف به نقطه ب داشته باشد.

همین مکانیک های ساده، بستری مناسب برای طراحی چالش های گوناگون در گیم پلی فراهم آورده اند و با ادغام آنها، شاهد پیچیدگی هایی در پلتفرمینگ بازی هستیم که گرچه در ابتدا اندکی مایوس کننده ظاهر می شود، اما به مرور زمان کاری می کند که حتی برای یک لحظه هم موبایل را زمین نگذارید.

ذات بازی فاویان فنری، بر روی آزمون و خطا بنا شده و تقریباً امکان ندارد که بتوانید مراحل بالایی را حتی بدون یک اشتباه پشت سر بگذارید؛ در واقع این گرافیک هنری و جذابیت های آن است که سبب می شود یا دیدگاهی ساده انگارانه به سراغ بازی بروید و بعد خود را در حال کلنجار رفتن با نمایشگر موبایل برای عبور از چالش ها بیابید.

اما برخلاف آنچه که ممکن است انتظار داشته باشید، هیچ یک از این چالش ها شکلی غیرمنطقی ندارند و کمکاری خود را نمی توانید به گردن ضعف های گیم پلی بیندازید. این احساس که بازی تمام مکانیک های لازم برای عبور از چالش ها را در اختیارتان گذاشته، اما لازم است تا خودتان مهارت بیشتری برای پشت سر گذاشتن آنها به دست آورید، سبب می گردد تا دائماً و دائماً تلاش کنید و در این حین، از بازی هم لذت ببرید.

farhoud_farmand_boingkid_7

اما اگر به شکلی صادقانه به موضوع نگاه کنیم، فاویان فنری فعلاً در مراحل نخست توسعه به سر می برد و بدیهی است که مشکلات خاص خود را نیز داشته باشد. برای مثال گاهی دریافتیم که برخی از المان های مراحل اضافه هستند یا بخش های گوناگونی از محیط، مانند تعدادی از بلوک های روغنی که سبب می شوند فاویان روی آنها سر بخورد، در نقاط مناسبی قرار نگرفته اند؛ بنابراین هنوز انتظار می رود که فرمند بتواند این مشکلات را کنار زده و عنوانی به مراتب کامل تر از نسخه فعلی به دست مشتریان برساند.

یکی از مهم ترین سوالاتی که حین تجربه بازی برای نگارنده مطلب شکل گرفت، مناسب بودن یا نبودن فاویان فنری برای قشر خردسال و کودکان است. در واقع آقای فرمند کودکان را از مهم ترین بازارهای هدف خود تلقی می کند.

ولی حقیقت امر اینجاست که گرچه درک منطق گیم پلی چندان کار سختی نیست، اما مکانیک ها مهارت خاص خود را می طلبند که پیاده سازی آنها می تواند برای کودکان بسیار دشوار باشد. فرمند در پاسخ به این سوال توضیح داد که کودکان طبق بررسی ها ارتباط خوبی با بازی برقرار کرده اند، اما شاید نیاز به تعدیل گیم پلی همچنان ضروری به حساب آید.

در نهایت باید افزود که فاویان فنری قرار است به صورت اپیزودیک روی پلتفرم های مختلف موبایل، شامل اندروید، iOS و ویندوز فون عرضه شود. فرمند امیدوار است که هر اپیزود، 60 مرحله را در خود جای دهد و گیمرها تا چندی دیگر، قادر به تهیه نسخه «دسترسی زودهنگام» -یا همان چیزی که در میان بازی های غربی از آن با نام «Early Access» یاد می شود- باشند.

farhoud_farmand_boingkid_2

پس از این، به مدد به روزرسانی های عرضه شده برای موتور گیم میکر، می توان انتظار داشت که بازی بتواند روی پلتفرم پی سی و کنسول های خانگی نیز پورت شود؛ هرچند که مسلماً میزان استقبال مخاطبان و سرمایه گذاری نیز امری مهم در تحقق این امر برشمرده می شود. هنگامی که مشغول صحبت با آقای فرمند بودیم، وی حتی به عرضه بازی خود روی پلتفرم های نینتندو هم تمایل نشان داد که در میان بازیسازان ایرانی بسیار نادر تلقی می شود؛ اما خوب، حقیقت اینجا است که شاید چنین چیزی هیچوقت عملی نشود.

هنوز زود است تا درباره فاویان فنری بتواند به نوعی جمع بندی کلی رسید و نظر نهایی را صادر کرد، اما اگر نسخه آلفای بازی، که هنوز از لحاظ فنی و صد البته هنری به تکامل کافی نرسیده است تا این حد نویدبخش ظاهر می شود، باید گفت که برای تجربه نسخه نهایی بازی و نیز بازی بعدی فرهود فرمند یا همان «محیط بان محیط بانان» شوق فراوان داریم.

برچسب ها
تور کیش

مطالب مرتبط

طراحی بازی ترسناک در محیط Paint توسط دندانپزشک لهستانی

دندانپزشکی لهستانی با استفاده از ابزارهای ابتدایی مایکروسافت پِینت یک بازی ترسناک و مهیج طراحی کرده است.این بازی که World of Horror (جهان ترس) نام دارد، توسط دکتر Pawel Kozminski طراحی شده و شامل پنج داستان کوتاه است که در یک دهکده ساحلی ژاپنی جریان دارند. پخش دائمی موزیکی ۸ بیتی کمی روی اعصاب است اما تطابق خوبی... ادامه مطلب

بازی World of Goo را به صورت رایگان از فروشگاه اپیک دریافت کنید

مدتی قبل، مهلت دریافت رایگان بازی Transistor از فروشگاه اپیک به اتمام رسید و همان طور که انتظار می‌رفت، عنوان جدیدی جایگزین آن شد. علاقه مندان، از این پس می‌توانند با مراجعه به فروشگاه اپیک بازی World of Goo را بدون پرداخت هیچ گونه هزینه‌ای دریافت کنند.بازی World of Goo که در سبک معمایی ساخته شده است، در... ادامه مطلب

بازی تحسین شده Gone Home را به صورت رایگان دریافت کنید

در شرایطی که رقابت شدیدی میان اپیک و استیم به وجود آمده و هر یک سعی می‌کنند تا کاربران بیشتری را به سمت خود جذب کنند، فروشگاه هامبل باندل نیز تلاش کرده تا از قافله عقب نماند. به همین منظور، بازی Gone Home برای مدت محدودی در این فروشگاه رایگان شد.فروشگاه هامبل باندل اخیراً از یک... ادامه مطلب

ریزر از نخستین موس و کیبورد مخصوص ایکس باکس وان رونمایی کرد

کمپانی ریزر با رونمایی از نخستین موس و کیبورد مخصوص ایکس باکس وان با نام Razer Turret، شرایط بازی های کراس پلتفرم (بین کنسول و کامپیوتر) را عادلانه تر کرد.تقریباً همه گیمرها معترفند که در بازی های شوتر، رقابت موس و کیبورد با گیمپد عادلانه نیست و کسی که از موس و کیبورد استفاده می... ادامه مطلب

حمایت‌های ساختار همگرا از بازی‌سازان از سال آینده آغاز می‌شود

حسن کریمی قدوسی، مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌ها اعلام کرد که بازی‌سازان از ماه فروردین باید منتظر آغاز حمایت‌های ساختار همگرا باشند.طبق گفته‌های کریمی قدوسی، استودیو و تیم‌هایی که برای بهره‌مند شدن از خدمات این ساختار ثبت‌نام کرده‌اند و میزان حمایت دریافتی آ‌ن‌ها مشخص شده، از ۱۷ فروردین تا اسفند سال آینده از این حمایت‌ها بهره‌مند... ادامه مطلب

گزارش دیجیاتو از معرفی نقشه تهران بازی زولا [تماشا کنید]

نقشه تهران بازی زولا چهارشنبه شب با برگزاری رویدادی معرفی شد و هم اکنون کاربران بازی در داخل کشور به این نقشه دسترسی پیدا کرده‌اند.در جریان این رویداد، محمد یعقوبی، مدیر انجمن ورزش‌های الکترونیکی از همکاری با نمایندگان زولا در ایران برای برگزاری مسابقات گفت و اولوچ یوجا، مدیر بازرگانی جهانی زولا نیز به برنامه‌های... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟