وجود منابع عظیم آب و یخ در سیاره کوتوله «سرس» تأیید شد

وجود منابع عظیم آب و یخ در سیاره کوتوله «سرس» تأیید شد

وجود منابع عظیم آب و یخ در سیاره کوتوله «سرس» تأیید شد

دانشمندان از طریق مشاهدات خود از راه دور، می دانستند که سیارک بزرگ (یا سیاره کوتوله) «سرس» حجم بسیار زیادی از آب و یخ را در خود جای داده.

حال کاوشگر Dawn که اخیراً طی ماموریتی به نزدیکی این سیاره رسیده، نشان می دهد حدود ۳۰ درصد از قطب های سرس را آب و یخ فشان ها (آتشفشان های یخی) تشکیل می دهد، که در واقع مشاهده نقطه های سفیدرنگ روی سطح آن را نیز توجیه می کند.

این کاوشگر بعد از ورود به مدار مشخصی که در فاصله حدود ۳۸۰ کیلومتری سطح سرس قرار دارد، دستگاه GRaND (آشکارساز پرتو گاما و نوترینو) را فعال ساخته و با سنجش مقدار هیدروژن سطحی، توانست مقدار آب موجود در این سیارک، چه به صورت یخ و چه به صورت محصور زیر سطوح معدنی را اندازه گیری نماید.

ceres-water-2016-12-16-02-w600

نتایج این اندازه گیری ها نشان می دهد به طور کلی بین ۱۷ الی ۳۰ درصد از وزن سرس را آب تشکیل داده که در قیاس با وزن «یک میلیون تریلیون تُنی» (۱۰ به توان ۱۸) سیارک، مقدار قابل توجهی محسوب می شود، یعنی حدود ۰.۲ الی ۰.۳ میلیون تریلیون تُن آب در این سیاره وجود دارد.

دانشمندان بر این باورند که این حجم از آب طی روزهای نخست شکل گیری منظومه شمسی درون سیارک جریان داشته، اما با سرد تر شدن آن، یخ های سطحی در راستای استوای «سرس» تصعید گشته و در فضای اطراف پخش شده، یا احتمالاً اتمسفر رقیقی را تشکیل داده اند.

با این حال در مناطق سرد و مرتفع، آب توانسته در فاصله یک متری از سطح ۴.۵ میلیارد ساله «سرس» باقی بماند و به همین دلیل، هر از گاهی شاهد یخ فشانی در این سیارک هستیم.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل