نوکیا و انتشار لیستی از ۳۲ پتنت که اپل آنها را نقض کرده است

نوکیا و انتشار لیستی از ۳۲ پتنت که اپل آنها را نقض کرده است

هرچند نوکیا دیگر حضور محسوسی در بازار موبایل ندارد، اما پشت صحنه به فعالیت های مختلفی مشغول است، از جمله شکایت از اپل بابت نقض پتنت هایش.

نوکیا می گوید در دو کشور آمریکا و آلمان از اپل شکایت کرده و قصد دارد درآمدی که این شرکت از راه های غیر رقابتی و ناعادلانه کسب کرده را به عنوان خسارت استفاده از پتنت هایش دریافت کند.

اپل از طرف دیگر اعتقاد دارد نوکیا زیاده خواه است و از پتنت های خود به عنوان ابزار کسب درآمد استفاده می کند، نه حفاظت از حق و حقوق و ثبت نتیجه ی زحماتش.

شرکت آمریکایی در بیانیه ای که به این مناسبت منتشر کرده نوکیا را متهم می کند که به دلیل شرایط نه چندان مطلوب در بازار موبایل، کسب و کار خود را به سوی درآمدزایی آسان از پتنت های ثبت شده تغییر داده است.

سابقه درگیری های این دو شرکت به سال ۲۰۰۹ یعنی ۲ سال پس از عرضه آیفون باز می گردد که نوکیا برای نخستین بار اعلام کرد پرونده ی شکایت از اپل به دلیل نقض پتنت هایش را به جریان انداخت.

شرکت فنلاندی اعتقاد داشت فناوری های GSM، UMTS و WLAN مورد استفاده در ساخت آیفون از پتنت های نوکیا الهام گرفته شده و در نهایت سال ۲۰۱۱ موفق شد رقیب را به پرداخت حق استفاده از فناوری هایش مجبور کند.

استفان الوپ که در آن زمان مدیر عامل نوکیا بود سرخوش از این موفقیت اعلام کرد «خوشحال هستیم که اپل هم به استفاده کنندگان از فناوری های ساخت ما اضافه شده است».

اما خوشحالی نوکیا چندان هم پایدار نبود و اپل در تاریخ ۱۱ دسامبر ۲۰۰۹ با ثبت شکایت در مورد نقض ۱۳ پتنت خود توسط شرکت فنلاندی، مقابله به مثل را آغاز کرد.

حالا شرکت فنلاندی لیستی منتشر کرده تا نشان دهد اپل دقیقاً کدام پتنت های نوکیا را مورد استفاده قرار داده است، لیستی شامل ۳۲ مورد که بخش های متنوعی از طراحی آنتن و چیپست دستگاه گرفته تا رابط کاربری و نرم افزار تلفن هوشمند را شامل می شود.

patents_nokiaaaa

نوکیا می گوید بارها از اپل درخواست کرده حق استفاده از این فناوری ها را هم مثل موارد پیشین پرداخت کند، اما رقیب آمریکایی زیر بار نمی رود.

لیست مورد بحث به ۳ بخش مربوط به فناوری های «تصویری»، «چیپست» و «پیاده سازی» تقسیم شده و نشان می دهد شکایت مربوط به هریک در دستگاه قضایی کدام شهر آلمان یا آمریکا در حال پیگیری است.

درگیری میان غول های فناوری سر اینکه کدام نوآوری ابتکار کدام از آنها بوده به موضوع تازه ای محسوب نمی شود. حالا باید منتظر بمانیم تا با رای دادگاه مشخص شود اپل در ساخت آیفون واقعا از رقیب خوش سابقه فنلاندی الهام گرفته یا این نوکیاست که سعی دارد با کسب درآمد از هر راهی که شده وضعیت نابسامان فعلی خود را بهبود دهد.

نظرات ۲۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato