ایمپلنتی که می تواند جلوی ابتلا به بیماری ایدز را بگیرد

ایمپلنتی که می تواند جلوی ابتلا به بیماری ایدز را بگیرد

تاکنون درمانی قطعی برای بیماری ایدز به ثبت نرسیده است و به نظر می رسد که در حال حاضر پیشگیری بهترین راه برای مقابله با آن است. تکنیک جدیدی با بهره گیری از یک دوز مشخص دارو و در بازه های زمانی منظم توسعه پیدا کرده که می تواند خطر ابتلا به HIV را تا حد زیادی کاهش دهد.

برای این منظور مؤسسه «بیل و ملیندا گیتس» مبلغ ۱۴۰ میلیون دلار را در برنامه «Intarcia Therapeutics» سرمایه گذاری کرده و درصدد تولید ایمپلنتی هستند که در زیر پوست کاشته شده و داروی پیش گیرنده از ویروس HIV را به مدت ۶ یا ۱۲ ماه وارد بدن خواهد کرد. به جای به خاطر سپردن مصرف دارو به صورت روزانه تنها می بایست سالی یک یا دو بار، ایمپلنت مورد نظر را در زیر پوست کاشت.

لازم به ذکر است که هنوز سال ها تا عرضه ایمپلنت یاد شده زمان باقی مانده است. «Intarcia» هم اکنون در حال بررسی و انتخاب داروی مورد نیاز برای پیش گیری از ایدز است. همچنین بازه های زمانی رها شدن دوز دارو و دیگر موانع می بایست تا پیش از آماده سازی ایمپلنت مشخص شوند.

اگر ایمپلنت مورد اشاره طبق وعده های داده شده عمل کند، می توان انتظار کاهش قابل توجه نرخ ابتلا به ایدز را داشت. یکی از عوامل نگران کننده، هزینه های مورد نیاز برای ایمپلنت مذکور است اما حداقل می توان امیدوار بود که تکنولوژی ساخت آن در دسترس بوده و راهی برای پیشگیری از این بیماری کشنده وجود خواهد داشت.

همچنین گفتنی است که ایمپلنت «ITCA 650» با کاربردی مشابه برای بیماری دیابت نوع ۲ در نظر گرفته شده که از ماه نوامبر مجوزهای FDA برای استفاده تجاری را گرفته و احتمالاً به زودی عرضه خواهد شد.

ویجیاتو

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato