دستاورد سامسونگ و Caltech: عدسی های سیلیکونی باریک تر از موی انسان

دستاورد سامسونگ و Caltech: عدسی های سیلیکونی باریک تر از موی انسان

لنزهای قابل استفاده در موبایل های آینده، از موی انسان نیز باریک تر خواهند بود. تیمی از محققین مؤسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech) با همکاری سامسونگ، به تازگی توانسته اند لنزهایی مسطح بسازند که با قرارگیری روی سنسورهای دیجیتال، ماژول دوربین فوق العاده ظریفی را تشکیل خواهند داد.

همان طور که می دانید در لنزهای معمول، نور از میان چندین قطعه شیشه با سطحی محدب می گذرد تا نهایتاً روی حسگر متمرکز شده و تصویر دیجیتال را با وضوح کامل تشکیل دهد. محققین Caltech به جای شیشه، از دو ورقه استوانه سیلیکونی استفاده کرده اند.

caltech-flat-silicon-lens-2

قطر این استوانه ها که به آنها «متاسرفس» گفته می شود را به راحتی می توان تغییر داد، و در نتیجه با تنظیم دقیق آنها می شود فوکوس دقیقی را از تصویر ایجاد کرد، تا دیگر نیازی به بهره گیری از چندین قطعه شیشه با فواصل کانونی مختلف نباشد.

هر سیلندر سیلیکونی ۶۰۰ نانومتر ضخامت دارد، که با قرار دادن دو قطعه از آنها کنار یکدیگر به قطر ۱۲۰۰ نانومتر می رسیم. برای مقایسه، جالب است بدانید یک رشته موی انسان در حدود ۱۰۰ هزار نانومتر ضخامت دارد.

البته این پژوهش، نخستین تلاش برای متمرکز ساختن نور با استفاده از سیلیکون به شمار نمی رود، اما در تحقیقات قبلی معمولاً تصویر نهایی شفافیت کافی را نداشت. حال سامسونگ و Caltech با بهره گیری از دو قطعه توانسته اند وضوح کامل را تا زاویه ۷۰ درجه به تصویر نهایی اضافه نمایند.

caltech-flat-silicon-lens-1

امیر اربابی، محقق فوق دکترای Caltech در این رابطه می گوید تولید انبوه این لنزها بسیار ساده و مقرون به صرفه است، چون از تکنولوژی مشابه چیپ های کامپیوتری بهره می گیرند.

گفتنیست لنزهای مسطح را می توان به سادگی روی حسگرهای تصویر دیجیتال CMOS سوار کرد، و ماژول نهایی تا حد قابل توجهی نسبت به نمونه های به کار رفته در اسمارت فون ها و دیگر دیوایس های پوشیدنی کنونی کوچک تر خواهد بود.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato