محققان از دوربین نوکیا لومیا 1020 برای توالی یابی DNA استفاده می کنند

محققان از دوربین نوکیا لومیا 1020 برای توالی یابی DNA استفاده می کنند

محققان از دوربین نوکیا لومیا 1020 برای توالی یابی DNA استفاده می کنند

دیوایس نوکیا لومیا ۱۰۲۰ در دنیای موبایل های هوشمند چندان موفق نبود و از لحاظ فروش، نتوانست انتظارات نوکیا و مایکروسافت را برآورده سازد. اما از نظر دوربین، بدون شک لومیا ۱۰۲۰ یکی از بهترین اسمارت فون های موجود در بازار به شمار می رفت. این موبایل، از دوربینی ۴۱ مگاپیکسلی به همراه لنزهای Carl Zeiss بهره می برد و تقریباً بعد از گذشت ۴ سال، هنوز رقیبی پیدا نشده که آن را به شکلی جدی به چالش بکشد.

اخیراً محققان دانشگاه کالیفرنیا و دانشگاه سوئد نوعی میکروسکوپ دیجیتال کوچک ساخته اند که از دوربین نوکیا لومیا ۱۰۲۰ و دو LED بهره برده و می تواند در عیب یابی مولکولی و توالی یابی دی ان ای مورد استفاده قرار گیرد.

تیم پشت این پروژه مدعی شده که توسعه چنین میکروسکوپی، پیشرفتی بزرگ به حساب می آید؛ چرا که به کمک میکروسکوپ هایی جمع و جور و مبتنی بر موبایل، احتمالاً پزشکان قادر به دستیابی به تشخیص های پزشکی تخصصی در لحظه هستند و دیگر نیازی به تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی نخواهد بود.

یکی از محققین این تیم در گزارش خود نوشته است: «با گسترش دائمی و سریع قابلیت های تصویربرداری، قدرت پردازشی و اتصال، تلفن های موبایل کمک می کنند تا داده های زیست پزشکی از انواع محیط های آزمایشگاهی و میدانی ترجمه شود.»

در نهایت باید امیدوار بود که نوکیا کماکان به عرضه موبایل هایی با دوربین خارق العاده ادامه دهد و به جایگاهی که لیاقتش را دارد بازگردد.

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل