پروژه ساخت ماهواره مخابراتی ناهید 2 توسط پژوهشگاه فضایی ایران آغاز شد

با امضای قرارداد بین سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه فضایی، پروژه ساخت ماهواره «ناهید ۲» به این پژوهشگاه واگذار شد. دکتر واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر بهرامی رئیس سازمان فضایی ایران و دکتر حدادی پور رئیس پژوهشگاه فضایی از حاضرین این مراسم بودند.

ماهواره ناهید ۲ بخشی از برنامه راهبردی دستیابی به ماهواره های مخابراتی زمین آهنگ است که مأموریت های مختلفی را بر عهده دارند. مأموریت اصلی این ماهواره، آزمون انتقال مداری با استفاده از پیشرانش تک مؤلفه ای و دستیابی به عمر عملیاتی دو ساله است.

همچنین زیرسیستم تعیین کنترل وضعیت و موقعیت با پایداری سه محوره و دقت نشانه روی ۳ درجه ای RMS در تمامی جهات را می توان از بخش های مهم این پروژه در نظر گرفت.

این ماهواره به فناوری مانورهای مداری مجهز خواهد شد و بنابراین می تواند با استفاده از پیشران شیمیایی و سطح رانش یک نیوتن، خود را از ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری به ارتفاع ۵۵۰ کیلومتری برساند.

ماهواره ناهید ۲ در ابعاد ۶۴×۶۴ سانتیمتر و به وزن ۱۰۰ کیلوگرم ساخته خواهد شد، و در مدار ۵۵۰ کیلومتری با زاویه میل ۵۵ درجه قرار خواهد گرفت.

مدت زمان اجرای قراداد ساخت ماهواره ناهید ۲ برابر ۲۸ ماه در نظر گرفته شده، اما دکتر حدادپور امیدوار است روند توسعه و ساخت آن هرچه زودتر به پایان برسد.

نظرات ۱۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟