ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

ایرانسل برای نخستین بار در ایران از IPv6 به صورت تجاری بهره‌ برداری کرد

پروتکل اینترنت نسخه 6 که به اختصار IPv6 نامیده می‌شود، جدیدترین نسخه پروتکل اینترنت به شمار می رود که ارتباط‌های اینترنتی را شکل می‌دهد و پیش‌بینی می‌شود در آینده نزدیک جایگزین نسخه چهار این پروتکل ...

Maryam Mousavi
نوشته شده توسط Maryam Mousavi | ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۲:۱۵

پروتکل اینترنت نسخه 6 که به اختصار IPv6 نامیده میشود، جدیدترین نسخه پروتکل اینترنت به شمار می رود که ارتباطهای اینترنتی را شکل میدهد و پیشبینی میشود در آینده نزدیک جایگزین نسخه چهار این پروتکل (IPv4) شود.

حال براساس بیانیه خبری رسمی شرکت  ایرانسل این پروتکل برای نخستین بار در کشورمان به صورت تجاری به بهره برداری رسیده است که در ادامه توجه شما را به متن این بیانیه جلب می کنیم.

با بهره‌برداری تجاری از این سرویس، در فاز نخست این امکان برای مشترکان ایرانسل در استان‌های تهران، البرز، مرکزی و قم فراهم شده تا سرویس اینترنت را در بستر IPv6 دریافت کنند. ایرانسل، بزرگترین اپراتور دیتای ایران، پیش از این برای نخستین بار در ایران موفق به آزمایش IPv6 بر بستر موبایل شده بود.

بر اساس این گزارش، امکان استفاده تمامی مشترکان سرویس نسل 2، 3، 4 و 4.5 اینترنت همراه و اینترنت نسل چهار ثابت (TD-LTE) ایرانسل از این بستر فراهم است. البته لازم است که دستگاه مشترکان از (IPv4/IPv6) دوال استَک پشتیبانی کند و در دستگاه‌های اندرویدی، در قسمت تنظیمات نقاط دسترسی (Access Point Names) لازم است که APN protocol بر روی IPv4/IPv6 تنظیم شده باشد.

با توجه به توسعه یافتن کاربرد خدمات دستگاه به دستگاه و اینترنت اشیا (IoT) که می تواند منجر به برقراری ارتباط میان بسیاری از دستگاه ها مانند موبایل ها، دوربین ها و حتی لوازم خانگی و قاب عکسهای دیجیتال بر بستر اینترنت شود، نیاز به توسعه پروتکل IP بیش از پیش اهمیت پیدا می کند. براساس پیش‌ بینیها طی سال های آینده، میلیاردها شیء در دنیا به اینترنت متصل می شوند. ایرانسل به عنوان اپراتور پیشگام در زمینه اینترنت اشیا و شهر هوشمند، سرمایهگذاری کلانی را جهت راه اندازی سامانه دستگاه به دستگاه به عنوان بسترساز این ارتباطات انجام داده است تا با بهرهبرداری تجاری از آن، امکان اتصال هزاران دستگاه و ارائه صدها خدمت مختلف روی این بستر فراهم شود.

نسخه ششم پروتکل اینترنت یا IPv6 از فضای آدرسدهی ۱۲۸ بیتی استفاده می کند که امکان بهرهگیری از ۲ به توان ۱۲۸ آدرس یکتا را امکان پذیر خواهد کرد. این در حالی است که نسخه چهارم پروتکل اینترنت یا IPv4 که در حال حاضر مورد استفاده است، از استاندارد های قدیمی آدرسدهی است و فضای آدرسی ۳۲ بیتی دارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (4 مورد)
 • pop_0098
  pop_0098 | ۱۱ بهمن ۱۳۹۵

  کلا هیچ فرقی نمیکنه به خاطر اینه ای پی نسخه 4 داره تعداد ای پی هاش تمام میشه نسخه 6 امده به جاش که مثلا دیوایس های جدید که میخواد به اینترنت متصل بشه ای پی کم نیارند چون هر دستگاه برای متثل شدن باید یک ای پی داشته باشه همین کلا مسخره بازی ایرانسل همچین گفته انگار چیکار کرده خنده داره

 • Amir Sadsaleh
  Amir Sadsaleh | ۱۱ بهمن ۱۳۹۵

  خب
  به چه دردی میخوره؟

 • Amir Sadsaleh
  Amir Sadsaleh | ۱۱ بهمن ۱۳۹۵

  خب
  به چه دردی میخوره؟

 • mehrdad
  mehrdad | ۱۱ بهمن ۱۳۹۵

  این عداد رو ول کنین
  بگین این چیه به چه دردی میخوره
  سرعت بهتر میشه پوشش بهتر میشه پینگ بهتر میشه
  اصلا تغیری حس میکنیم یا نه باهم شعاره واسه خالی کردن جیب ملت

مطالب پیشنهادی