اثر پروانه ای ترامپ؛ قانون منع مهاجرت چه تأثیری بر آینده دنیای تکنولوژی دارد؟

اگر به اثر پروانه ای معتقد باشید، می دانید که تغییرات جزئی در یک قسمت جهان می تواند تأثیرات عمده ای در جای دیگر به وجود آورد؛ بنابراین می توان نتیجه گرفت که اگر در سال 1949 به جای ترومن، ترامپ به سمت ریاست جمهوری آمریکا می رسید، یکی از بزرگ ترین و موفق ترین شرکت های تکنولوژی تاریخ بشر یعنی اپل هیچگاه به وجود نمی آمد.

استیو جابز، بنیانگذار و مدیرعامل سابق اپل در سال 1355 به دنیا آمد. پدر او «عبدالفتاح جان جندلی» نام داشت و مادر آلمانی تبارش نیز «جوئن کارول شیبل» بود. پدر و مادر اصلی جابز در دانشگاه ویسکانسین با یکدیگر آشنا شدند، اما جندلی در سال 1931 در سوریه متولد شده بود و در سال 1949 از لبنان به آمریکا مهاجرت کرد، یعنی او یک «پناهجوی سوری» بود که بر اساس فرمان ترامپ، این روزها نمی توانند وارد خاک آمریکا شوند.

پدر استیو جابز یک تبعه سوری بود که در سال 1949 به آمریکا مهاجرت کرد.

حال اگر فرض کنیم در اواخر دهه 50 میلادی ترامپ به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده انتخاب می شد و فرمانی مشابه آنچه برای تبعه هفت کشور مسلمان از جمله سوریه صادر کرده بود را اجرا می کرد، دیگر جندلی نمی توانست به ایالات متحده وارد شود و بدون این سفر، دیگر به دانشگاه ویسکانسین راه نمی یافت و عاشق شیبل نمی شد.

با ادامه این فرضیه، به راحتی می توان نتیجه گرفت که تحت شرایط حاصله پس از فرمان ترامپ در سال 1949، دیگر «استیو جابز»ی به این دنیا قدم نمی گذاشت، فردی که با استعداد خارق العاده و نبوغ خود توانست دنیای تکنولوژی را متحول کند.

عبدالفتاح جندلی

اثر پروانه ای در اینجا نشان می دهد که اگر استیو جابز نبود، اپل به وجود نمی آمد. بدون اپل، مک در کار نبود و توسعه رابط کاربری گرافیکی حداقل چند سالی به تعویق می افتاد. پس از آن دیگر آیفونی هم ساخته و معرفی نمی شد، و همین داستان برای تمامی پیشرفت های چشمگیر جهان فناوری ادامه می یافت.

البته شرایط سال 1949 یا 1955 کاملاً با این روزها فرق می کرد، و اگر ترامپ در آن زمان رئیس جمهور آمریکا می شد، شاید شهروندان کشورهای کاملاً متفاوتی را از ورود به خاک آمریکا منع می کرد، چون وضعیت جهان در آن زمان متفاوت بود. جالب است که در سال 1950 کنگره آمریکا قصد داشت مهاجرینی که عضو حزب کمونیست بودند را از آمریکا اخراج کند، اما ترومن با این تصمیم مخالفت کرد.

استیو جابز هیچگاه پدر واقعی اش را ملاقات نکرد و علاقه خاصی به میراث کشور سوریه نشان نمی داد. حتی در سال 2011 زمانی که از او پرسیدند «آیا نمی خواهی دولت اوباما نقش فعال تری در مصر، لیبی و سوریه ایفا کند؟» پاسخ داد:

به نظر من هیچکس به درستی نمی داند که چه کاری درست است. چه در کار این کشورها دخالت کنیم و چه خودمان را کنار بکشیم، در هر دو صورت نتیجه منفی خواهد داشت.

چند روز پیش تیم کوک مدیرعامل کنونی اپل اظهار داشت «بدون حضور مهاجرین، اپل حتی به وجود نمی آمد، چه برسد به اینکه بخواهد به نوآوری بپردازد.» نمی دانیم که اگر استیو جابز امروز زنده بود و همین سمت را در اختیار داشت، آیا چنین نظری را ابراز می کرد یا خیر.

به هر حال، شاید تمام این نوشته تا به اینجا حول محور «اما و اگر» شکل گرفته باشد، اما نمی توان واقعیتی اساسی را کتمان کرد، واقعیتی که برای تمام دوران ها صادق است:

برجسته ترین انسان ها و بزرگ ترین ذهن ها، به ایالت، کشور یا حتی قاره خاصی محدود نیستند. چنین افرادی در تمام جوامع و فرهنگ ها شکل می گیرند و همیشه به دنبال فرصتی هستند تا از استعداد و نبوغ خود بیشترین بهره را ببرند، اما ممنوع کردن ورود مهاجرین بر اساس کشور و دین آنها به راحتی چنین فرصت هایی را از بین خواهد برد.

بعید نیست با گذشت همین چند روز از اجرای فرمان اجرایی ترامپ، مخترعین، کارآفرینان و اندیشمندانی از این هفت کشور نتوانسته باشند به آمریکا راه یابند، و فرصت پیشرفت و تحول آفرینی در جهان از آنها گرفته شده باشد؛ یک اقدام به ظاهر کوچک و محدود، می تواند تبعات گسترده ای را ایجاد کند.

مطالب مرتبط

نیروی هوایی آمریکا موشک مافوق صوت جدیدش را با موفقیت آزمایش کرد

نیروی هوایی ارتش آمریکا توانسته با موفقیت تست‌های زمینی موشک X-60A را پشت سر بگذارد. بر اساس گفته‌های نیروی هوایی آمریکا، در آینده این موشک مافوق صوت راهی ارزان‌قیمت و بهینه برای دستیابی به سرعتی فراتر از ماخ ۵ را در اختیار ارتش این کشور قرار خواهد دارداین تست موفقیت‌آمیز قرار است توسعه دست‌یابی به تکنولوژی... ادامه مطلب

فاز نخست توافق تجاری آمریکا و چین و مقابله با فروش اجناس تقلبی در پلتفرم های آنلاین

روز گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بعد از ماه ها چانه زنی با همتای چینی خود توافقی تاریخی را با شی جین پینگ امضا کرد که به موجب آن تجارت میان کمپانی های چینی و آمریکایی سهولت بیشتری پیدا خواهد کرد. این توافق اما حاوی مفاد و بندهایی در مورد فروش اجناس تقلبی چینی... ادامه مطلب

آمریکا به دنبال اعمال محدودیت بیشتر در صادرات محصولات خارجی به هواوی

دولت آمریکا به دنبال تصویب قانونی است که به طور گسترده در صادرات اجناس خارجی به هواوی محدودیت ایجاد می کند.وزارت بازرگانی ایالات متحده ماه مه سال گذشته میلادی هواوی را به دلایل امنیتی در لیست تحریم قرار داد. این کار به دولت آمریکا اجازه داد تا از فروش محصولات ساخت آمریکا به این شرکت... ادامه مطلب

استیو جابز چطور در مراسم رونمایی از آیفون، آینده را به دفعات درست پیش‌بینی کرد؟

وقتی استیو جابز فقید ۱۳ سال پیش در روز نهم ژانویه سال ۲۰۰۷ از نخستین آیفون رونمایی کرد، هدف داشت با دستگاهی که به زعم او «محصولی انقلابی» که «همه‌چیز را تغییر می‌دهد» بود،‌ سهمی تنها یک درصدی از بازار گوشی‌های موبایل به دست آورد.با قیمتی نه‌چندان ارزان (بالغ بر ۵۹۹ دلار در آن زمان)... ادامه مطلب

کشف بدافزار چینی در گوشی های ارزان قیمت به فروش رفته در آمریکا

گوشی های اندرویدی ارزان قیمت که با پشتیبانی دولت آمریکا برای اقشار کم درآمد این کشور در نظر گرفته شده اند، با بدافزار چینی به دست مشتری می رسند.گوشی های مورد بحث توسط برند ناشناخته UMX ساخته شده و توسط اپراتور «ویرجین موبایل» تحت عنوان طرحی به نام Assurance Wireless به مشتریان واگذار می شوند.... ادامه مطلب

کشتی های رباتیک نیروی دریایی آمریکا در آینده میتوانند با هم حرف بزنند

نیروی دریایی آمریکا علاوه بر ساخت کشتی های رباتیک در تلاش است که به آنها نحوه تعامل با یکدیگر را بیاموزد. این ارگان نظامی آمریکایی ضمن فراخوان دریافت پیشنهادات، اعلام کرده که می خواهد کشتی های سطحی خودرانش چطور از طریق فرکانس های رادیویی با کشتی های دیگر و خدمه خود ارتباط برقرار نمایند تا... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟