همه چیز درباره آیفون 13
بازی هایی که تاریخ را به تصویر کشیدند؛ از جنگ جهانی دوم تا انقلاب ۵۷

بازی هایی که تاریخ را به تصویر کشیدند؛ از جنگ جهانی دوم تا انقلاب ۵۷

در هنرهای نمایشی، تئاترهای تعاملی متفاوت و قابل توجه هستند. تصور کنید در صحنه نمایش تئاتری حضور دارید که می‌ توانید به راحتی در آن گشت و گذار کنید، از کنار بازیگرها بگذرید و با اتمسفر حاکم صحنه ارتباطی عمیق‌ برقرار کنید.

شاید بتوان بازی‌های ویدیویی را نیز نسخه‌ دیجیتالی چنین نمایش‌هایی دانست؛ چرا که می‌ توانید با به دست گرفتن کنترلر، وارد دنیای جذاب و منحصر به فردی شوید که در آن قادر به انجام هر کاری هستید.

همین ویژگی مهم بازی های ویدیویی باعث شده تا از آن ها بتوان به عنوان مدلی زنده از وقایع تاریخی استفاده کرد. خوشبختانه در چند سال اخیر شاهد حضور بسیاری از این آثار بوده ایم و روز به روز هم اخبار تازه تری از بازی های اقتباسی دریافت می کنیم. انقلاب سال ۵۷ ایران نیز در نوع خود اتفاق تاریخی بسیار بزرگی تلقی می شود و نمی توان به راحتی از کنار آن گذشت.

به همین منظور، سال گذشته بازی جنجال بر انگیز انقلاب ۱۹۷۹ دقیقا دست روی همین دوره زمانی گذاشت و داستان خود را از انقلاب اسلامی ایران روایت کرد. انقلاب ۱۹۷۹، ساخته نوید خوانساری توانست نظر منتقدین برجسته را جذب کند و به عنوان یکی از بزرگ ترین بازی های اقتباسی سال گذشته شناخته شود.

از سوی دیگر نیز بازی سازان داخلی از مدت ها پیش دست به کار شده بودند تا بازی ویدیویی جدیدی تحت عنوان «انقلاب ۵۷» توسعه دهند. انقلاب ۵۷، ساخته عماد رحمانی، نگاهی متفاوت به این رویداد مهم تاریخی دارد و از بسیاری جهات با ساخته خوانساری تفاوت دارد که شاید مهم ترین آن ها نحوه روایت داستان انقلاب است.

ادامه این مقاله را در ویجیاتو بخوانید.

نظرات ۷
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato